30.8 C
تهران
سه شنبه, اردیبهشت ۲۸, ۱۴۰۰
شیرین طبیب زاده

حذف تحریم‌ها هیچ مسئله‌ای را برای مردم ایران حل نمی‌کند

به نتیجه نرسیدن مذاکرات ژنو لااقل تا این تاریخ، نه تنها جمهوری‌اسلامی را که تصور میکرد باز هم میتواند با ترفند‌های همیشگی جهان را سر در گم کرده و فورا امضا بگیرد سخت خشمگین و هراسان کرد بلکه تعدادی از هموطنان را نیز به غایت پریشان و دلسرد نمود. در بین این هموطنان کسانی هستند که حقیقتا از روی دلسوزی و بتصور اینکه اگر مسئلۀ هسته‌ای رژیم ملایان حل شود و جدال آنان با جامعه جهانی به پایان برسد با حذف تحریم‌ها وضع مردم در داخل ایران نیز بهتر میشود، نگران شده‌اند. اما دستۀ دومی نیز هستند – بالاخص در خارج از ایران – که هر یک بدلیلی از طرفداران رژیم هستند و بقای آن بجانشان بسته است. این گروه وضعشان معلوم است و اگرچه بظاهر بعنوان دلسوزی برای مردم ایران سنگ بسینه میکوبند اما با آشنائی بیشتر از سوابقشان دُم خروس‌های بسیاری از هر طرف، این عدم صداقتشان را فریاد میزنند.

روی سخن من اما با آن دسته‌ایست که غم وطن و هموطن دارند و یا اگر در ایران زندگی میکنند، بامید گشایشی در زندگیشان، در تب و تاب بسر می‌برند. از این هموطنان بایستی پرسید که مگر در همۀ این سال‌ها تحریمی وجود داشته است که مردم ما در فلاکت مطلق بسر میبردند و آیا اینهمه نکبت و سیاه‌روزی که این رژیم برایشان به ارمغان آورده است تازگی دارد؟ آیا این دردها و مصیبت‌ها در اینمدت همه‌اش منشاء مادی داشته‌اند؟ مگر این هدر رفتن هزاران جان بیگناهی که ملایان سیه کار و سپاه و بسیج و قوۀ قضائی قرون وسطائی آن باعث و بانی آن بوده‌اند کمترین ربطی به کم و زیاد بودن بودجۀ دولتی داشته است؟ تازه مگر از نظر مادی در این سال‌ها تا به همین اواخر این غاصبان وطنمان در پول فراوان غوطه‌ور نبودند، مگر چیزی در حدود هزار میلیارد دلار از در آمد نفت به جیب‌های بی‌سر و ته اینان سرازیر نشده است، چه تغییر مثبتی در وضع مردم عادی پدید آمد؟

طبعا شما هموطنان داخل کشور خوب میدانید چگونه از ابتدای پیدایش این حکومت ایران‌ستیز میلیاردها دلار از ثروت شما به سوریه و لبنان و غزه وووو سرازیر شده است، قطعا شما نیز شنید‌ه‌اید که تنها یکی از نهادهای متعلق به خامنه‌ای تبهکار 95 میلیارد دلار از ثروت شما را در اختیار دارد که تحریم‌ها نیز ظاهرا چندان اثری بر آن نداشته است و نیز حتما خوانده‌اید و شنید‌ه‌اید که بر طبق مجاسباتی دقیق تاکنون چیزی در حدود 170 میلیارد دلار از ثروت شما را در راه غنی‌سازی اتمی در این سال‌ها بهدر داد‌ه‌اند. از همۀ این حاتم بخشی‌های خودسرانه و حیف و میلهای این رژیم به شما چه رسیده است که لغو تحریم‌ها بتواند به شما باز گرداند؟ اطمینان داشته باشید که اگر پولی برسد بازهم در درجۀ اول خرج مسائل اتمی و ساخت یا مونتاژ انواع موشک و ماجراجوئی‌های رژیم در منطقه میشود و مابقی نیز بازهم بحساب بانکی آنانی فرومیرود که کشورمان را بگروگان گرفته‌اند، تازه بدوران رسید‌ه‌هائی که روز بروز فربه‌تر میشوند.

در عین حال،این کاملا قابل درک است که امیدتان را از جهانیان نیز بریده باشید و تنها فریاد رس را آن کسانی بدانید که خود شما را باین منجلاب فرو برده‌اند. . همه کم و بیش میدانیم اینکه این کشورها دلواپس وضع دردناک مردم ما باشند و یا برای هزار و یک مصیبت ما دل بسوزانند حقیقتا ساده‌انگاریست. روسیه و چین که وضعشان معلوم است، چنان در این سال‌ها کشور‌مان را غارت کرده‌اند که خود نیز در خواب نمی‌دیدند. چینی‌ها بنوعی و روس‌ها که همیشه آرزوی استیلای به ایران را داشته‌اند دیگر از این صاحب اختیار‌تر نمی‌توانند باشند و این رژیم دروغگو دائم فریاد ” ما مستقلیم ” نیز سر میدهد.

