17 C
تهران
شنبه, اردیبهشت ۱۸, ۱۴۰۰
بیژن فرهودی

رسوایی جک استرا و همکارش: پول نقد در ازای تغییر سیاست!

ماجرای به دام افتادن دو وزیر خارجه پیشین بریتانیا، جک استرا از حزب کارگر و سر ملکم ریف‌کیند از حزب محافظه کار، در تله‌ای که تلویزیون کانال ۴ انگلیس برایشان گسترده بود هم‌چنان مورد توجه محافل مختلف بریتانیا است و پیامدهای آن ادامه دارد.

استرا و ریف‌کیند هر دو در دیدارهایی جداگانه با خبرنگاران کانال ۴ که خود را نمایندگان یک شرکت چینی مستقر در هنگ کنگ معرفی کرده بودند حاضر می‌شوند از نام و نفوذ خود برای کمک به این شرکت قلابی استفاده کنند و به عضویت شورای مشورتی آن درآیند . استرا که در فیلم مخفیانه‌ای که از او گرفته شده به نظر می‌رسد از باده این فرصت سرمست شده در پاسخ به این پرسش که با چه دستمزدی حاضر به همکاری است می‌گوی: برای هر سخنرانی روزی ۵ هزار پوند دستمزد می‌گیرد و در واقع به طرف مقابل می‌فهماند که برای همکاری به حداقل همین مبلغ روزانه نیاز دارد.

استرا که هنوز در پارلمان عضویت دارد مدعی می‌شود که در گذشته بی آنکه زیر ذره‌بین قرار گیرد در ازای دریافت سالانه ۶۰ هزار پوند مقررات اتحادیه اروپا را به نفع یک شرکت فروش کالا تغییر داد.
ریف‌کیند وزیر امورخارجه اسبق بریتانیا از حزب محافظه کار و رییس کنونی کمیته اطلاعات و امنیت مجلس نیز در جلسه‌ای با به ظاهر نماینده این شرکت چینی می‌گوید که می‌تواند «دسترسی مفیدی» به هر سفیر بریتانیا در گوشه و کنار جهان داشته باشد. ریف‌کیند با حالتی حق به جانب به خبرنگاران مخفی کانال ۴ می‌گوید که با حقوق سالی ۶۷ هزار پوند نمی‌تواند زندگی راحتی داشته باشد و محق است در ساعات فراغت از کار به تحصیل درآمد بیشتری بپردازد.
هرچند استرا و ریف‌کیند پس از افشای این فساد منکر هرگونه خلاف‌کاری می‌شوند و خود را برای رسیدگی به عملکردشان به کمیته انظباطی پارلمان معرفی کرده‌اند با این همه رهبران هر دو حزب کارگر و محافظه‌کار که سرنوشت سیاسی‌شان در انتخابات ۷ ماه مه توسط رای‌دهندگان بریتانیایی رقم خواهد خورد عمل آنها را محکوم کرده‌اند . دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا که دستور تعلیق عضویت ریف‌کند در هیات رهبری محافظه‌کاران را در پارلمان صادر نموده به او توصیه کرده است که کرسی پارلمانی خود را ترک کند. تحقیقات کمیته انظباطی مجلس عوام که به کمیسیون استانداردها معروف‌ است تا مدت‌ها بعد از انتخابات عمومی تکمیل نخواهد شد. استرا از مدت‌ها پیش اعلام کرده بود که این دوره آخر نمایندگی‌اش از شهر بلکبرن در مجلس عوام خواهد بود اما ریف‌کیند هنوز برای حفظ کرسی‌اش در دوره آینده پارلمان تلاش می‌کند. دیوید کامرون دوشنبه شب با خودداری از اعلام اعتماد نسبت به رهبری سر ملکم ریف‌کیند بر کمیته اطلاعات و امنیت مجلس تلویحا در خروجی مجلس را به او نشان داد و دستور تحقیقات داخلی در مورد این «موضوعات بسیار جدی» را صادر کرد .
اما این نماینده منطقه کنزینگتون و چلسی در مجلس خاطرنشان ساخته که برای اعاده حیثیت از خود مبارزه خواهد کرد. سر ملکم روز پنج‌شنبه قرار است از موقعیت خود در یک جلسه محلی حزب دفاع کند. یکی از همکاران محافظه‌کار سر ملکم پیش‌بینی کرده که او با چالش سختی روبرو خواهد بود.
در این میان مقام سر ملکم به عنوان رییس کمیته اطلاعات و امنیت مجلس نیز در معرض خطر قرار دارد. این کمیته که بر فعالیت تشکیلات جاسوسی و امنیتی بریتانیا نظارت دارد آخرین مراحل تهیه گزارشی در مورد پیامدهای افشاگری‌های ادوارد اسنودن پیمان‌کار پیشین سازمان امنیت ملی آمریکا را می‌گذراند که باید پیش از اتمام دوره کنونی قانون‌گذاری منتشر شود . یک عضو این کمیته گفت: ما بر سر دوراهی قرار داریم. از برخی جهات برایمان بهتر خواهد بود که شاهد خروج او از صحنه باشیم اما او احتمالا تنها کسی است که می‌تواند این گزارش را به موقع منتشر کند.
جک استرا هم که از هیات رهبری حزب کارگر در پارلمان کنار گذاشته شده با احتمال از دست دادن فرصت عضویت در مجلس لردها (اعیان) روبروست که خودش در گفتگو با خبرنگاران مخفی ادعا کرده بود آن را به دست خواهد اورد.

