29.5 C
تهران
یکشنبه, اردیبهشت ۲۶, ۱۴۰۰
دانیال خنده‌رو

جُنبش‌های رنگی از نارنجی تا سبز (۲)

*۱جُنبش‌های آزادی خواهانه‌ی رنگی از اوکراین آغاز گردید و در سرتاسر جهان نمونه‌هایی مختلف از جُنبش‌های رنگی را شاهد بودیم. جُنبش سبز و بهار عربی نیز از این تقسیم‌بندی خارج نیستند.

از نقاط قوت این سبک جنبش‌ها، رشد و تکامل‌پذیری آن است. پس از انقلاب نارنجی این جُنبش تمام نشد بلکه 9 سال پس از اولین حرکت، مجدّداً میلیونها معترض برای احیای حق خویش به خیابان‌ها آمدند. در مصر نیز پس از بهار عربی و در پیش گرفتن سیاست‌های غلط توسط محمد مُرسی، مردم مجدّداً به خیابان‌ها برگشته، پس از کودتای نظامی ارتش از سرنگونی دولت مُرسی اعلام حمایت کردند.

از نکات ضعف جُنبش سبز می‌توان از نبود رهبری منسجم نام برد. ترویج ایده‌ی «هر ایرانی یک رهبر*۲» باعث گردید تا پتانسیل حاضر در جامعه سر شکن گشته و با خرد شدن جمعیت میلیونی به گروه‌های چند صد نفری در نقاط مختلف شهر، نیروهای سرکوب‌گر مسلط بر اوضاع شده و اقدام به متفرّق کردن معترضین نمایند. در تاریخ اوکراین ۲ بلوک بزرگ سیاسی وجود داشته است: یک. بلوک لیبرال و طرفداران الحاق به اروپا (نواحی غربی و مرکزی اوکراین) دو. بلوک آنتی لیبرال و طرفداران روسیه و نظام کمونیستی (نواحی شرقی و جنوبی اوکراین). در ایران سه بلوک اساسی وجود دارد (احزابی که خواستار سرنگونی نظام می‌باشند، اصلاح‌طلبان، اسلام‌گرایان حکومتی) که بلوک اصلاح‌طلبان دچار سردرگمی است. تا زمانی که اصلاح‌طلبان سمت خویش را انتخاب نکنند، اعتراضات از آهنگی منسجم برخوردار نیست.

نکته کلیدی و به عمد زیرپا گذاشته شده توسط برنامه‌ریزان جُنبش سبز، حضور مستمر مردم در مکانی خاص از شهر بود. تجمع میلیونی مردم در خیابان‌های انقلاب و میدان آزادی باعث سردرگمی و ایجاد وحشت در دل سرکوب‌گران گشته بود. بدون شک بر همگان واضح است که جمهوری‌اسلامی ترسی از اعمال خشونت علیه مردم خویش ندارد. اما با بررسی جنبش اعتراضی مردم اوکراین می‌توان دریافت که جلوگیری از به خشونت کشیده شدن اعتراضات تنها نیازمند برنامه و افراد آگاه و حمایت‌های مادی و معنوی از معترضین می‌باشد.

تجربه سی و چند ساله حکومت جمهوری‌اسلامی گواه بر این است که نظام دیکتاتوری آخوندی تنها با آوردن چهره‌های جدید و سخن از اصلاحات یا تدبیر و امید، تنها هدفش فریب مردم است. دولت آقای روحانی نیز جدای از دولت‌های قبلی در نظام جمهوری‌اسلامی نبوده و دیر یا زود چهره واقعی خود را نشان خواهد داد. چنانکه شاهد هستیم پس از به قدرت رسیدن “فردی که خود را حقوقدان میداند، نه یک نظامی” آمار اعدام رشد صعودی پیدا کرده است.* ۳

با نمایان شدن چهره واقعی دولت آقای روحانی و سلب اعتماد مردم از آن، کشور ایران نیز شاهد بلوغ جُنبش آزادی خواهانه (سبز) خویش خواهند شد. مردم دوباره به خیابان‌ها آمده و با انجام یک سلسله اعتراضات مدنی، اقدام به سرنگونی نظام خواهند کرد.

به منظور به ثمر رسیدن اعتراضات مدنی در پیش رو، می‌بایست مردم به دور از خشونت با در پیش گرفتن بدل تاکتیک‌های نظامی، اعمال خشونت توسط بسیجیان و گارد ضد شورش را در نطفه خفه کنند.