امریکا نیز که از همان ابتدا بقول معروف آب پاکی را روی دست مردم ایران ریخت. آقای اباما دو سه روز پس از شروع انقلاب اخیر مصر علنا از حسنی مبارک، متحد سی و چند سالۀ امریکا خواست که فورا کناره‌گیری کند اما در رویا‌روئی اخیر با جمهوری‌اسلامی در مورد مسئلِۀ اتمی اولین جمله‌ای که گفت این بود که ” ما خیال تغییر رژیم را نداریم! ” خیالتان راحت. آقای اباما در پی نام است. میخواهد در این مدتی که از ریاست جمهوری او باقی‌مانده است هم مسئلۀ هسته‌ای ایران را حل کند و هم مسئلۀ بین اسرائیل و فلسطین را تا نام‌خوشی از خود در تاریخ امریکا باقی بگذارد، بهر قیمتی و آنهم در موقعیتی که جمهوری‌اسلامی عملا در آستانۀ فرو پاشی است. اروپا نیز دست کمی از دیگران ندارد.

ما حصل اینکه پس از تجربه‌های تلح متعدد در این سی و اندی سال، همه امان بحق باین نتیچه رسید‌ه‌ایم که شرق و غرب می‌خواهد که حکومت ملایان بماند. تمام شواهد ظاهرا اینرا گواهی میدهد که برای کشورهای قدرتمند جهان لااقل در حال حاضر تنها حل مسئلۀ اتمی جمهوری‌اسلامی حائز اهمیت است. آنها در هزار و یک غم ما شریک نیستند و انحطاط کشورمان از همه نظر، اصلا برایشان مطرح نیست.

اما همۀ اینها شاید باین دلیل باشد که ما از این انقلاب و از دخالت‌های خارجیان بقدر کافی نگفتیم و در انگیزه‌های آنان کنجکاوی نکردیم وبا بازیچۀ این و آن شدن هرگز نتوانستیم احترام دیگران را بعنوان ملتی که روحا و قلبا آزادی‌خواه و استقلال‌طلب است جلب کنیم و چنین است که جهانیان اصلا ما را و خواسته‌های ما را بحساب نمی‌آورند. در فکر آنان ما ملتی هستیم صغیر و همیشه محتاج قیم که به خرده‌ریزهای پرتاب شده از طرف حکومت‌ها خو گرفته‌ایم.

****

در یکی دو هفتۀ گذشته، سالروز تولد محمد رضا شاه فقید یکبار دیگر فرصتی شد برای اظهار نظر در مورد عمل‌کرد و شخصیت آخرین پادشاه ایران. اظهار نظرهای مثبت و منفی که اگر چنین میکرد چنان میشد و اگر چنان نمیکرد چنین نمیشد. بگمان من این ساده‌انگاریست اگر تصور کنیم که این انقلاب مصیبت‌بار بی‌جا ریشه‌های اصلیش صرفا بدلیل عمل‌کردها و یا کوتاهی‌های شاه و دولتمردان او بالید و رشد کرد و بثمر رسید. بی‌اهمیت جلوه دادن توطئه‌های جهانی برای از پای در آوردن رژیم گذشته ( اگر چه که عملا توسط خود ایرانیان پیاده شد) تحریف تاریخ و تنها گفتن قسمتی از یک حقیقت تلخ و دردناک است و سخن از توطئۀ جهانی را بی‌اهمیت دانستن و بعنوان ترس‌های واهی از نوع توهمات دائی جان ناپلئونی آقای پزشکزاد قلمداد کردن، کم لطفی صرف.

این ساده‌انگاری سهوی و یا عمدی و روز بروز سنگین‌تر کردن کفۀ ترازوی اشتباهات رژیم گذشته و کم رنگ نشان دادن آنچه که دیگران برای رساندن کشورمان باین روزی که امروز بآن مبتلا است – ببهانۀ اینکه کشورهای دیگر بدنبال منافع خود هستند – خدمت به ایران نیست و تنها تاریخی است نیمه کاره و مخدوش. تنها میتوان گفت که – باد در نظر گرفتن وضعیت ایران در پیش از انقلاب – اگر این گونه کمبودها انقلاب‌ساز هستند در اینصورت در 80% ار کشورهای جهان هم اکنون بایستی انقلاب اتفاق بیفتد، منجمله در خود ایران اسلامی.

