«آینده‌ای که باید ساخت»

یازدهمین کنگره حزب مشروطه ایران (لیبرال دمکرات) در روزهاى ١٣ و ١۴ ماه اوت سال ٢٠١۶ در امریکا و در شهر لس‌آنجلس با موفقیت برگزار شد.
در این کنگره ابتدا از خدمات دوازده‌ساله دبیر کل محترم حزب آقاى فواد پاشائى قدردانى شد؛ که ایشان با تلاش‌ها و زحمات شبانه‌روزی خود در این سال‌ها نه‌تنها حزب را محکم و پایدار پابرجا نگه‌داشته بلکه آن را از بحران‌هایی چون درگذشت زنده‌یاد دکتر داریوش همایون نیز با درایت و پشت‌کار مثال‌زدنی خود سربلندتر از گذشته به بیرون رهنمون گشته‌اند.
سپس انتخابات کنگره جدید حزب انجام‌گرفته و با رأی اعضای برگزیده‌شده در آن، آقاى خسرو بیت‌اللهی به‌عنوان دبیر کل جدید حزب انتخاب گشتند. همچنین به‌اتفاق آراء شوراى مرکزى جدید آقاى فواد پاشائى به‌عنوان رایزن جدید حزب انتخاب‌شده و به جمع رایزنان محترم حزب پیوستند تا حزب همچنان از تجربیات و رهنمودهاى ایشان بهره‌مند شود.
حزب مشروطه ایران (لیبرال دمکرات) خرسند است که در بیست‌ودو سال گذشته نه‌تنها توانسته است پایدار و استوار به راه خود ادامه دهد، که توانسته هرروز بیش‌ازپیش به‌تمامی اصول اعتقادى مندرج در منشور حزب وفادار مانده و ارزش‌های والاى مندرج در آن را براى ساختن فردایی بهتر در میان هم‌وطنان گسترش دهد.
حزب مشروطه ایران (لیبرال دمکرات) از ابتداى تأسیس هیچ‌گاه تنها نظر به براندازى نظام ایران برباد ده جمهورى ویرانگر اسلامى نداشته و هرچند آن را مهم‌ترین، اما اولین گام براى ساختن فردایی بهتر می‌داند. ازاین‌روی نیز ضمن اینکه تمام سعى و کوشش خود را براى شتاب بخشیدن به براندازى نظام جمهورى اسلامى به‌وسیله جنبش دمکراتیک ملت ایران گذاشته است، هم‌زمان ازاین‌روی که بسط و گسترش ارزش‌های لیبرال دمکراسى را براى ساختن ایران بعد از جمهورى اسلامى لازم و حیاتى می‌داند، تلاش خود را بر آن نیز نهاده است.

حزب مشروطه ایران (لیبرال دمکرات) با آگاهى کامل از مشکلات پیش روى و خطراتى که از هر سوى ایران را تهدید می‌کند، هم‌وطنان خود در داخل و خارج از ایران را فرامی‌خواند تا با آگاهى کامل به فکر فرداى ایران بوده از همین امروز به فکر بهترین جایگزین براى جمهورى ویرانگر اسلامى باشند.

در این راستا حزب مشروطه ایران (لیبرال دمکرات) همه فعالان سیاسى و سازمان‌های مبارز را فرامی‌خواند تا برنامه‌های خود را براى ایرانِ بعد از جمهورى اسلامى با مردم در میان گذاشته و از ایرانیان بخواهند تا به سنجش و داورى این برنامه‌ها بنشینند. نمی‌شود مردم را به مبارزه و براندازى این نظام ویرانگر فراخواند بدون آنکه اکثر آنان شناخت و درک روشنى داشته باشند ازآنچه قرار است که جایگزین آن شود.

حزب مشروطه ایران (لیبرال دمکرات) از آغاز تلاش خود تمام کوشش خود را کرده تا برنامه‌های خود را از چهارچوب نظام سیاسى گرفته تا برنامه‌های فرهنگى، سیاسى، اقتصادى و اجتماعى به‌روشنی با ایرانیان در میان گذاشته و آنان را در معرض سنجش عمومى قرار دهد. در همین راستا بسیار خرسند است که پس از تدوین چهارچوب‌های نظام سیاسى، اقتصادى، اجتماعى و فرهنگى مدنظر خود درگذشته، در این کنگره نیز برنامه‌هایی را براى حفظ و حراست از محیط‌زیست ایران تصویب کرده و آن را به‌عنوان سند الحاقى به منشور خود، در معرض سنجش ملت ایران قرار داده است.

بر هیچ‌کس پوشیده نیست که یکى از خطرات سترگ براى ایران فاجعه نابودى محیط‌زیست است. فاجعه‌ای که ابعاد آن هرروز بزرگ‌تر و مخاطره‌آمیزتر می‌شود و می‌رود تا سرزمین ایران را به شوره زارى غیرقابل‌سکونت بدل کند.

به هرکجا که بنگریم؛ از دریاى خزر و جنگل‌های سرسبز شمال گرفته تا دریاچه رضائیه و رود کارون، از زاینده‌رود گرفته تا اروندرود و سرزمین زرخیز خوزستان، از آذربایجان گرفته تا سیستان و بلوچستان، محیط‌زیست ایران و گونه‌های کم‌نظیر گیاهى و حیوانى آن به خاطر سیاست‌های غیرعلمی و ویرانگر نظام جمهورى اسلامى به سبب ریز گردها، آلودگى هوا، آلودگى منابع آبى و هدر رفتن آب‌های زیرزمینی و مخاطراتی ازاین‌دست رو به نابودى است. خسارت وارده از این فاجعه زیست‌محیطی غیرقابل محاسبه است. زمان می‌گذرد و ایران ما از هر نظر رو به نابودى می‌رود. می‌بایست که هرچه زودتر جلو این روند ویرانگر گرفته‌شده تا هم این نسل و هم‌نسل‌های آینده بتوانند در ایران‌زمین زندگى کنند.

حزب مشروطه ایران (لیبرال دمکرات) همه ایرانیان و فعالان سیاسى و جامعه مدنى ایران را فرامی‌خواند که با تمام قوا براى نجات و بازسازی محیط‌زیست ایران بپا خیزند. باشد که با نابودى نظام ویرانگر اسلامى و تغییر سیاست‌های زیست‌محیطی، ایران را بار دیگر زنده‌تر و سرسبزتر از گذشته به نسل‌های آینده بسپاریم.

حزب مشروطه ایران (لیبرال دمکرات) آگاهانه کنگره یازدهم را کنگره «آینده‌ای که باید ساخت» نام نهاد تا این پیام را به هم‌وطنان خود، مخصوصاً نسل جوان و پویاى ایران، برساند که آینده بهتر جز با تلاشى آگاهانه قابل‌دسترسی نیست؛ آینده بهتر نه تصادفى به دست خواهد آمد و نه کسى آن را به ما هدیه خواهد داد. باید آن را آگاهانه ساخت و برایش تلاش کرد. راه رهائی ایران جز این نبوده، نیست و نخواهد بود. آینده را باید با برنامه‌های روشن ساخت!

پاینده ایران
زنده باد ملت ایران