20.8 C
تهران
دوشنبه, اردیبهشت ۲۷, ۱۴۰۰
عرفان

آسیب‏ شناسی جمهوری‏خواهان

خوشبختانه هر آینه که زمان می‏گذرد سره از ناسره مشخص می‏گردد و نقاب‏های بیشتری از چهره‏ها گشوده می‏شود. شاید وقت آن رسیده که ملت ایران بعد از آزمون سی‏و‏چهار ساله اپوزیسیون بالاخره افراد لایق و شایسته را برای هدایت کردن ایران به ساحل آرامش (دوران گذار) انتخاب کنند.
بعد از تمامی اتفاقاتی که در طول این سی‏و‏چهار سال بخصوص سال هشتاد و هشت روی داد دیگر برای همه عیان گشت که سیرک انتخابات فقط و فقط برای خاک پاشیدن در چشم ملت می‏باشد و شرکت در آن تحت هر عنوانی بمعنای تایید نظام منحوس جمهوری‏اسلامی و خیانت به خون جان باختگان راه آزادی می‏باشد که ندا آقا سلطان سمبل و نماد آنها می‏باشد.
در مناظره مضحک اکبر گنجی با مهرداد درویش‏پور در صدای امریکا تاکید اکبر گنجی به شرکت در سیرک انتخابات (تحت هر عنوانی) آنقدر مضحک و بی‏شرمانه بود که مرا به فکر فروبرد که براستی ما ملت در این رسانه‏های غربی که انحصاراً در اختیار تئوری‏پردازهای اصلاح‏طلب ( بخوانید استبداد‏طلب ) می‏باشد بدنبال چه می‏گردیم!
خود همین آقای درویش‏پور که هنوز دستشان به قدرت نرسیده، مگر طرفداران نظام پادشاهی پارلمانی را از هم اکنون حذف انقلابی نکردند ( اشاره به مقاله چندی پیش ایشان می‏باشد که گفتند نظام پادشاهی را تمام شده می‏دانند و آن را قابل به رای گذاشتن نمی‏دانند) غافل از اینکه به ممد پیشرفت تکنولوژی و عصر ارتباطات تمامی اعمال و نوشتار و گفتار آقایان زیر ذره‏بین میهن‏پرستان قرار دارد و دیر یا زود نقاب را از چهره نقاب‏داران می‏گشایند.
اعتقاد شخصی بنده بر این است که برای من پادشاهی پارلمانی‏خواه وجود یک تشکل منسجم و قوی جمهوری‏خواه یک امر بسیار ضروری و مبارک است که می‏تواند دموکراسی را پویا و رقابتی‏تر بکند در واقع تا چنین امری تحقق پیدا نکند دموکراسی معنایی پیدا نمی‏کند. بنابر این بنده بر خلاف آقای درویش‏پور موافق وجود احزاب مخالف هستم و بشدت با اندیشه حذف‏گرایی مخالفم و آن را عین دیکتاتوری می‏دانم.
اما با توجه به فضایی که در آن ادعای نمایندگی اندیشه جمهوری‏خواهی از سوی هر کس و ناکسی مطرح می‏شود و متاسفانه اکثر کنفرانس‏ها و تریبون‏ها تحت انحصار آنها قرار دارد ناگزیر مرا به آسیب شناسی این فضای مسموم واداشت که به اختصار به آن خواهم پرداخت.
یکی از طیف‏هایی که ادعای نمایندگی اندیشه جمهوری‏خواهی را دارند که متاسفانه در سطح بین‏المللی بخاطر لابی‏ها و همچنین خرج کردن پول‏های کلانی که از جیب ملت رنجور ایران به یغما برده‏اند، اصلاح‏طلبان حکومتی می‏باشند که یکی از فرصت‏طلب‏ترین و خطرناکترین گروه‏های سیاسی می‏باشند که بارها نظام را از خطر سقوط رهانیده‏اند. خوشبختانه کارنامه ننگین این طیف سیاسی چون آینه تمام قد پیش روی ملت ایران قرار دارد و بسیار بعید بنظر می‏رسد که بار دیگر ملت ایران در دام آنها بیافتند. اما با این حال ما هرگز خواهان حذف و سرکوب هیچ اندیشه‏ی سیاسی در آینده ایران نیستیم و زیر نظر اصول مصوب قانون اساسی و همچنین دستگاه قضایی مستقل همه اینها می‏توانند حضور و فعالیت داشته باشند و آنهایی که مرتکب جنایت یا غارت بیت‏المال و یا وطن‏فروشی شده‏اند بصورت عادلانه به پرونده‏هایشان رسیدگی خواهد شد.
طیف‏های دیگری که ادعای جمهوری‏خواهی را داشته و گلچین آنها را در کنفراس پراگ و استکهلم شاهد بودیم آب سردی بر پیکره جمهوری‏خواهان راستین ریختند و با این ادعا که ما خواهان براندازی نظام جمهوری‏اسلامی نیستیم ماهیت خود را بیش از پیش آشکار کردند که خوشبختانه تکلیف مهین‏پرستان ( چه جمهوری‏خواه چه پادشاهی‏خواه ) با این نقابداران ورشکسته مشخص شد.
متاسفانه بعلت نبود یک تشکل و سازمان واحد و منسجم از جانب جمهوری‏خواهان میهن‏پرست در این بازار آشفته اپوزیسیون تکلیف میهن‏پرستان با این اندیشه روشن و مشخص نیست. به هر روی امیدوارم اگر در بین جمهوری‏خواهان دموکرات شخصیت‏هایی برجسته و شاخص و ملی وجود دارد جهت تشکیل یک کادر رهبری مشخص که پایبند اصول باشند نسبت به تحقق این مهم اقدام کنند. خوشبختانه در بین ما پادشاهی‏خواهان بدلیل وجود شخصیت برجسته و ملی که به اعتراف دوست و دشمن مهمترین و تاثیر‏گذارترین شخصیت اپوزیسیون ایرانی چه در سطح بین‏المللی و داخلی می‏باشد با تعیین اصول دموکراتیک معین و ملی خاستگاه پادشاهی‏خواهان را در این مرحله از مبارزه مشخص کرده است.
هر چند این شخصیت کاملا فراحزبی و فراجناحی عمل کرده و سخنی از نمایندگی یک نوع اندیشه سیاسی خاص بمیان نیاورده و تنها میثاق و پیمانش در این مرحله نجات میهن و فراهم کردن شرایط انتخابات آزاد می‏باشد در واقع خواستگاه ما پادشاهی‏خواهان نیز در این مرحله از مبارزه هرگز نوع نظام نبوده و نیست و تنها هدف ما نجات میهن و براندازی نظام اهریمنی حاکم می‏باشد، اما متاسفانه همانطور که قبلا اشاره کردم جمهوری‏خواهانی چون آقای علی افشاری از هم اکنون جنگ‏های حیدری نعمتی راه انداخته و می‏گویند ما هیچگونه تفاهم و همکاری‏ای نباید با پادشاهی‏خواهان داشته باشیم و از همین الان بایستی با آنها به تقابل بپردازیم.
به هر روی سعی من بر این بود در این چند سطر مختصر اجمالا به واکاوی و آسیب‏شناسی این اندیشه بپردازم در حقیقت همه آنچه که گفته شد درد دل‏های دوستان جمهوری‏خواه من می‏باشد که به زیر چتر شاهزاده رضا پهلوی در آمده‏اند. نهایتا علاقه‏مندم در پایان نوشتارم جریان نشست صمیمانه‏ای را که با دوستانم داشتم که هر کدام دارای اندیشه و دیدگاه متفاوت اما باورمند به اصول واحد و ملی بودیم را خیلی کوتاه به تعریف بکشم.
چندی پیش در یک محفل دانشجویی حضور داشتم و بحث پیرامون نوع نظام آینده بسیار داغ بود اما نکته‏ای که در این بین برای من بسیار جالب بود این بود که تحلیل‏هایی که بچه‏ها ارائه دادند بدور از حب و بغض و جزم‏گرایی بود و همه تحلیل‏هایشان بر مبنای استدلال و منطق بود و با نگاهی آموزنده به گذشته به افق‏های آینده می‏اندیشیدند. در این بین من نیز بعنوان طرفدار نظام پادشاهی پارلمانی تحلیل‏های خود را ارائه دادم که مایلم به گوشه‏هایی از آن اشاره‏ای داشته باشم.

