22.7 C
تهران
یکشنبه, اردیبهشت ۲۶, ۱۴۰۰
کنفرانس یک کشور یک ملت

گزارش دبیر کل

گزارش دبیر کل

کنفرانس اروپائی (کنفرانس یک کشور یک ملت)

 

میهمانان گرامی
همرزمان عزیزم

بسیار خوشوقتم که در چنین لحظات حساسی برای میهن عزیزمان، شاخه های اروپائی حزب فرصت گرانبهائی برای بررسی و چاره جوئی فراهم آورده اند. ایران در همه سی ساله گذشته لحظه ای بدون بحران بسر نبرده است. فساد و بی لیاقتی و بی اعتنائی به مردم و مصالح ملی که در طبیعت این رژیم است، میهن ما را هر روز با مشکلات بیشتری روبرو کرده ولی هیچ گاه وضع به این خطرناکی نبوده است. من امیدوارم در این دو روز بتوانیم به سهم خود گام هائی در جهت حفظ این آب و خاک و این ملت، و مبارزه با مخاطراتی که ما را تهدید می کند برداریم.

از کنگره ششم، حزب نیز وارد مرحله تازه ای شده است. این مرحله تازه ایجاب می کند که نگاه تازه ای به نقش حزب بیندازیم و اگر لازم باشد ترتیبات جدیدی برای کارامد تر کردن سازمان حزبی بیندیشیم. در کنگره چنانکه همرزمان به خاطر دارند این نظر پیش آمد که از این پس حزب بجای افزایش اعضا و شاخه ها بیشتر به کیفیت توجه کند. به عبارت دیگر تاکید خود را بر افرادی بگذارد که تعهد بیشتری به حزب و مبارزه دارند. حزب البته همچنان هر کمکی بتواند به هموندانی که مشکلاتی دارند خواهد کرد. در اجرای این سیاست، مورد چهار نفر از هموندان که در ترکیه دچار مشکلات جدی شده بودند قابل ذکر است. در یک سال گذشته مقامات ترک دوبار در صدد بازگرداندن این چهار نفر به ایران برآمدند. در هردو بار با تلاش های پیگیر و گاه شبانروزی شاخه های لوس آنجلس و سیاتل و کمک گرفتن از مقامات امریکائی و سازمان ملل متحد جلو تصمیم دولت ترکیه گرفته شد و سرانجام بجای ایران آنها را به عراق فرستادند که چند ماهی است در آنجا بسر می برند تا کشوری برای پناهندگی شان پیدا شود. موفقیت در نجات دادن این همرزمان یکی از کار های نمایان حزب بوده است. من از همه همرزمانی که بی دریغ تلاش کردند به ویژه آقایان فرزاد فراهانی، حسین خرم، شایان آریا، [اگر کسان دیگری هستند تکمیل فرمائید] و از همه دوستان امریکائی حزب قدردانی می کنم.

ولی از همه مهم تر سهمی است که حزب دمکرات کردستان ایران در این موضوع دارد. مقامات حزب دمکرات کردستان ایران نه تنها این چهار نفر را زیر حمایت خود گرقته اند بلکه بدهی های آنان را نیز پرداخته اند زیرا این هموندان ما دیگر توانائی ادامه گذران روزانه را ندشتند . در اینجا باید مراتب قدردانی عمیق خود را از آقای دکتر علیرضا نوریزاده روزنامه نگار مشهور که با مداخله خود توجه حزب دمکرات کردستان ایران را جلب کردند و اقدام جوانمردانه و باید بگویم بی سابقهء حزب دمکرات کردستان اعلام دارم. حزب دمکرات کردستان باب تازه ای را در مناسبات میان گرایش های سیاسی گوناگون گشوده است که باید باز نگهداشته شود.

در اجرای نظر کنگره، در یک ساله گذشته هیچ شاخه تازه ای تشکیل نشده است. تنها تغییرات تشکیلاتی که در این مدت روی داده در وستراس و دوسلدورف به شرح زیر بوده است:
در وستراس سوئد، همرزمانی که در شاخه استکهلم عضویت داشتند به سبب دوری راه از شاخه جدا شدند و هسته وستراس را تشکیل دادند. شاخه استکهلم نیز قرار است رسما به صورت هسته به فعالیت خود ادامه دهد.
در دوسلدورف پس از انحلال شاخه به دلیل عدم رعایت مقررات حزبی ، سرانجام با همکاری چند تن از هموندان شاخه قبلی و افزوده شدن چند هموند تازه، شاخه بازسازی شده است.

