16.3 C
تهران
چهارشنبه, اردیبهشت ۲۲, ۱۴۰۰
دانیال خنده‌رو

دموکراسی اسلامی و لازمه آن (انقلاب فرهنگی)

دموکراسی اسلامی مدافع عمومی ارزش‌ها و اصول اسلامی می‌باشد که پایه‌های سیاست و نظم اجتماعی در جامعه اسلامی است. عنصر اصلی در دموکراسی اسلامی مد نظر جمهوری‌اسلامی، تشیع است.

حکومت از دیدگاه اسلام، برخاسته از موضع طبقاتی و سلطه‌گری فردی یا گروهی نیست! بلکه تبلور آرمان سیاسی ملتی هم کیش و هم فکر است که به خود سازمان می‌دهد تا در روند تحول فکری و عقیدتی راه خود را به سوی هدف نهایی (حرکت به سوی الله) بگشاید. در ایجاد نهادها و بنیادهای سیاسی که خود پایه تشکیل جامعه است بر اساس تلقی مکتبی، صالحان عهده‌دار حکومت و اداره مملکت می‌گردند. قانون‌گذاری که مبیّن ضابطه‌‌های مدیریت اجتماعی است بر مدار قرآن و سُنت جریان می‌‌یابد. بنابر این نظارت دقیق و جدی از ناحیه اسلام‌شناسان عادل و پرهیزگار و متعهد (فقهای عادل) امری محتوم و ضروری است ( مقدمه قانون اساسی ج.ا.ا)

اما سوالی که ذهن بسیاری از مردم عادی جامعه را به خود مشغول داشته، این است که: چگونه اسلام، دموکراسی، سیاست و قواعد زندگی اجتماعی با یکدیگر قابل جمع می‌باشند؟ چه دلیل و توضیحی پیرامون نیاز به ولایت فقیه می‌باشد؟ شیوخ و طلاب حوزه علمیه با سوء‌استفاده از آیات و احادیث و با مثال قرار دادن محمد ابن عبدالله و علی ابن ابیطالب، دو مقام دینی که به حکومت نیز پرداختند، ولایت فقیه را موجه نشان داده دلیلی بر رد آن نمی‌بینند.

بر اساس ولایت امر و امامت مستمر، قانون اساسی زمینه تحقق رهبری فقیه جامع الشرایطی۱ را که از طرف مردم به عنوان رهبر شناخته می‌شود آماده می‌کند تا ضامن عدم انحراف سازمان‌‌های مختلف از وظایف اصیل اسلامی خود باشند ( مقدمه قانون اساسی ج.ا.ا)

ولایت فقیه و شورای نگهبان (شش نفر فقیه به انتخاب رهبر, شش نفر حقوقدان به پیشنهاد رییس قوه قضاییه و با رأی مجلس) با سرلوحه قرار دادن کتاب و سُنت (قرآن و رفتار امامان تشیع ) به تنظیم روابط افراد در جامعه با یکدیگر و تصویب قوانین مربوط به نظم اجتماعی می‌پردازند. دموکراسی به معنای خواست و حکومت مردم، به سختی با ولایت فقیه در تضاد است. در دموکراسی اسلامی حق از مردم سلب و به ولی فقیه واگذار گردیده است. در دموکراسی اسلامی اقتصاد بر پایه اسلام تدوین می‌شود. این خود امری نا‌بخردانه و در تضاد با اقتصاد آزاد (لیبرال) می‌باشد.

از اولین مداخلات روحانیون در سیاست می‌توان به نهضت تنباکو ( میرزای شیرازی۲) و مبارزات سیاسی سید جمال الدین اسد آبادی۳ برای برداشتن مرز بین دیانت و سیاست اشاره کرد. این مداخلات توسط آیت الله سید حسن مدرس در دوران رضا شاه کبیر ادامه پیدا کرد. مدرس از مخالفان حق رأی و انتخاب زنان به نمایندگی مجلس و موافق تلفیق سیاست و دیانت بود. از دیگر تلاش‌های شایسته رضا شاه کبیر که با کوتاه کردن دست روحانیت از فرهنگ، سیستم قضایی و دادگستری، آموزش و پروش، باعث ناخشنودی و دشمنی روحانیت با وی گشت می‌توان موارد زیر را نام برد:

