27.1 C
تهران
سه شنبه, اردیبهشت ۲۸, ۱۴۰۰
دهمین کُنگره حزب مشروطه ایران

قطعنامه کنگره دهم حزب مشروطه ایران (لیبرال دمکرات)

قطعنامه کنگره دهم حزب مشروطه ایران (لیبرال دمکرات)

‏ 30 ـ 31 اوت 2014 ـ هامبورگ (آلمان) ‏

کنگره دهم حزب که مصادف با بیستمین سال تأسیس آن در روزهای پایانی (٣٠ام و ٣١ام) ماه اوت در شهر هامبورگ آلمان تشکیل شده بود با موفقیت به پایان رسید و حزب مشروطه ایران (لیبرال دمکرات) از آزمونی دیگر سربلند بیرون آمد.

بیست سال تلاش و مبارزه و بیست سال استقامت و پایداری در جو سیاسی پرتنش و ناسالم حاکم در میان احزاب و دسته‌های سیاسی ایران با تمام کارشکنی‌ها و دشمنی‌ها و حسادت ورزی‌های حقیر اما رایج در میان بسیاری از گروه‌های سیاسی ایران کار سهل و آسانی نبوده و نیست که اگر می‌بود بسیاری می‌توانستند بیست سال دوام بیاورند اما با تمام تلاش‌ها و کوشش‌های مداوم فعالان سیاسی با تمام حسن نیتی که بسیاری از آنان داشته‌اند نتوانستند. آمده‌اند و چند گاهی مانده و از هم پاشیده‌اند.

کنگره دهم حزب در زمانی تشکیل شد که شوربختانه ایران و منطقه خاورمیانه در وضعیتی نگران‌کننده به سر می‌برند. از کنگره نهم حزب تا به امروز گرچه خطر حمله نظامی و جنگ بر سر مناقشه اتمی جمهوری اسلامی با جهان آزاد کمتر شده و اگر به‌طور کل منتفی نشده باشد از احتمال غریب الوقوع بودن آن‌هم خبری نیست. اما با این حال خطر آتشی که سراسر منطقه را در خود فروبرده و در کینه و نفرت مذهبی می‌سوزاند، کینه و نفرتی که جمهوری اسلامی دستی مستقیم و آشکار در برافروختنش داشته و هنوز هم دارد، از خطر حمله نظامی غرب کمتر نبوده و نیست بلکه از جهاتی بسیار خطرناک‌تر و خانمان‌سوزتر است.

ما خطر زبانه کشیدن کینه‌های قومی-مذهبی را بزرگ‌ترین خطر در پیش روی کشور و میهنمان دانسته به‌شدت نگران رسیدن زبانه‌های آتشی به مرزهای کشورمان هستیم که سراسر منطقه را به آتش و خون و ویرانی کشانده است: شهرها را ویران، بی‌شماری بی‌گناه را به خاک و خون و بی‌شماری را اداره و بی‌خانمان کرده است.

این چشم‌انداز تیره و تار از آن روی تیره و تارتر از آنچه که هست به نظر می‌رسد که هیچ نشانی از تغییر روش جمهوری اسلامی و ملایان حاکم در سیاست‌های فرقه‌گرایانه و ویرانگرشان مشاهده نمی‌شود. سهل است به نظر می‌رسد که سیاست‌های مسلکی جمهوری اسلامی و تبعیض و فشار بر دگر باوران مذهبی از اهل سنت و مسیحیان گرفته تا بهاییان و دیگر باورمندان به مذاهب گوناگون ایران به همان شدت پیش بلکه شدیدتر از پیش همچنان ادامه دارد.

نگرانی ما از آنجا شدت می‌گیرد که فشار اوضاع وخیم اقتصادی و رکود تورمی بی‌سابقه‌ای که هر روز اقتصاد ایران را ضعیف‌تر از پیش می‌کند بر دوش اقلیت‌های مذهبی بیش از اقشار دیگر است و چشم‌انداز خوبی را برای فردای آنان و ایران ترسیم نمی‌کند.

ما با توجه به آنکه حفظ تمامیت ارضی ایران و یگانگی ملی سرزمینمان را سرلوحه برنامه‌های خود قرار داده و در این راه از هیچ تلاش و کوششی فروگذار نکرده و نخواهیم کرد، همه هم‌وطنان خود را بار دیگر فرامی‌خوانیم تا نسبت به افق تیره‌وتاری که نظام جمهوری اسلامی برای آینده ایران فراهم ساخته بی‌تفاوت نباشند، به مشکلات موجود ریشه‌ای بنگرند و دست به دست هم با توافقی ملی پایه‌های فردایی بهتر را فراهم آورند. آینده‌ای که در آن ایران آزاد و ایرانی رها از بند نظام مسلکی جمهوری اسلامی بتواند برای ساختن زندگی بهتر آزادانه تلاش کند.

ما بار دیگر اعلام می‌کنیم که:

بهترین نظام سیاسی برای آینده ایران که متضمن حفظ استقلال و تمامیت ارضی و یگانگی ملی ایران باشد را یک دمکراسی لیبرال، بهترین قالب برای یک دمکراسی لیبرال را یک نظام مشروطه پادشاهی پارلمانی و بهترین و عملی‌ترین نظام اقتصادی برای ایران را نظام اقتصاد آزاد که متضمن شکوفایی توانائی‌های ذاتی ایرانیان و همزیستی و همکاری مسالمت‌آمیز با جهانیان است و بهتر از هر نظام اقتصادی دیگری می‌تواند مشکلات اقتصادی ایران از تورم و بیکاری و رشد اقتصادی را حل کند می‌دانیم و به این‌همه وفادار بوده و خواهیم بود.

ما از همه سازمان‌های سیاسی می‌خواهیم که برنامه‌های سیاسی و اقتصادی خود را شفاف در معرض قضاوت عموم قرار دهند تا ایرانیان بتوانند آگاهانه به هر سازمان و برنامه سیاسی و اقتصادی که متمایل هستند آزادانه و آگاهانه بپیوندند و با تلاشی سازمان‌یافته ایران را نجات دهند و پایه‌های یک ایران دمکرات و آزاد را از همین امروز بریزند. ‏

پاینده ایران
زنده باد ملت ایران

پست‌های مرتبط

سخنرانی فواد پاشائی دبیر کل حزب در کنگره دهم

admin

پیام شاهزاده رضا پهلوی به دهمین کنگره حزب

admin

پیام کانگرس ملی افغانستان به کنگره دهم حزب

admin

این سایت برای ارائه بهتر خدمات به کاربران خود ، از کوکی‌ها استفاده می‌کند.
This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish
قبول اطلاعات بیشتر