شورای مرکزی بلا فاصله پس از کنگره با ضرورت حل مشکل یکی از اعضای حزب که از کنگره چهارم با اقدامات خود سوء ظن هائی را برانگیخته بود روبرو شد. پس از ماه ها بررسی توسط کمیسیون ویژه تحقیقات و دادن فرصت کافی به هموند مورد نظر برای دفاع از خود، کمیسیون به اکثریت آراء رای داد که ادامه همکاری او به مصلحت حزب نیست و شورای مرکزی تصمیم به اخراج او گرفت. در اینجا باید از اعضای کمیسیون، آقایان دکتر حسین یزدی و بهمن امیر حسینی و امین ماکوئی که با بی نظری و کمال دقت به موضوع رسیدگی کردند سپاسگزاری کنم. در بحران کوچکی که چند ماه به این علت وقت حزب را گرفت همکاران شورای مرکزی از خود قاطعیتی نشان دادند که سزاوار قدردانی است.

اقدامات شورای مرکزی برای بالا بردن کیفیت کار حزبی به قرار زیر بوده است:
1 ــ از سرگرفتن برنامه گپسرای حزب در پالتاک با همکاری خانم ونوس لجتی و آقایان خسرو بیت اللهی و بهرام رحیمی.
2 ــ تشکیل دفتر پژوهش با مسئولیت آقای افشین جورابی. این دفتر که از نه ماه پیش مرتبا نشست های دوهفتگی دارد از نظر پرورش کادر های حزبی و آشنائی بیشتر آنها با مسائل ملی و جهانی و نظرگاه های حزب بسیار سودمند بوده و تاکنون در حزب سابقه نداشته است.
3 ــ نشست های ماهانه هموندان حزب با شورای مرکزی که تا کنون سه بار برگزار شده و فرصتی است که مسائل حزب به گسترده ترین و باز ترین شکل، بحث و بررسی شود.
4 ــ بالا بردن سطح سامانه یا سایت حزب که به مسئولیت آقای بهمن زاهدی است و می توانم ادعا کنم بهترین سامانه حزبی در ایران است. کاربران فراوان سامانه نه تنها منظما و روزانه با خبر ها و نظریات حزب آشنا می شوند بلکه از طریق آن به بسیاری از بهترین مقالات سامانه های دیگر دسترسی می یابند. سامانه حزب مشروطه ایران تنها ارگان حزبی است که نظرات دگراندیشان را هم انتشار می دهد.

حزب در یک ساله گذشته تقریبا همه امکانات ارتباط الکترونی را در اختیار هموندان گذاشته است. ما تالار های گفتگوی اختصاصی خود را داریم و هر یک از هموندان حزب بخواهد می توواند در دفتر پژوهش یا نشست با مرکزی شرکت کند. شاخه ها می توانند کمیته های مشترک از طریق این تالار ها تشکیل دهند. هموندانی که در شهر های دور افتاده تر از مراکز ایرانی نشین هستند می توانند با مشارکت در این فعالیت ها وارد جریان عم.می حزبی شوند. ما همه باید قدر کوشش های کمیته تکنیک را به مسئولیت آقای نادر زاهدی و مدیریت آقای بهمن زاهدی و همکارانشان آقایان کاوه مرتضوی [و دیگران اگر هستند] را بدانیم.

در زمینه روابط خارجی بجز نامه های مسئولان حزب و کمیته روابط خارجی به مقامات بین المللی کوشش های شاخه سیاتل برای نگهداری و گسترش ارتباطات حزب با دستگاه حکومتی غیر متمرکز امریکا و بهره گیری از آن به سود مردم ایران قابل ذکر است. هم اکنون که این گزارش را به عرص دوستان می رسانم آقای شایان آریا در واشینگتن بسر می برد و در کمیته ویژه مجلس نمایندگان امریکا گزارشی از محتوای کتاب های درسی در جمهوری اسلامی را که به یاری دوستان حزب در اجتماع یهودی امریکا فراهم شده است بررسی می کند. در این کتاب ها رژیم آخوندی می کوشد یک نسل ایرانیان را با پست ترین و عقب مانده ترین و جنایت آمیز ترین روحیه ها بار آورد و همان کاری را بکند که درمدرسه های القاعده می کنند.