– تعطیلی محاکم شرع، ایجاد دادگاههای مدنی و تدوین قوانین غیر دینی.
– تعطیلی مکتب‌خانه‌های سُنتی، آموزش عمومی و رایگان ابتدایی، ساخت صدها دبستان و دبیرستان، تأسیس دانشگاه تهران.
– تأسیس فرهنگستان زبان فارسی به پاس توسعه و تکمیل زبان فارسی، نهادن واژه‌های جدید و جایگزین نمودن آنها به جای کلمات بیگانه.

در دوران محمد رضا شاه پهلوی، با شدت گرفتن میل به کسب قدرت در آیت الله خمینی پس از فوت آیت الله بروجردی، خمینی اقدام به مخالفت با (انقلاب سفید یا انقلاب شاه و میهن) کرد. در دوران حکومت جمهوری‌اسلامی، در ادبیات و علم و فرهنگ، تاریخ، سیاست و به طور کل در آنچه اندیشه و دست روحانیت بدان رسیده است جایی را نمی‌توان یافت که این حکومت مورد تخریب قرار نداده و نیاز به بهبود نداشته باشد. جمهوری‌اسلامی که برپایه ولایت فقیه بنا گردیده است، برای ادامه یافتن عمر اندیشه دموکراسی اسلامی و حکومت مذهبی، نیازمند تغییر بنیادین در فرهنگ و ذهنیت جامعه می‌باشد. رواج گفتمان غلط فرهنگ ایرانی- اسلامی در میان نسل جوان از پیش‌زمینه‌های این تخریب ذهنی-فرهنگی می‌باشد.

موج تهاجم نابومی روحانیت به آرمان‌های کُهن و ارزشمند ایران در دوران آیت الله خمینی “با تصویب انقلاب فرهنگی و اسلامی‌سازی دانشگاه‌ها۴” سختی گرفت. کتب درسی توسط روحانیون مورد بازبینی و بازنویسی قرار گرفت، فلسفه غرب حذف و فلسفه اسلامی جایگزین آن شد. کلاس‌های درس دختران و پسران تفکیک، پوشش اسلامی اجباری و تحصیل برای بانوان در بعضی از رشته‌های تحصیلی ممنوع گردید. به گفته نیکی کدی (پژوهشگر و خاورشناس آمریکایی) “یکی از اهداف عملی انقلاب فرهنگی وحدت سیستم دانشگاه با سیستم سُنتی حوزه علمیه بود”. بجای پرداختن به دانش‌های جدید و تجهیز هر چه بیشتر دانشگاه‌ها به وسایل مورد نیاز، با تخصیص بودجه‌های کلان به تعلیم و تربیت طلبه‌های جوان و غیر ایرانی پرداخته شد.

در دوران ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد انقلاب فرهنگی دوم کلید خورد. برای اولین بار یک مقام روحانی (آیت الله عمید زنجانی) به ریاست دانشگاه تهران برگزیده شد. مرحله بعدی دانشگاه آزاد و پاکسازی اساتید و ریاست دانشگاه آزاد بود. سیاست شستشوی مغزی جوانان (انقلاب فرهنگی) همواره در طول دوران ریاست جمهوری افراد مختلف ادامه داشته است. جمهوری‌اسلامی با تخصیص بودجه‌های کلان در قسمت آموزش و پرورش اسلامی سعی در شکل دهی و تحت تأثیر قراردادن ذهنیت کودکان در سنین ابتدایی و در حال آموزش به منظور سوء‌استفاده سیاسی از باورهای کودکان می‌باشد.

