16.6 C
تهران
یکشنبه, اردیبهشت ۱۹, ۱۴۰۰
شیرین طبیب زاده

حقیقتا روس‌ها از جان ما چه می‌خواهند

در حاشیۀ مقالۀ «ایران، خط دفاعی روسیه»، نوشتۀ دکتر نوری‌علا

مقالۀ اخیر دکتر نوری‌علا تحت عنوان «ایران، خط دفاعی روسیه» شاید بدون آنکه نویسنده حتی فکرش را کرده باشد ظاهرا آب در لانۀ موچگان ریخت و ناخواسته عد‌ه‌ای از هموطنان چپی‌مان را سخت نگران و آشفته کرد.

شگفت‌آور است که بمحض اینکه مطلبی در مورد عملکرد روسیه در ایران نوشته میشود – که بسیار هم کم نوشته میشود – به رگ غیرت این هموطنانمان بر میخورد و سعی میکنند با چنگ و دندان به مثله کردن شخصیت نویسنده دست بزنند بدون اینکه حقیقتا حتی متوجه شده باشند که منظور او چه بوده است.

این پرسش که این همسایۀ شرور شمالیمان چرا دست از سرمان بر نمیدارد – لااقل در این 200 سال اخیر- سئوال بسیاری از ماست. دردی که متاسفانه به ملاحظۀ عشق‌ها و نفرت‌های جمعی از هموطنان چپی‌امان بصورت مزمن در دلهایمان باقی‌مانده است. سئوالی دردناک و بی‌پاسخ که روس‌ها حقیقتا از جان ما چه میخواهند؟

شوربختانه بدلیل همین ملاحظات، کمتر کسی را جرات آن بوده است که با شجاعت و بدون ترس از مصلوب شدن توسط این شیفتگان وطنی روسیه که خوشبختانه همیشه قلم بدست آماده دفاع از جنایات آنان هستند، آنچه را که بوضوح می‌بیند بیان کند و شاید چاره‌جوئی.

این رویۀ جدیدی است که بلاخص در این امریکای جهان‌خوار توسط هم وطنانمان بسیار رواج پیدا کرده است . سانسورچی‌های همیشه در صحنه قادرند به تنهائی و یا گروهی با ترفندهائی که در آن قهارند نفس‌ها را با نوشته‌ها و اعلامیه‌‌ها و ای‌میل‌های دسته‌جمعی در سینه‌ها حبس و قلم‌ها را در جا بشکنند و کاری کنند که دیگران هیچگاه فراموش نکنند که نبایستی پای از گلیمشان فراتر نهند. اما اگر کسی بهر حال دل بدریا زد و چنین کرد، فورا او را با برچسب “نوکر امپریالیسم” طرفدار “رضا پهلوی” و یا “سلطنت طلب” از کرده‌اش پشیمان می‌سازند.

دکتر نوری‌علا در این مقاله چه گفته است که سزاوار اینهمه سرزنش و سخره باشد. ایشان در کجای این مقاله از امریکا دفاع کرده است؟ منهم بعنوان یک ایرانی از زمانهائی پیش پرسیده‌ام “روس‌ها از جان ما چه میخواهند” و این فکر نمی‌کنم سئوال بی‌جائی باشد. شما هم از خود همین سئوال را بکنید، شاید خودتان نیز در یابید که دشمن حقیقی آن آب و خاک در این یکی دو قرن کدام کشور یا کشورهائی بوده‌اند. نه اینکه امریکا پرونده بهتری در سطح جهان داشته باشد اما مسئلۀ من مسئلۀ ایران است.

شما بما بگوئید که در جنگ‌های ایران و روس در زمان قاجارها، روس‌ها یک سوم از بهترین سرزمین‌های کشورمان را تصاحب کردند یا امریکائیان؟ در همین قرن بیستم روس‌ها دوبار ایران را اشغال کردند یا آمریکائیان؟ در جُنبش مشروطه کدام کشوری کار‌شکنی و جنایت‌های بی‌حساب کرد، روس‌ها یا امریکائیان؟ همین امروز سهم ایران در دریای مازندران را روس‌ها بالا کشید ه اند یا امریکائیان؟ نیروگاه اتمی بندر بوشهر در این 34 سال هنوز آمادۀ بهر‌ه‌برداری نیست با وجود آنکه رژیم ملاها بهمۀ تعهدات خود عمل کرده است. مقصر روس‌ها هستند یا امریکائیان؟ مسئلۀ موشک‌های خریداری شده توسط ملایان که پولشان پرداخت شده و تحویل داده نشد ه اند، کلاهبرداری علنی روس‌ها‌ست یا امریکائیان؟ و کلاه برداریهای دیگر در مورد خط لولۀ گاز باروپا که از چنگ ایران در آورده شده، وووووووو