برای پیروزی در جنبش آزادی‌خواهی در پیش‌رو، چندین نکته قابل ذکر است:

– نخست شناسایی نقاط استراتژیک و پادگان‌های نیروهای گارد ضد شورش و همچنین شهرستان‌های حومه تهران که بسیج با اعزام اتوبوس اقدام به آوردن نیروهای لباس شخصی و به ویژه شستشوی مغزی نوجوانان با وعده‌های مادی می‌نماید.

– استقرار شبانه روزی معترضین در یکی از میادین اصلی شهر تهران و عدم ترک این مرکز (به لحاظ روحیه دادن به بقیه معترضین و درخواست برای ملحق شدن باقی معترضین).

میدان اروپا (استقلال) در کیف مرکز اصلی تجمّعات اعتراضی می‌باشد. نیروهای نظامی وابسته به رییس جمهور بارها تلاش برای پاکسازی این میدان و متفرّق نمودن معترضین انجام داده‌اند که با شکست همراه بوده است.

سنگر‌سازی در میدان به منظور حفظ مرکز سمبولیک فرماندهی.

معترضین اوکراینی با ساخت سنگرهایی از چوب و آهن مردم را از آماج حملات گارد ضد شورش و ماشین‌های آبپاش به میدان اروپا حفظ کرده‌اند.

شناسایی افرادی که قابلیت رهبری جمع‌های کوچک را دارا می‌باشند.

معترضین اوکراینی در روزهای اولیه که هنوز هیچ ارگان حقوق بشری و یا کشوری خاص اقدام به اعلام حمایت از آنها نکرده بود با تشکیل پستهای نگهبانی در محل‌های منتهی به میدان اروپا (و تعیین افرادی که قابلیت اداره این گروه‌ها را دارا باشند) اقدام به حفاظت از جمع معترضین و حفظ امنیت منطقه کردند.

مسدود کردن راه‌های منتهی به مجلس، وزارت کشور، وزارت اطلاعات، اطلاعات سپاه (خیابان پاسداران) و دیگر نقاط استراتژیک.

مردم اوکراین با مسدود کردن راه‌های منتهی به مجلس و دیگر ساختمان‌های دولتی و تعطیلی موقت دولت، خواهان برکناری رییس جمهور، انجام انتخابات پیش از موعد و اصلاحات اساسی در سیستم حکومتی گشتند.

یکی از راه‌های دفاع مشروع، گرفتن اسلحه از فرد متخاصم می‌باشد.

بهره‌گیری از دانش افراد با پیشینه و دانش نظامی به منظور رهبری عملیات سنگر‌سازی و مسدود کردن راه‌های ورودی و خروجی پادگان‌ها.

معترضین اوکراینی با شناسایی و مسدود کردن راه‌های ورودی و خروجی پادگان‌هایی که نیروی نظامی برای سرکوب مردم ارسال می‌نمودند، توانستند از حجم نیروهای سرکوب‌گر بکاهند. کم بودن این نیروها به نوبه خود باعث ایجاد وحشت و ناامیدی در میان نیروهای سرکوب‌گر شد. – گسترش اعتراضات به دانشگاه‌ها و مدارس.

نباید اجازه داد که دانشجویان در حیاط دانشگاه حصر شوند. بلکه این ما هستیم که می‌بایست نیروهای سرکوب‌گر را در پادگان‌های خودشان به دور از خیابان‌ها نگه داریم.

اساتید و دانشجویان دانشگاه‌های اوکراین و معلم‌های مدارس با تعطیلی کلاس‌های درس خود و اعلام حمایت از مردم به صفوف معترضین پیوستند.

گسترش اعتراضات به کارخانه‌ها و صنایع پتروشیمی.

حضور چهره‌های سرشناس سیاسی، فرهنگی در جمع مردم و یا ارسال پیام در شبکه‌های تلویزیونی، اینترنتی در حمایت از مردم.

نمایندگان مجلس و رهبران اپوزسیون مخالف دولت اوکراین بدون ترس از دستگیری به جمع معترضین آمدند و به ایراد سخنرانی پرداختند. چهره‌های سرشناس فرهنگی-هنری بین‌المللی (جرج کلونی) با ارسال پیام‌های ویدئویی به حمایت از مردم پرداختند. ۴

کمک به اعتراضات مدنی به هر نحو ممکن

رانندگان تاکسی در شهر کیف اقدام به حمل و نقل مجانی معترضین به نقاط تعیین شده کردند، عده‌ای مواد غذایی و لوازم کمک‌های اولیه و پتو ارسال کردند، هنرمندان با تدارک برنامه‌های شاد و فرهنگی به تقویت روحیه معترضین پرداختند.