در واقع اعتقاد من بر این است که نظام پادشاهی پارلمانی برای ایران باستانی و کهن‏سال ما حکم سند و هویتی را دارا می‏باشد که نماینده تاریخ باشکوه 2500 ساله ایران است و به ایران ما هویت و اصالت می‏بخشد. سامانه پادشاهی با تمام فراز و نشیب‏هایش دارای ریشه‏ی بسیار عمیق در گستره تاریخ این ملک باستانی می‏باشد که به سادگی نمی‏توان آن را نادیده انگاشت اما عمر جمهوری در ایران ما فقط به سی و چهار سال ختم می‏شود که متاسفانه یکی از سیاه‏ترین دوران تاریخ ایران بوده که به حق می‏توان حمله اسکندر و مغول و یا حتی چیزی فراتر از آن متصور شد.
نظام پادشاهی پارلمانی پُتانسیل بسیاری در زمینه فرهنگ‏سازی را دارا می‏باشد و در عرضه فرهنگ ایرانی به دنیا بسیار کارا و مفید می‏تواند باشد کمااینکه در جشن‏های 2500 ساله شاهنشاهی کوروش کبیر و فرهنگ ایرانی به دنیا معرفی شد و بازخورد و دستاورد خوبی برای ایرانیان در پی داشت همچنین سامانه پادشاهی بعنوان یک نهاد مستقل و فرهنگی که در سیاست دخالتی ندارد می‏تواند در زمینه تحقیق و بازسازی فرهنگ زخم خورده ایرانی بسیار مفید و کارا واقع شود.

همچنین ایران دارای اقوام و تیره‏های مختلفی می‏باشد که در طول عمر ننگین این نظام جنایتکار بشدت سرخورده و تحت ستم واقع شده‏اند و شکاف فراوانی بین آنها و حکومت مرکزی ایجاد شده که در آینده یک پادشاه سمبلیک و محبوب می‏تواند نقش مهمی را در پر کردن این شکاف میان دولت و ملت و ایجاد وحدت و یکپارچکی ملی ایفا نماید.

پاینده ایران

لینک زیر:مناظره ی اکبر گنجی و مهرداد درویش پور در صدای آمریکا

پست‌های مرتبط

چرا ای هموطن ساکت نشستی

admin

جامعه ایرانی در گذر زمان

admin

ایران در گذرگاه تاریخ

admin

این سایت برای ارائه بهتر خدمات به کاربران خود ، از کوکی‌ها استفاده می‌کند.
This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish
قبول اطلاعات بیشتر