در یک ساله گذشته با تشدید بحران اتمی جمهوری اسلامی و نزدیک شدن خطر حمله به ایران، حزب در دو جبهه به مبارزه خود شدت بخشیده است: از یک سو مخالفت با برنامه تسلیحات اتمی جمهوری اسلامی و سیاست های ماجراجویانه رژیم که علت اصلی جنگ احتمالی است، و از سوی دیگر دفاع از یگانگی ملی و یکپارچگی ایران دربرابر گروه های گوناگونی که مستقیم یا غیر مستقیم به گرایش های تجزیه طلبانه دامن می زنند. در هردو جبهه، حزب ما با فاصله زیاد در صف مقدم مبارزه با جنگ، با جمهوری اسلامی و سیاست های آن، و با تجزیه طلبان قراردارد. ما مسئله را در همه اجزاء و عوامل آن می بینیم و از این نظر تصور می کنم اعلامیه ها و اظهارات مقامات حزبی بهتر از بسیاری دیگر توانسته است به وظیفه روشنگری خود عمل و به بسیج افکار عمومی کمک کند.

حزب در عین مخالفت با جنگ به هیچ روی تسلیم شعار های عقب مانده ضد امریکائی و ضد اسرائیلی نشده است و مانند گذشته در جبهه جهانی ضد تروریسم اسلامی فعال است. همچنین با آنکه قوی ترین مواضع را دربرابر گرایش های تجزیه طلبی گرفته صمیمانه آماده است دست خواهران و برادران ایرانی را در در سازمان های قومی بفشرد و با آنها در یک فضای خانوادگی ایرانی گفتگو و توافق کند. ما یک دشمن بیشتر نداریم و آن جمهوری اسلمی است.

در مبارزه عمومی با رژیم به اقدامات زیر باید اشاره کنم:
1 ــ پشتیبانی از جنبش دانشجوئی و در مواردی کمک به زندانیان سیاسی. حزب توسط شبکه ای از هواداران خود در این چند ساله توانسته است گاه و بیگاه در حد امکانات به یاری مبارزان در درون بشتابد.
2 ــ اقدامات پیگیر کمیته روابط خارجی به ویژه تلاش های آقایان شایان آریا و حسین خرم در ارتباط با مقامات امریکائی. مبارزه با عوامل جمهوری اسلامی در امریکا که زیر عناوین گوناگون به تبلیغ برای رژیم می پردازند بخشی از این اقدامات بوده است.
3 ــ کمک موثر همرزمان ساکرامنتو و همکاری شاخه های لوس آنجلس در گذراندن لایحه منع سرمایه گذاری صندوق های بازنشستگی کارمندان ایالتی کالفرنیا در طرح های مربوط به جمهوری اسلامی. در اینجا باید از آقای حسن صدری به خصوص قدردانی کنم. آقای صدری علاوه بر این آمادگی خود را به کمک به این مبارزه در ایالات دیگر امریکا نیز اعلام داشته است. باید به اطلاع برسانم که ابتکار ایالت کالیفرنیا مورد توجه بیش از ده ایالت دیگر قرار گرفته است.

ما در نیمه راه این دوره شورای مرکزی هستیم و مبارزات بسیار مهمی در پیش است که امیدوارم با همکاری همرزمان و شاخه های حزب از عهده برآئیم. حزب در یک سال گذشته آزمایش های دشواری را با کامیابی از سر گذراند. بحران کوچکی که اشاره کردم؛ فشار هائی که از سوی ترتیب دهندگان “نشست” های معین و بی سرانجام برای شرکت در آنها بر گروهی از هموندان حزب وارد آمد و متاسفانه سبب دورافتادن یکی دو تن از حزب گردید؛ و حفظ استقلال حزب دربرابر این فشار ها تنها بخشی از این مشکلات بود. در یک سال آینده متاسفانه احتمال دارد ما با مسائلی روبرو شویم که قابل مقایسه با هیچ مشکلی نباشد و سرتاسر موجودیت ما را تهدید کند.

پاینده ایران
زنده باد ملت ایران
حزب مشروطه ایران

پست‌های مرتبط

قطعنامه کنفرانس اروپائی حزب مشروطه ایران (کنفرانس یک کشور یک ملت)

admin

گزارش کنفرانس اروپائی حزب مشروطه ایران

admin

سخنرانی داریوش همایون در کنفرانس اروپائی (کنفرانس یک کشور یک ملت) حزب مشروطه ایران

admin

این سایت برای ارائه بهتر خدمات به کاربران خود ، از کوکی‌ها استفاده می‌کند.
This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish
قبول اطلاعات بیشتر