در زمانی که حکومت با محدود و اعدام کردن هر اندیشه‌ای نو و آزادیخواه (فیلترینگ، عدم مجوز نشر برخی کتاب‌ها، تعطیلی روزنامه‌ها و زندانی نمودن روزنامه‌نگاران) سعی در کنترل افکار دارد اما با فیلتر شکن و دستیابی به اطلاعات از طریق اینترنت و یا ماهواره امکان آشنایی با اندیشه‌های دموکرات و ناآلوده به دین برای جوانان میسر است، تنها راه باقی‌مانده برای حکومت پرورش ذهنی مسموم از ابتدای کودکی است. تازه‌ترین حرکت روحانیت برای به سلطه درآوردن افکار کودکان، وابسته سازی برخی از مدارس شهر تهران به حوزه علمیه می‌باشد. حکومت جمهوری‌اسلامی (خارج از دسته‌بندی‌های سیاسی) از خروجی سیستم آموزش و پرورش راضی نیست. دانش‌آموزان و دانشجویان از دین و بالاخص دین سیاسی ناخشنود می‌باشند. این ناخشنودی و ابراز آن در جامعه مورد قبول جمهوری‌اسلامی نیست. از این رو عزم حوزه علمیه به حضور هر چه بیشتر در مدارس جدی‌تر گشته و دولت آقای روحانی نیز با آن مخالفتی ندارد. این حرکت با محتوای تغییر بنیادین آموزش و پرورش، با محوریت نشر و گسترش تئوری تبعیت بی‌غش از ولایت فقیه و نهادینه‌سازی حرکات تند مذهبی در مدارس و در بین نوجوانان است.

ذهن کودکان در سنین خردسالی از قابلیت یادگیری بالایی برخوردار است. روانشناسان بر این عقیده‌اند که پیش‌فرض‌ها بر روی تصمیم‌گیری اثر به سزایی دارد. ذهن فردی که از سنین کودکی، تئوری ولایت فقیه و تبعیت بی چون و چرا از رهبر و دستورات اسلامی به آن آموخته شده است، دیگر پذیرای هیچ اندیشه‌ای نیست. از نمونه‌های تربیت شده در این اندیشه، می‌توان جوانانی را نام برد که در سال ۸۸ با به دست گرفتن اسلحه و باتوم به ضرب و شتم مردم بی‌دفاع پرداختند.

به نظر می‌رسد آخرین چاره حاکمیت، حضور دائمی روحانیون در مدارس و منطبق کردن شیوه‌های آموزشی با ایده‌های تربیت دینی برای پروش نسلی در آینده‌ای نه چندان دور برای حمایت از تئوری ولایت فقیه می‌باشد.

بروکسل، ۲۹ ژانویه ۲۰۱۴

۱: اصل یکصد و نهم قانون اساسی ج.ا.ا
شرایط و صفات رهبر:
-صلاحیت علمی لازم برای افتاء در ابواب مختلف فقه.
-عدالت و تقوای لازم برای رهبری امت اسلام.
-بینش صحیح سیاسی و اجتماعی, تدبیر, شجاعت, مدیریت و قدرت کافی برای رهبری.
در صورت تعدد واجدین شرایط فوق, شخصی که دارای بینش فقهی و سیاسی قویتر باشد مقدم است.
۲: سید محمد حسن حسینی شیرازی:( ۴ اردیبهشت ۱۱۹۴، شیراز محله درب شاهزاده – ۱۵ بهمن ۱۲۷۳ سامرا ) مرجع تقلید شیعه ایرانی.
۳: (۱۲۱۷خورشیدی اسدآباد همدان-۱۲۷۵خورشیدی استامبول)، اندیشمند سیاسی و مبلغ اندیشه اتحاد اسلام.
۴: مجموعه رویدادهای مرتبط با نظام آموزش عالی جمهوری‌اسلامی ایران در سالهای ۱۳۵۹ تا ۱۳۶۲ خورشیدی با هدف اسلامی‌سازی دانشگاه‌ها.

پست‌های مرتبط

نقدی به اپوزیسیون, آلترناتیوعدم مشارکت درانتخابات چیست؟

admin

قصاص، میراث شوم بربریت

admin

تکرار بیهوده تاریخ

admin

این سایت برای ارائه بهتر خدمات به کاربران خود ، از کوکی‌ها استفاده می‌کند.
This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish
قبول اطلاعات بیشتر