33.9 C
تهران
سه شنبه, اردیبهشت ۲۸, ۱۴۰۰
افشار مختاری

از گردن فرازی تا درماندگی

  چهره پیر شده بر پای انقلاب‌اسلامی تنها نشان از بالا رفتن سنِ سردار سازندگی در پشت میز نام‌نویسی وزارت کشور نداشت. سرمستی از قدرت در لبخنداش نبود اما تردید بسیار در باز پس‌گیری آن لبخندها از چشم‌هایش موج می‌زد. زمانی واژه‌هایش٬ موج بر سر مخالفانش می‌ریخت و اکنون موج کوچک شمردنش از هر بلندگو و نوشت‌افزاری بر او از هر سو می‌تازد قانون‌های نوشته و نانوشته جمهوری‌اسلامی، در نقش آفرینی او برای استواری، گشودن گره‌های رژیم و مشاوری رازدار برای خمینی از او مردی قدرتمند و سیاست‌بازی چیره دست ساخت.

جنگ سال 59 فزون بر پایداری رژیم، سبب شد تا با عزل نخستین ریاست جمهوری، جنگ به دستان او سپرده شود تا مرد پنهان و پیدای خمینی آشکار و پنجه‌های‌اش خوشنودی از قدرت را تجربه کند. رهبر پیشین رژیم ٬جوانی،گستردگی پیوند با انقلابیون را کم داشت و طلبه جوان نیاز به پشتیبانی اماماش و باور به آنچه می‌گوید و انجام می‌دهد. درهم تنیدنی که به هر دو سود می‌رساند. درگذشت خمینی پناه گاهش را گرفت اما هوشمندی‌اش خامنه‌ای را وام‌داری نمود تا برای بیرون آمدن از سایه رفسنجانی سال‌های ریاست جمهوری او را با سکوت و آنجا که به سودش بود با او همراه ‌شود.

سازمان‌های به ارث رسیده از رهبر پیشین و نیمه امنیتی و اطلاعاتی سپاه سرمایه بهتری بود تا زمینه‌ساز باشد رهبری جدید به اندازه نامی که یدک می‌کشد بالا آید. سراشیبی رییس جمهور سازندگی با تکیه بر پرورندان نیمه اقتصادی سپاه و اطلاعات برای جایگزینی آن به جای پشتیبانی ولی فقیهی که دیگر بی‌ نیاز از چشم‌ها و گوش‌های او در لایه‌های حکومت، آغاز و نشان از راه یافتن قدرت تازه به میدان بود.2 خرداد پدیده‌ها‌یی چون پذیرش نزد رای دهندگان، پول و سرمایه و نیروهای امنیتی و نظامی که هر کدام می‌توانست بدست آوردن قدرت سیاسی را آسان نماید در کنش‌های سیاسی درون رژیم وارد شد.

نماینده پول و سرمایه در انتخابات مجلس ششم از سوی برآمدگان 2 خرداد تنها و پس‌رانده شد و او نیز بر غیر‌خودی شدن اصلاح‌طلبان از سوی نیروهای امنیتی نظامی به راه‌بری ولی فقیه خرده نگرفت و سکوت پیشه نمود. وزارت کشور خاتمی نیز با حذف نامزده پیشنهادی‌اش در 1384 خوشنود از اینکه هاشمی شکایت‌ اش را نه نزد او که به پیشگاه خدا برده است، به انجام آخرین کارش در نقش تدارکاتچی، به شمارش آرای صندوق‌ها، پرشده از رای مردگان و به دنیا نیامدگان تن داد.

سخنان رییس مجلس خبرگان در آخرین خطبه که گوش‌هایی را می‌رنجاند با فریاد مزد بگیرانی که روزهای پیشین گلو مدریدند به سود او، گسسته می‌شد. این آغاز فشارهایی بود که تنها چاره دم بر نیاوردن، گله‌مندی و امید به گوشه چشم بلند مرتبه‌ترین سخنگوی سپاه پاسداران، علی خامنه‌ای داشتن می‌دید. تلاش چهار ساله هاشمی در پذیرش راه کارش از سوی حلقه قدرت برای گوشودن بُن بست 1388 و ماندن در باشگاه دلسوزان نظام سودمند نبود و ولی فقیه دیگر نه سیاست بازی او و نه به جایگاهش در انقلاب‌اسلامی نیازی ندارد. شکسته شدن تابوی که به این باور بود، نظام جمهوری‌اسلامی یک رهاننده از دشواری دارد و تنها او کابوسی بود که با زمان نزدیک شدن به خواندن نام نامزدهای برگزیده شورای نگهبان، پیش‌تر از همیشه خواب و بیداری سردار سازندگی را آشفته و درماندگی‌اش را آشکار می‌نمود

پست‌های مرتبط

شش دست‌چین با یک سایه

admin

پدرخوانده گنداب رنجید

admin

رئیس جمهور وام‌دار

admin

این سایت برای ارائه بهتر خدمات به کاربران خود ، از کوکی‌ها استفاده می‌کند.
This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish
قبول اطلاعات بیشتر