تکرار و نوشتن و گفتن از این توطئه‌های جهانی مصیبت‌بار بر علیه رژیم گذشته اگر چه که ممکنست بار گناهان شاه و رژیم او را کمی سبک‌تر کند! اما ندانستن آن بدون شک موجب تکرار آن در آینده خواهد بود. نتیجه این پر‌هیز از حقیقت‌گوئی، آنجا که دوست نمی‌داریم، آنی است که امروز شاهدش هستیم، ادامۀ حیات یکی از کثیف‌ترین و شیطانی‌ترین و بی‌عرضه‌ترین رژیم‌های جهان که کمترین اطلاعی از ادارۀ یک مملکت را ندارد بمدد همین کشورهای باصطلاح متمدن جهانی که در هر جائی که جمهوری‌اسلامی کم آورد فورا بکمک آن شتافتند و درست در لبۀ پرتگاه بنجاتش همت گماشتند. ما بدون شک مقصریم اما سهم دیگران حتی همین امروز در اصرار به پایندگی این رژیم واپسگرا بازهم غیر قابل انکار است. بیاد دارید که چگونه در انقلاب واقعی سال 88، جوانان نازنین ما را تنها گذاشتند؟ و امروز ببینید چگونه همۀ کشورهای باصطلاح مهد دموکراسی برای کنار آمدن با این رژیم سراپا گناه در مورد مسائل اتمی سرو دست می‌شکنند؟ ببینید چگونه از کنار نقض آشکار همۀ موازین حقوق بشر در ایران بسادگی می‌گذرند. آقای جان کری دیگر حقیقتا از نفس افتاد! برای متقاعد کردن کشورهای عربی منطقه و اسرائیل و کنگرۀ امریکا در مورد این آشتی جهانی با رژیمی که نظیرش شاید در تاریخ جهان بسیار نادر است. بهمین ترتیب نمایندگان سایر کشورها که ذوق زده و سراسیمه به معنی واقعی به ژنو پرواز کردند.

****

با همۀ اینها اما، کلید رهائی در دستان شما ملت شریف ایران است، بالاخص شما هموطنانی که در داخل ایران زندگی میکنید، نه در دست روحانی بی‌عرضه که حتی بقدر احمدی‌نژاد شهامت ایستادگی در برابر هیچکس را ندارد و نه در دست خامنه‌ای فاسدی که کوس رسوائیش بر سر در هر کوی و برزنی بصدا در آمده و نه امریکا و روسیه و انگلیس و چین.

امروز با سال‌های 57 و حتی 88 فرق‌های عمده‌ای دارد. تمام منطقۀ خاورمیانه در التهاب است و اکثر همسایگان جمهوری‌اسلامی که روزگاری برای شاه‌کارهای خمینی هورا میکشیدند، امروز بصورت دشمنان آشتی‌ناپذیر رژیم در هر جائی که بتوانند این دشمنی را بروز میدهند و از همه بدتر اینکه دیگر به نفت ایران مانند گذشته احتیاج نیست و فعلا فقدان آن چندان محسوس نیست. حتی نگاه جهان بر رژیم تهران – با همۀ تلاش‌هائی که بناچار و یا بدلیل منافع آنی و یا دراز مدت خود برای لگام زدن بر حکومت ملایان میکند – باشک و تردید همراه است، گوئی جهان در عین حال منتظر است که هر آن شما بپا خیزید و خود جمهوری‌اسلامی را بآنجائی که لایقش است پرتاب کنید. تنها شما با آگاهی امروزتان قادرید تمام رشته‌های جمهوری‌اسلامی و توطئه‌گران بین‌المللی را پنبه کنید، بلاخص اینکه دیگر همه میدانند که جمهوری‌اسلامی ذلیل است و درمانده و مضطرب و سر درگم، حکومتی است بیمار که حتی یک حرف راست از بلند‌گوهای متعددش به بیرون پرتاب نمیشود.

تنها رستاخیز شما مردمی که صدای شکستن استخوان‌هایتان در زیر بار ظلم و فساد و شقاوت و جنایات رژیم ملایان بگوش فلک میرسد میتواند حریف شرق و غرب و شمال و جنوب و بدترین مستبدین باشد، تنها عمل‌کرد شما مردمی که اینهمه درد و مصیبت را در همۀ این سال‌ها از نزدیک تجربه کرده‌اید میتواند لرزه بر اندامشان بیاندازد و همۀ معادلات آنان را بهم بزند، شما مردمی که عزیزانتان را از دست داده و هنوز هم از دست می‌دهید و خود بخاک سیاه نشسته‌اید. بایستی از انقلاب 57 درس بگیریم و این بار با شجاعت و شهامت، خود سرنوشت خود را در دست بگیریم. شما میتوانید جهان را غافلگیر و متحیر کنید، تنها شما میتوانید. رژیم ملایان را در این سراشیبی سقوط تنها بگذاریم، ، به وعد‌ه‌ها و دروغ‌هایش دل نبندیم که از این فرصتها ممکنست دیگر هرگز نصیب ما نشود.

پست‌های مرتبط

آقای اوباما، جنگ تنها آلترناتیو نبود

admin

ما و قرارداد هسته‌ای!

admin

چه کنیم با رژیمی که با ما نیست و بر ماست

admin

این سایت برای ارائه بهتر خدمات به کاربران خود ، از کوکی‌ها استفاده می‌کند.
This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish
قبول اطلاعات بیشتر