29.5 C
تهران
یکشنبه, اردیبهشت ۲۶, ۱۴۰۰
دانیال خنده‌رو

تکرار بیهوده تاریخ

۱۱ سپتامبر ۲۰۱۴, اندکی پس از نیمه‌شب به‌وقت اروپای مرکزی، آن اتفاق بالاخره افتاد: رییس‌جمهور آمریکا برنامه خود برای مقابله با داعش را اعلام کرد. سیزده سال پس از حمله تروریستی به برج‌های دوقلو که منجر به بروز “جنگ علیه ترور” گشت، آمریکا تصمیم به مبارزه علیه گروه تروریستی‌ای دیگر نموده است که ده‌ها برابر قوی‌تر، گسترده‌تر و خطرناک‌تر از القاعده است.

از سال ۲۰۰۱ و به‌ویژه از زمان اشغال عراق در سال ۲۰۰۳؛ جنگ علیه ترور این شانس را به تروریست‌ها داده است تا از مخفیگاه‌های ساخته‌شده در دل کوه‌های افغانستان تا قلب سرزمین‌های عربی، خود را جابه‌جا و در سرزمین‌های دیگر نیز تشکیلات شیطانی خویش را گسترش داده و یارگیری کنند. باراک اوباما با انتخاب تاریخ یازده سپتامبر قصد دارد این پیام را به جهانیان بدهد که جنگ علیه ترور همچنان تا به امروز ادامه دارد. اما نکته نهفته در این پیام؛ شکست آمریکا در مبارزه با تروریست در سال‌های گذشته است. عملیات انتحاری القاعده در افغانستان همچنان جان انسان‌های بی‌گناه را می‌گیرد. مهدی نموشه در بروکسل سه کارمند موزه یهودیان را به قتل می‌رساند. در آلمان و بلژیک سلفی‌هایی که خود را پلیس شریعت می‌نامند، در گشت زنی‌ های خود در خیابان به او نهی از منکر عابران می‌پردازند.

نقشه جدید باراک اوباما یک برنامه اندیشیده شده و استراتژیک است. نشانه‌های کمی از ماجراجویی‌های افسانه‌ای غرب وحشی، جرج دبلیو بوش یا وزارت دفاع آمریکا در آن به چشم می‌خورد و در مقابل رد پای وزیر امور خارجه کنونی در آن مشهود است. ایران و آمریکا عروسک دست‌آموز خود در عراق -نوری المالکی- را به خانه فرستادند و یک نخست‌وزیر جدید را به روی کار آوردند. نوری المالکی با کمک یک سیستم اقتدارگرا و فاسد در دولت مرکزی عراق و همچنین فساد مالی حاکم در اقلیم خودمختار کردستان، سنی‌های عراق را به حاشیه راند. جایی که قبایل سنی در آغوش دولت اسلامی (IS) جای گرفتند و منجر به سقوط شهر موصل و پیشروی سریع دولت اسلامی گشت. نخست‌وزیر جدید، حیدر العبادی مأموریت یافت تا قلب و ذهن سنی‌های عراق را دوباره برباید و مبارزه ملی با داعش را از سر گیرد. همزمان می‌بایست پاک‌سازی در ارتش عراق نیز صورت گیرد، ارتشی که امروزه چیزی بیش از یک باند فرقه‌ای و مافیایی نیست. سیصد متخصص آمریکایی در اولین واکنش دولت ایالات‌متحده به عراق فرستاده شدند تا این ارتش را از نو آموزش داده و بازسازی نماید. نیروهای پیشمرگه کردستان عراق توسط دولت‌های اروپایی به سلاح‌های پیشرفته مسلح گشتند. بر روی کاغذ نقشه بسیار زیبا جلوه می‌کند اما در حقیقت مأموریت در عراق سخت و دشوار است. بخش مرتبط با سوریه در نقشه اوباما نیز خود را آشکار ساخت: بمباران مواضع داعش و آموزش اپوزسیون سوریه در عربستان سعودی جهت مبارزه با گروه تروریستی داعش، همراه با بازوی فشار بر روی بشار اسد و مجبور ساختن وی به کناره‌گیری از قدرت. باراک اوباما بر این عقیده است که همکاری با بشار اسد امکان‌پذیر نیست زیرا اسد قادر به بازیافتن عنصر قانونی بودن (Legitimiteit) حکومت خود نیست. در این نکته حق‌ به‌جانب باراک اوباما است زیرا بشار اسد مسئول بی‌ثباتی سوریه و سرکوب خواست‌های مسالمت‌آمیز مردم سوریه با استفاده نیروی نظامی است و باعث گردید تا مردم در روستاها و شهرها اسلحه به دست‌گیرند و از خانواده خود دفاع کنند. این آغاز راهی بود برای جنگ داخلی، اما جهاد گران اسلامی سوریه از موقعیت استفاده کرده و خود را به‌عنوان نیروی مبارز غالب علیه قدرت دیکتاتوری اسد به دیگر کشورها معرفی کردند. در این میان نمی‌بایست نقش روسیه و ایران را در حمایت از دولت بشار اسد نادیده انگاشت. پوتین که جنگ خود علیه آمریکا را در میدان‌های گوناگون- از دونتسک تا دمشق- آغاز نموده است، به‌راحتی اجازه نخواهد داد تا پایگاه استراتژیکی به‌مانند سوریه به دست آمریکا بیفتد.