امریکا جهان‌خوار است؟ نقلی نیست، اما روس‌ها هم کم جهان‌خواری نکرده و ملت‌ها را سرکوب نکرده‌اند. از اسارت کشورهای اروپای شرقی توسط آنها بگیرید تا کُره و ویتنام و کشورهای شرق افریقا و امریکای‌مرکزی و جنوبی و کمی اخیر‌تر چچن و باز هم اخیر‌تر افغانستان و باز هم اخیر‌تر گرجستان. چرا در آن موارد کسی صدایش در نیامده است، همیشه بایستی گفت که چون روسیه است انشاله که گربه است.؟

امریکا که 34 سال است دیگر در ایران نیست اما روس‌ها هستند و با تزویر و خباثت ثروت‌های کشورمان را بانحاء مختلف حیف و میل میکنند، استعمار حتما با اشغال همراه نیست، اینهم نوع جدید آنست.

داستان غریبی است، این یک بام و دو هوا در مورد امریکا و روسیه نزد بعضی از هموطنانمان، حیرت‌آور است. اینها چه خوب در مورد امریکا مو را از ماست بیرون می‌کشند اما همیشه برای توجیه جنایات روس‌ها بجای پاسخ، احمدی‌نٍژاد‌ وار سئوال را با سئوال پاسخ میدهند. بگمان من، آنچه که این دو کشور در جهان میکنند بایستی برای ما در درجۀ دوم اهمیت قرار داشته باشد، آنچه که آنها در ایران میکنند در حال حاضر برایمان مطرح است.

شما هموطنان چپی ما نیز، شما خودتان هم بایستی این زنگ خطر را بصدا در آورید اگر حقیقتا ایران را دوست میدارید که حتما چنین است. شما قاعدا خودتان بایستی بنویسید که امروز ایران در دست روس‌ها گروگان است و ملاهای جنایت‌کار نیز برای بقای خود دست آنها را در همه امور مملکتان باز گذاشته‌اند.

تار عنکبوت استیلای روس و چین و در خفا انگلیس‌ها به دست و پای جان آن کشور اهورائی چنان تنیده که اگر شما هم امروز دست دوستی بدست کسانی که بی‌غرض و تعصب میخواهند منطقا راه‌حلی بیابند دراز نکنید آینده‌ای سخت بیمناک در انتظار میهنمان خواهد بود.

بگمان من ، دکتر نوری‌علا در این سنین دیگر در پی تحقق آرزوهای شخصی و منفعت شخصی نیست مضافا اینکه بیشتر مقالۀ ایشان نقل قول از یک مقام روسی و اظهار عقیدۀ او در مورد روابط امروز ایران و روسیه بود. فکر میکنم تنها آرزوی او و کسانی نظیر او سربلندی ایران و دیدن ایرانی آباد و آزاد است، کشوری در شاهراه ترقی و مردم‌سالاری. این قضیه کسالت‌آور و تکراری امریکا چنین و چنان کرد ما را بجائی نخواهد رساند، امریکا امروز دیگر در ایران حضور ندارد، لطفا برای هزارمین بار 28 مرداد را به رخ ما نکشید.

***

و خیر، من با دکتر نوری‌علا هیچ‌گونه ارتباط شخصی ندارم و ایشان را از طریق مقالات و فعالیت‌هایشان و دورادور می‌شناسم. اما شرم بر من اگر بملاحظات شخصی از حق دفاع نکنم.

پست‌های مرتبط

آقای اوباما، جنگ تنها آلترناتیو نبود

admin

ما و قرارداد هسته‌ای!

admin

چه کنیم با رژیمی که با ما نیست و بر ماست

admin

این سایت برای ارائه بهتر خدمات به کاربران خود ، از کوکی‌ها استفاده می‌کند.
This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish
قبول اطلاعات بیشتر