پروپاگاندا و دعوت از وکلای سرشناس برای قبول وکالت رایگان دستگیر شدگان احتمالی.

حضور وکلای سرشناس در کنار دستگیر شدگان احتمالی و حمایت سازمان‌هایی همچون اتحادیه اروپا از وکلا و دستگیر شدگان، باعث خواهد گردید تا بیدادگاه‌های اسلامی قادر به صادر کردن احکام اعدام و یا محرومیت از وکالت، نباشند.

با طولانی شدن اعتراضات خطر ریزش نیرو در دو جناح درگیر وجود دارد . عده‌ای از سرکوب‌گران مأیوس شده و به مردم ملحق خواهند شد. این امکان نیز وجود دارد که عده‌ای از معترضین بنا بر نیازهای مادی، نتوانند چندین روز دست از کار کشیده و به اعتصاب ادامه دهند . تیم برنامه‌ریزی کننده اعتصابات با کمک مردم می‌بایست با تفکر و اتخاذ راه‌حل‌های مناسب، از ریزش نیرو جلوگیری کند.

در اوکراین بعضی از کارخانه‌داران با ارسال مواد غذایی و توزیع آن بین خانواده‌های معترضین موجب آسودگی خاطر سرپرستان خانواده که به علت حضور ۲۴ ساعته در اعتراضات قادر به کار و کسب درآمد نبودند، شدند. عده‌ای از مردم نیز با کمک‌های نقدی به حمایت از معترضین پرداختند.

در ایران نیز می‌توان با تشکیل صندوق حمایت از کارگران و کارمندان ملحق شده به اعتصابات با پرداخت دستمزد روزانه این افراد مطابق با فیش حقوقی آنان به ازای هر روزی که اعتصاب نموده‌اند، باعث آرامش خاطر آنان و خانواده و ادامه اعتراضات شد.

اولین اقدام در راه تشکیل صندوق حمایت از معترضین، جلوگیری از هزینه نمودن میلیون‌ها دلار به منظور تشکیل شوراها و کنفرانس‌های متحد کننده ( استکهلم، پراگ، پاریس) است. تنها با سود حاصل از پس‌انداز نمودن این مبالغ در بانک و با توجه به نرخ برابری دلار و ریال، در زمان اعتراضات می‌توان حقوق کارمندان و کارگران را پرداخت کرد.

تمامی این طرح‌ها در شهرهای مختلف ایران مانند: تبریز، مهاباد، مشهد، اصفهان، شیراز و باقی شهرها قابل اجراست. نکته تمام این موارد در جلوگیری از اعمال خشونت علیه مردم بی‌دفاع می‌باشد و به هیچ عنوان هدف مبارزات مسلحانه نیست!!!!

برای مبارزه با جمهوری‌اسلامی به روش‌های مبارزات مدنی، ایده‌های فراوانی وجود دارد. از ایجاد ترافیک در بعضی خیابان‌ها، روشن کردن چراغ‌های اتومبیل در ساعت و مکانی خاص، نخریدن اجناسی که کارخانه‌های سازنده آن وابسته به سپاه می‌باشد. یکی دیگر از این راه‌ها تظاهرات مستمر تا زمان برآورده شدن خواسته معترضین می‌باشد که به تشریح آن پرداختیم.

این سخنان تنها بیان ابتدایی و ناتمام یکی از راه‌حل‌های پیش‌رو بود و در صورت جلب نظر فعالین سیاسی، میدان بزرگی از بحث و تبادل نظر به منظور تکمیل این طرح وجود دارد.

۱: http://www.irancpi.net/ir/hezb/nevisandegan/khandehrou/1322-khandehrou-2014-01-04.html
۲: http://www.kaleme.com/1389/12/13/klm-50380/
۳: http://www.firstpost.com/topic/organization/united-nations-video-N948BQFpd7k-55-1.html
۴: http://www.youtube.com/watch?v=V2sa7D3ikwU

پست‌های مرتبط

نقدی به اپوزیسیون, آلترناتیوعدم مشارکت درانتخابات چیست؟

admin

قصاص، میراث شوم بربریت

admin

تکرار بیهوده تاریخ

admin

این سایت برای ارائه بهتر خدمات به کاربران خود ، از کوکی‌ها استفاده می‌کند.
This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish
قبول اطلاعات بیشتر