اما تأسف‌آور کوتاهی آمریکا در بحران سوریه است، به عبارتی ساخت کمپ‌های نظامی در کشور عربستان برای آموزش نیروهای جهادگرای سوری. بدین‌صورت همکاری با رژیم عربستان راه‌حل تکراری در نظر گرفته‌شده از سوی آمریکا است. به‌مانند سال ۲۰۰۳ که نیروهای آمریکایی حرکت خود را برای اشغال عراق از پایگاه‌های عربستان آغاز کردند یا به‌مانند همکاری با عربستان در شکل‌گیری گروه‌های جهادگرا در افغانستان تحت ایدئولوژی سَلَفی.

به دوباره آمریکا قصد دارد با ساخت “پایگاه” در نقطه‌ای از صحرا و همکاری با سلفی‌های عربستان سعودی جنگی را علیه یک شرارت آغاز کند. دوباره صدها جهادگر در کمپ‌هایی در عربستان توسط آمریکا آموزش داده می‌شوند، پایگاه‌هایی که هم‌معنی با رویش “القاعده نوین” است. زمانی جهاد گران عربی از هر سوی کره خاکی به افغانستان آمدند و در “پایگاهی” با حمایت مالی عربستان و زیر نظر سرویس مخفی اطلاعات آمریکا آموزش دیدند و میزبان این جهاد گران فردی نبود غیر از اسامه بن‌لادن. این پایگاه‌ها -القاعده- گسترش یافت و ادامه داستان را همگی ما به‌خوبی می‌دانیم. مبارزه با داعش و خشونت‌های اعمالی از سوی این گروه، امری ضروری است اما مبارزه نیازمند بررسی عوامل و چگونگی به وجود آمدن نیز است.

استراتژی آمریکا و دولت‌های اروپایی با چرخش به‌سوی مسلح نمودن مخالفین حکومتی در خاورمیانه نکته‌ای است که نمی‌بایست به‌راحتی از آن گذر کرد. امروز پیشمرگه های کرد عراق و جهاد گران سوری، فردا جیش العدل در سیستان و بلوچستان ایران! همان مقدار که وجود داعش خطر بالایی به شمار می‌آید، سرایت ایده مسلح شدن نیروهای مخالف (مذهبی یا سیاسی) خطری است که می‌بایست از همین امروز با آن برخورد کرد.

آیا مسلح کردن گروه‌های مخالف حکومت، تجربه موفق آمیزی بوده است؟ آیا تاریخ را می‌بایست دوباره تکرار کرد؟ به قولی؛ تاریخ تکرار خواهد شد، بار اول به گونه تراژدی و بار دوم به گونه تکرار بیهوده.

پست‌های مرتبط

نقدی به اپوزیسیون, آلترناتیوعدم مشارکت درانتخابات چیست؟

admin

قصاص، میراث شوم بربریت

admin

تحریم یا شطرنج اقتصادی

admin

این سایت برای ارائه بهتر خدمات به کاربران خود ، از کوکی‌ها استفاده می‌کند.
This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish
قبول اطلاعات بیشتر