18.2 C
تهران
یکشنبه, اردیبهشت ۱۹, ۱۴۰۰
کنفرانس تمامیت ارضی و یگانگی ملی

بیانات دکتر خسرو اکمل

بیانات دکتر خسرو اکمل

کنفرانس اینترنتی حزب مشروطه ایران ( لیبرال دمکرات )

 

دوستان و همرزمان عزیز و مهمانان گرامی

با درود و عرض خیرمقدم، خوشحالم که امروز ما اولین کنفرانس اینترنتی حزب را تشکیل داده‌ایم و امیدوارم با موفقیت کامل انجام پذیرد‌. در عین حال بسیار خوشوقتم که بالاخره با وجود کسالت توانستم و این شانس را دارم که شخصا در کنفرانس حضور پیدا کنم‌.
میل دارم همانطوری که آقای مهندس مظاهری هم اشاره کردند در آغاز عرایضم یادی از زنده یاد داریوش همایون که در حقیقت پیشنهاد کنفرانس اینترنتی را داد بکنم‌. شادروان همایون تا درگذشتش در کلیه کنفرانس‌ها و کنگره‌های حزب چه در اروپا و چه آمریکا همواره شرکت داشت و تنها در یک کنگره آنهم کنگره قبلی در واشنگتن بود که نتوانست شرکت کند و دلیلش هم نداشتن روادید ورود به امریکا بود که بموقع نرسید و در نتیجه نتوانست به امریکا مسافرت کند. خلاصه امروز جای او خیلی خالی است و من اجازه می‌خواهم برای شادی روان آن زنده نام از دوستان شرکت کنند در این کنفرانس در هر نقطه دنیا که هستند تقاضا کنم یک دقیقه سکوت کنند .
باتوجه به اینکه نام کنفرانس ما ” تمامیت ارضی ایران و یگانگی ملی ” است، شاید بد نباشد من امروز صحبتی درباره همین موضوع ولی مختصر داشته باشم‌.
در منشور حزب با دقت و صراحت گفته شده است: استقلال و تمامیت ارضی ایران و یگانگی ملی، حاکمیت مردم و حقوق بشر، اصولی هستند که عموم ایرانیان بر آنها توافق دارند.
و باز هم در همان منشور اضافه شده است‌:
گرایش‌های سیاسی گوناگون ممکن است برنامه‌های خود را برای سازمان دادن و اداره جامعه داشته باشند‌. که البته ما اعتقاد داریم چنین اختلاف نظرهائی مایه نیرومندی نظام سیاسی است‌.
بنا براین دوستان و هموندان شرکت کننده در این کنفرانس ملاحظه می‌فرمایند خوشبختانه ما در اسناد حزبی خود دقیقا به این مطالب پرداخته‌ایم و این مسائل را کاملا و بوضوح روشن کرده‌ایم .
بعداز فاجعه 57 و روی کار آمدن جمهوری سیاه اسلامی طبق معمول غیر از عده‌ای که طرفدار رژیم اسلامی بودند بقیه ملت ایران امیدوار بودند زودتر رژیم ساقط شود، و رژیم دلخواه خود را که مسلما جمهوری‌اسلامی نبود داشته باشند بنابر این در این انتظار بودند و هدفشان سقوط رژیم بود . از طرف دیگر با اجهافات و جنایاتی که رژیم اسلامی، رژیم خون و جنایت درباره همه ملت ایران و بخصوص اقوام کرد و بلوچ و عرب زبان مرتکب می‌شد این موضوع نارضایتی‌هائی به وجود آورد که بتدریج موجبات آزرده شدن اکراد و بلوچ‌ها و دیگر اقوام ایرانی را که به حق، خودشان از هر ایرانی، ایرانی‌تر هستند فراهم کرد‌. البته قبل از آن اکراد تقاضای خود مختاری داخلی داشتند و اگر در باطن نظریات دیگری هم داشتند ولی حداقل به ظاهر می‌گفتند منظور ما از خود مختاری؛ داشتن اختیارات داخلی یعنی یک سیستم عدم تمرکز می‌باشد و اینکه مردم در مورد