روزنامه تایمز به نقل از یک دستیار اد میلیبند رهبر حزب کارگر می‌نویسد که نمی‌توان فردی را که درباره‌اش تحقیقات صورت می‌گیرد، برای لرد شدن نامزد کرد. در این ‌حال دوشنبه شب مشخص شد که استرا در نظر دارد بعد از انتخابات عمومی، یک پست مدیریتی در یک شرکت تولیدکننده مبلمان به نام سناتور اینترنشنال کسب کند. به گزارش دیلی تلگراف استرا برای لابی‌گری به نفع این شرکت به طور خصوصی با فرانسیس ماد یکی از مقامات هیات دولت رایزنی کرده بود .
اما در این میان آنچه به رسوایی موسوم به «پول نقد در ازای تغییر سیاست» احتمالا می‌تواند یک زاویه ایرانی دهد ارتباطات نزدیک جک استرا با مقامات جمهوری اسلامی به ویژه حجت‌الاسلام حسن روحانی رییس جمهوری است.

استرا که پیوسته از نزدیکی غرب با رژیم ایران و دادن امتیاز به جمهوری اسلامی حمایت می‌کند سال گذشته همراه با لرد نورمن لمانت رییس اتاق بازرگانی بریتانیا و ایران و دو عضو دیگر پارلمان با هدف نزدیک شدن لندن با تهران و تشویق برقراری مناسبات بازرگانی بین دو کشور برای بعد از لغو احتمالی تحریم‌ها به ایران سفر کرده بود.

پرسشی که در پی رسوایی اخیر برای ناظران امور ایران مطرح است این است که آیا جک استرا یا دیگر قانون‌گذاران در ازای زدن سنگ جمهوری اسلامی به سینه، هیچ کمکی چه نقدی و چه غیرنقدی از طرف مقابل دریافت کرده‌اند یا خیر. هوشنگ امیر احمدی فعال سیاسی مقیم نیوجرسی می‌گوید: واقعیت این‌ است که جمهوری اسلامی از زمان روی کار آمدن آقای روحانی سعی کرده است از خیلی‌ها کمک بگیرد و استرا هم یکی از آنها بوده است ولی معلوم نیست که آیا پشت این جریان بده و بستانی هم بوده باشد.

با این حال امیراحمدی می‌گوید که رهبران حکومت ایران به این سادگی به کسی پول نمی‌دهند و می‌افزاید جک استرا هم آدمی است که اگر قرار باشد پولی بگیرد باید رقم‌های میلیونی بگیرد. امیراحمدی شک دارد که استرا در فهرست گیرندگان کمک‌های مالی و رشوه از ایران باشد.

اما در مقابل یکی از کاربران فیس بوک به نام هومان معتقد است: شاید با چند فرش نفیس و چند کیلو خاویار سرش به آخور نظام متصل شده است.

کیهان آنلاین

پست‌های مرتبط

کنفرانس چشم‌انداز ایران، فرصت‌ها و چالش‌‌ها

admin

اختلاف‌نظر در مسکو بر سر ایران: ادامه انزوای ایران بیشتر به سود ماست

admin

صدور بیانیه عمومی به‌جای امضای قرارداد نهایی

admin

این سایت برای ارائه بهتر خدمات به کاربران خود ، از کوکی‌ها استفاده می‌کند.
This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish
قبول اطلاعات بیشتر