27.1 C
تهران
سه شنبه, اردیبهشت ۲۸, ۱۴۰۰
جلسه یادبود دکتر داریوش همایون

سیاست و زندگی

سیاست و زندگی

اکبر عسگری

 

با دورود به همه عزیزان،
اولین باری که آقای داریوش همایون را دیدم ۱۲ سال پیش بود، ما در شهر خود انجمنی داشتیم ۱۲ نفر بودیم با اندیشه‌های مختلف که در مورد مسائل مختلف روز و برای کمک به هم‌وطنانمان و ایجاد راه کارها با یکدیگر گفتگو می‌کردیم، شنیدیم که آقای همایون به استکهلم آمده‌اند از ایشان دعوت کردیم تا به شهر کوچک ما در نزدیکی استکهلم بیایند، و برای ما سخنرانی کنند.
توقع نداشتیم که ایشان در آن هوای سرد برای دیدن چند نفر به این شهر بیایند، ولی آمدند ما انتظار داشتیم ایشان که وزیر رژیم شاهنشاهی و بنیان‌گذار حزب مشروطه ایران بودند در مورد دوران گذشته و حزب مشروطه سخن بگویند ولی اینچنین نکردند. در مورد سیاست، و سیاست یعنی چه سخن گفتند و چرا ما را از سیاست می‌ترسانند، و بدینسان شروع کردنند که انسانها دو گونه هستند کسانی که در سرنوشت خود دخالت دارند و در آینده خود تاثیر گذار هستند و دیگرانی که هیج دخالتی در سرنوشت خود ندارند و دیگران برای آنها تصمیم می‌گیرند. آن را گسترش دادند و به نقش سیاست در خانواده، محیط کار و اجتماعی که در آن زندگی می‌کنند و چگونه باعث رشد و پیشرفت انسان‌ها می‌شود.
مطب دومی که آقای همایون بدان پرداختند در مورد ایران و جغرافیای سیاسی کشورمان که جهان سومی و خاورمیانه‌ای و اسلامی به در آوریم، فرهنگ و تفکر انسان ایرانی را به تفکر بهترین کشورهای غربی نزدیک کنیم. آقای همایون در این مدت کوتاه بسیار بر ما تاثیر گذاشتن، و ایجاد انگیزه کردند که در این کار ایشان استاد بودنند.
در این مدتی که از در گذشت ایشان می‌گذرد در سخنان دگراندیشان دیدم که همگی گفتند که بعد از برخورد با آقای همایون نگاه و دید آنها تغییر کرده و در تفکرات آنها تاثیر گذار بوده‌اند، یکی از آنها گفت: “اگر ایشان را قبل از انقلاب در جایی می‌دیدند حتما ترورشان می‌کردند، بعدها در خارج که ایشان را دیدند و با او گفتگو کردند خیلی چیزها تغییر کرد”.
بدین ترتیب مسئولیت هموندان حزبی من دو چندان شده است، چون با تلاشی بیشتر باید ثابت کنیم که شاگردان خوبی برای آموزگارمان هستیم. ایشان برای حزب مشروطه ایران (لیبرال دمکرات) و دیگر فعالان و اندیشه‌ورزان بسیار آثار بجا گذاشته‌اند که قابل بهره‌برداری است.
یکی از کارهای آقای همایون این بود که به هیچ‌وجه اصول را فدای مصلحت‌کاری نمی‌کردند، اگر مقالات گذشته ایشان را مطالعه کنیم می‌بینیم که تغییر در آنها است ولی اصول پابر جا می‌باشد این اصولی که از آن دفاع می‌کردند مانند تمامیت ارضی، لیبرال دموکراسی و پلورالیسم سیاسی که بسیار مهم هستند و ما هم باید پی‌گیر باشیم در آخر باید بگویم چراغی که ایشان در دست خود و در دل و فکر ما روشن کردند آینده ایران و حزب را به صبح روشنائی خواهد رساند و ایران کشوری خواهد شد آباد و آزاد. یادش گرامی و راهش پویا باد.

پاینده ایران
زنده باد ملت ایران
حزب مشروطه ایران

پست‌های مرتبط

در سوگ آموزگار…

admin

به یاد کسی که عشق ورزیدن به ایران را در ما دوباره زنده کرد

admin

واژه دگراندیش

admin

این سایت برای ارائه بهتر خدمات به کاربران خود ، از کوکی‌ها استفاده می‌کند.
This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish
قبول اطلاعات بیشتر