1. SKIP_MENU
  2. SKIP_CONTENT
  3. SKIP_FOOTER
  • آخرین بروزرسانی: سه شنبه 21 آوریل 2015. برابر با سه شنبه, 01 ارديبهشت 1394

نوشته‌ها‏

تکان تازه به فراخوان ملی

فراخوان ملی رفراندم که با چنان تحرکی آغاز شد اکنون به رکود افتاده است. سه عامل مهم در اين رکود ــ گذشته از اينکه بهر حال نمی‌شد آهنگ سريع جنبش را نگه داشت ــ از قرار زير است:

 

بیشتر بخوانید ...

مشروطه خواهان در بحث برسر خاتمی

‎دوستی گرامی و ناهمراه از خانواده چپ پس از خواندن نامه دبیرکل سازمان مشروطه خواهان ایران به رییس جمهوری امریکا ( راه آینده شماره ۳۷ مرداد ۷۷ ) در یادداشتی به تاسف بر موضع تندرو و "سکتاریستی" سازمان خرده گرفته بود چرا که آن نامه بوی نامهربانی به خاتمی می دهد و به حکومت امریکا هشدار داده است که در برقراری رابطه با جمهوری اسلامی شتاب نکند زیرا به رغم سخنان میانه روانه رییس جمهوری اسلامی تجاوز به حقوق بشر به دست آن حکومت به بدترین صورتها ادامه دارد و نیز خواسته است که پولهای توقیف شده ایران به حکومتی که نماینده مردم ایران نیست داده نشود.

بیشتر بخوانید ...

میدان واپسین پیروزی جامعه مدنی

بحث جامعه مدنی با ما خواهد بود و بالا خواهد گرفت. همان‌گونه که صد سال پیش آزادی ( حریت ) و ناسیونالیسم ( ملیت وطنیت ) و ترقیخواهی (پروغره) بود - و بهمان‌گونه نیز موضوع اختلاف تعریف‌ها و نظر‌ها و سوء‌تفاهم‌ها قرار می‌گیرد و خواهد گرفت.

بیشتر بخوانید ...

چالش اسلامی اینهمه نیست

سخن گفتن از پایان عصر"تئوکراسی" در جهان اسلامی در زمانی که بنیادگرایی اسلامی برفراز است، در زمانی که ایران را که از جهاتی مهمترین کشور اسلامی است از بیست سال پیش در چنگال خود دارد و افغانستان را درنوردیده است و دامن به زیر سیب گندیده پاکستان گرفته است، در زمانی که توانسته است در سودان یک رژیم مرگ از گرسنگی را بر میلیونها مسیحی و" آنیمیست" تحمیل کند و آن کشور را در کنار جمهوری فدراتیو اسلامی کومور (جزیره کوچک بینوایی با نیم میلیون جمعیت در نزدیک تانزانیا ) پایگاه جهاد پرافتخار خود بر ضد هر رونده و باشنده اتفاقی در تیررس اتومبیل بمب سازد، بیجا می نماید. درحالی که هنوز خون تازه ترین قربانیان جهاد "فی سبیل الله" در نایروبی و دارالسلام و مزارشریف خشک نشده است چگونه می توان از پایان بنیادگرایی سهل است پایان عصر روحیه "تئوکراسی" دم زد؟ مگر نه آن است که کارد خون چکان رزمندگان مقدس همچنان هر روز بر گردن کودک و زن و مرد روستایی الجزایری آخته است و جهانگردان خارجی از بیم آتش مسلسل جنگجویان اسلام به مصر نمی روند؟ در برابر این همه قدرت و ایمان چگونه می توان چتین ادعاهایی کرد؟

بیشتر بخوانید ...

انقلاب مشروطه، انقلاب اسلامی و انقلاب دیگر

‎مقایسه انقلاب مشروطه ۱۹۰۶/۱۲۸۵ و انقلاب اسلامی ۱۹۷۹/۱۳۵۷ یک بررسی در ادامه و تضاد است. انقلاب اسلامی از نظری ادامه انقلاب مشروطه و از نظری آنتی تز یا برابرنهاد آن است. جامعه ایرانی در این هفتاد و دو سال چندگام به پیش و چندگام به پس برداشت. اندازه گیری حاصل این جمع و تفریق آسان نیست ولی می توان گفت که ایران در پایان سده ای که با انقلاب مشروطه آغاز شد و در حکومت اسلامی پایان می یابد - نه به اندازه صد سال ولی بر رویهم - پیش آمده است.

بیشتر بخوانید ...

کتابهای دکتر داريوش همايون

 

 

 

 

 

 

 

حمایت شما از ما