امور داخلی خود اختیار داشته باشند وخلاصه منظور این بود که همه تصمیمات در مرکز گرفته نشود . ولی مخالفین این طرز فکر معتقد بودند قبول این خواسته موجب جدائی و تجزیه و نهایتا مقدمه‌ای برای انجام این هدف شوم خواهد شد، و به همین دلیل مصرا با آن مخالفت می‌کردند‌. حزب مشروطه ایران نیز با موضوع خود مختاری از آغاز شدیدا مخالفت می‌کرد و ما می‌گفتیم اقوام ایرانی و از جمله اکراد حق دارند به زبان خود در مدارس آموزش ببیند و به زبان محلی خود سخن بگویند، ولی زبان مشترک ملی و رسمی برای کشور زبان فارسی است و امور داخلی استانها در هر استان در دست اهالی آن استان خواهد بود و امور مربوط به سیاست خارجی، دفاع ملی و اقتصاد کشور و تنظیم و اداره آن با دولت مرکزی می‌باشد‌. بهمین دلیل ما موافق با تقسیم حکومت بین حکومت مرکزی و حکومت‌های محلی بوده و به مردم سالاری و عدم تمرکز اعتقاد راسخ داریم‌.
این موارد در منشور حزب مشروطه ایران ( لیبرال دمکرات ) با صراحت کامل و به وضوح آمده است‌. و اگر اشخاصی در این‌موارد تردیدی داشته باشند می‌توانند به اسناد و ادبیات حزب مراجعه فرمایند‌.
البته بعدها موضوع فدرالیزم و مسائلی از این قبیل پیش آمد که این موضوع نیز مورد موافقت حزب ما نبود زیرا ما اعتقاد داشته و داریم، یک حکومت فدرال موقعی به وجود می آید که قرار باشد کشوری از بهم پیوستن احاد مختلف و جمع شدن آنها با هم موجب تشکیل یک واحد متشکل و متحد گردد و یک کشور فدرال را بوجود آورد که این مسئله در مورد کشور ایران بهیچوجه صادق نیست زیرا ایران ما قرنها بصورت کشوری مستقل حتی وسیع‌تر از وسعت فعلی در این حوزه جغرافیائی با سابقه تاریخی بسیارغنی و باستانی وجود داشته و بنام ایران شناخته شده است ، بنابراین نمی‌تواند مانند کشور ایالات متحده آمریکا که از جمع شدن چندین ایالت و یا دولت فدرال آلمان و کشور فدرال سوئیس که بهمین ترتیب بوجود آمده‌اند ایران هم یک کشور فدرال باشد‌.
ولی من اطمینان دارم که این مشکلات حل خواهند شد و ایران ما از همه این خطرات سالم بدر آمده و وطن عزیز ما یک پارچه و با یگانگی ملی با همت ملت ایران حفظ خواهد شد و همچنانکه تاریخ پر افتخار ما نشان داده است هجوم‌های متعدد بیگانگان هیچگاه موفق نشدند مشعل فرهنگ و تمدن باستانی ایران را خاموش کنند.
مسلما یک رستاخیز ملی بار دیگر افتخارات نسل حاضر را در تاریخ درخشان ایران ثبت خواهد کرد و بدون هیچگونه تردیدی عملی شدن و تحصیل این افتخار وظیفه ملی ماست که به زودی تامین و حاصل خواهد ‌
من بیش از این وقت دوستان را نمی‌گیرم و بهمین مختصر بسنده می‌کنم‌.

پاینده ایران
زنده باد ملت ایران
حزب مشروطه ایران

پست‌های مرتبط

کنفرانس تمامیت ارضی و یگانگی ملی

admin

سخنرانی آقای دکتر شاهین فاطمی

admin

سخنرانی آقای رضا سیاوشی

admin

این سایت برای ارائه بهتر خدمات به کاربران خود ، از کوکی‌ها استفاده می‌کند.
This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish
قبول اطلاعات بیشتر