14.6 C
تهران
یکشنبه, اردیبهشت ۱۹, ۱۴۰۰
عرفان

نقصان‏های فراخوان ملی

تشکیل یک آلترناتیو و بدیل برای گذار از نظام فاشیستی و ویرانگر حاکم بر ایران عزیزتر از جانمان همواره یکی از آرزوهای دیرینه ایرانیان بوده و تا کنون تلاش‏های فراوانی در این راستا از سوی کنشگران صورت گرفته اما متاسفانه انحصار‏طلبی و منیت اپوزیسیون همواره ما را با درهای بسته مواجه ساخته است. در این روزهای خطیر و حساس کنونی که میهنمان با آن روبروست و ایرانمان در پرتگاه تجزیه و نابودی قرار گرفته خوشبختانه شاهد همگرایی‏ها و اجماع نظری در رابطه با تشکیل یک آلترناتیو و بدیل در برابر نظام اسلامی بوده و هستیم.
اما شوربختانه تشکیل شورا و آلترناتیو هم به بازارای برای رقابت گروه‏های مختلف اپوزیسیون منیت خواه تبدیل شده است تا گوی سبقت را در تشکیل آلترناتیو از یکدیگر بربایند نمونه آن را در واکنش ضربتی جمهوری‏خواهان در اعلام منشور 91 بعد از تشکیل منشور فراخوان ملی دیدیم صد البته ایجاد و تشکیل منشورهای مختلف در صورتی که صادقانه و با خلوص نیت ارائه شوند بسیار راه‏‎گشا و مفید خواهد بود و امید اینکه جویبار‏ها به هم متصل شده و تشکیل یک منشور و شورای جامع را بدهند را بسیار پررنگ خواهد نمود اما کیست که نداند مقاصد نهفته در بعضی از کنش‏های ضربتی چیست؟
به هرروی از آنجا که فراخوان ملی مورد توجه و استقبال جمعی از ایرانیان قرار گرفته و همچنین بخاطر پیوستن شخصیت برجسته‏ای چون شاهزاده رضا پهلوی که مورد اعتماد جمع کثیری از ایرانیان اعم از جمهوری‏خواه یا پادشاهی‏خواه می‏باشد اهمیت این فراخوان و منشور نسبت به بقیه دو چندان شده است و بحث پیرامون تشکیل شورای ملی در محافل ایرانی گرد همین فراخوان ملی جاری است.
به همین جهت لازم دیدم به نمایندگی از خود و جمعی از همفکرانم از درون ایران بعنوان عضوی از جامعه ایرانی که در تشکیل این شورا یا هر شواری دیگری خود را صاحب حق و ارائه نظر میدانیم دیدگاهمان را عرضه بداریم باشد که این نظرگاه مورد توجه کوشندگان این راه قرار گرفته و در جهت رفع ابهامات و نواقص و شفافیت هر چه بیشتر اقدامات لازم را مبذول بدارند.
از آنجا که اهمیت تشکیل شورای ملی بسیار فراتر از آنست که با ساده‏نگری و بی‏تفاوتی از کنار ان بگذریم بهمین جهت لزوم همکاری و همفکری و نقدهای سازنده در راه تکامل این پروسه ملی بیش از پیش نمود پیدا میکند و اما نقد وارده بر عمل‏کرد این شورا که امید رفع و رجوع آن را داریم.

بند 2 منشور: حفظ تمامیت ارضی، یکپارچگی ایران و همبستگی ملی ایرانیان،
بند 4 منشور: مخالفت با هرگونه حمله نظامی خارجی علیه ایران،
بند 6 منشور: جدایی دین از حکومت همراه با تضمین آزادی همه ادیان و باورها،

همانطور که در تارنمای این فرخوان آمده این منشور بصورت پیشنهادی ارائه شده و احتمال اینکه مفاد آن قابل تغییر باشد وجود دارد. حال سوال اینجاست که تبیین کنندگان این منشور چگونه این سه اصل را که نزد ایرانیان ناسیونالیست یک اصل و باور غیر قابل مذاکره است بصورت پیشنهاد ارائه میدهند آیا بهتر نبود آن را بعنوان اصول اولیه و خدشه‏ناپذیر در منشور می‏گنجاندند.
قطعا روند آغاز چنین پروسه عظیم و ملی‏ای که با سرنوشت میهنمان در ارتباط است مستلزم سازوکارهای اصولی و دقیقی میباشد که مهمترین فاکتور آن شفافیت و اطلاع‏رسانی است. چیزی که متاسفانه از آغاز اعلام وجود این فراخوان دیده‏ایم تنها یک تارنمای خشک و خالی بوده و همچنین حضور محدود و معدود افرادی در رسانه‏ها جهت تشریح ساز و کار این جریان که حقیقتا به هیچ عنوان قابل قبول نیست و مغایر با اصول اطلاع‏رسانی و شفاف‏سازی است.
مسلما با یک تارنمای خشک و خالی نمیتوان اطلاع‏رسانی و شفاف‏سازی کرد و کاری را پیش برد. متاسفانه تا کنون ما با هیچ یک از اعضای کمیته موقت آشنایی پیدا نکرده و از سوابق و ماهیت آنان بی‏اطلاعیم. مار گزیده از ریسمان سیاه و سفید میترسد. بهمین روی از آن جهت که این پروسه قطعا بدون پشتوانه مالی نخواهد بود پیشنهاد ما اینست یک شبکه مستقل ماهواره‏ای جهت شفاف‏سازی و اطلاع‏رسانی تاسیس شود و تمامی جلسات و برنامه‏های این کمیته بصورت مستقیم و زنده به اطلاع هم میهنان برسد چرا که تا شفاف‏سازی نشود به هیچ وجه نمیتوان اعتماد‏سازی کرد.
اکنون که این کمیته ظاهرا چنین رسالت مهم و سرنوشت‏سازی را برعهده گرفته بنظر ما در ابتدای کار عمل‏کردی ضعیف و آماتور داشته و امیدوارم گذر زمان و پیشنهاد‏های سازنده هموطنان ایران دوستمان روند این پروسه را به تکامل برسانند. من و همفکرانم فی ذاته با این شورا مخالفتی نداریم و بسیار هم از چنین امر خجسته‏ای استقبال میکنیم اما فی الحال نمیتوانیم چنین شرایطی را بپذیریم امیدوارم گذر زمان و روند تکاملی این کمیته و شفاف‏سازی ما را هم در راه این هدف والا با خودشان همگام سازند.
این نوشتار برای کمیته موقت هماهنگی فراخوان ملی ارسال میشود به امید توجه و رسیدگی کوشندگان این کمیته جهت پوشش و بررسی انتقادات و پیشنهادات هموطنان
پاینده ایران

پست‌های مرتبط

آسیب‏ شناسی جمهوری‏خواهان

admin

چرا ای هموطن ساکت نشستی

admin

جامعه ایرانی در گذر زمان

admin

این سایت برای ارائه بهتر خدمات به کاربران خود ، از کوکی‌ها استفاده می‌کند.
This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish
قبول اطلاعات بیشتر