29.5 C
تهران
یکشنبه, اردیبهشت ۲۶, ۱۴۰۰
بیژن فرهودی

خطر شکر آب شدن رابطه بریتانیا با برخی کشورهای اسلامی به خاطر گزارش انتقادآمیز درباره اخوان المسلمین

مناسبات بریتانیا با متحدانش در خلیج‌فارس به خاطر قصد دولت لندن برای سرکوب فعالیت‌های بزرگ‌ترین جنبش اسلام‌گرای جهان یعنی اخوان المسلمین در معرض خطر قرار دارد.

تایمز لندن با طرح این موضوع می‌نویسد دولت انگلیس از اخوان المسلمین خواسته تا فعالیت شبکه‌ای پیچیده از گروه‌های وابسته به خود را از مساجد و مراکز رسانه‌ای گرفته تا کسب‌وکار، امور خیریه و گروه‌های کمپین روشن سازد. برای این منظور واحد خاصی از سوی دولت ایجادشده تا یک سیاست واحد در مورد اخوان المسلمین اعمال کند، امور مالی و مالیاتی‌اش را زیر ذره‌بین گذارد و خواستار آن شود که گروه‌های مرتبط با اخوان المسلمین ضمن نفی تروریسم، ادغام اجتماعی پیروان خود را در جامعه بریتانیا تشویق کنند.

موضع سفت‌وسخت دولت بریتانیا نسبت به اخوان المسلمین زاییده بررسی این جنبش از سوی سر جان جنکینز سفیر پیشین بریتانیا در عربستان است که سال پیش از سوی نخست‌وزیر مأمور انجام این بررسی شد. به نوشته تایمز دیوید کامرون از اینکه سال پیش کادر رهبری اخوان المسلمین بدون آگاهی سازمان‌های اطلاعاتی این کشور در لندن تشکیل جلسه داد خشمگین شد و به دنبال آن دستور انجام تحقیقات در مورد فعالیت‌های این گروه را صادر کرد. نتیجه این بررسی چنان ازلحاظ سیاسی و دیپلماتیک حساس است که انتشار آن برای ۵ ماه به تعویق افتاده است.

یکی از کسانی که به تهیه این گزارش تحقیقی درباره اخوان المسلمین کمک کرده لورنزو ویدینو از کارشناسان آگاه در مورد این سازمان است. به گفته لورنزو این تحقیق معرف نگرشی تازه نسبت به اخوان المسلمین هم ازلحاظ سازمانی و هم ایدئولوژیک است.

بریتانیا برای کنترل اخوان المسلمین از روش‌های آلکاپونی اف بی آی در دهه ۲۰و ۳۰ قرن بیستم ازجمله زیر ذره‌بین بردن دفاتر مالیاتی آن استفاده خواهد کرد. درواقع همین روش بود که سرانجام آلکاپون گانگستر شماره یک آمریکا را در آن دوره به زندان انداخت.

البته نگرانی نسبت به لطمه دیدن رابطه بریتانیا با چندین رژیم خاورمیانه موجب تعدیل بخش‌هایی از این گزارش تحقیقی شده است. مصر و عربستان مدت‌هاست لندن را برای شدت عمل نسبت به اخوان المسلمین زیر فشار گذاشته‌اند . استدلال آن‌ها این است که لندن سال‌هاست به‌صورت پایگاهی برای فعالیت‌های بین‌المللی اخوان المسلمین درآمده است. در مقابل قطر که از حامیان مالی و معنوی دیرینه اخوان المسلمین بوده و درعین‌حال از سرمایه‌گذاران اصلی در اقتصاد بریتانیاست، به لابی‌گری در دولت لندن پرداخته تا لحن انتقادی این گزارش را تعدیل بخشد. هم‌چنین نگرانی‌هایی نیز نسبت به رابطه با ترکیه احساس می‌شود که میزبان برخی از چهره‌های ارشد اخوان المسلمین است.

سِر جان برای تهیه این گزارش که فعالیت‌های بین‌المللی و عملیات این گروه اسلام‌گرا در بریتانیا را زیر ذره‌بین می‌گذارد با چهره‌های ارشد آن نیز گفتگو کرده است و به وی گفته‌شده که اخوان المسلمین در هیچ فعالیت تروریستی در بریتانیا دخالت نداشته و نباید در فهرست سازمان‌های تروریستی که از سوی وزارت کشور بریتانیا صادر می‌شود قرار گیرد.

به گفته برخی منابع، گزارشی که انتشار خواهد یافت چندان خوشایند اخوان المسلمین و هوادارانش نخواهد بود. اقدام علیه این گروه از هم‌اکنون آغازشده و تصور می‌شود که بخشی از این اقدامات دربسته شدن حساب‌های چند گروه مسلمان در بانک HSBC در سال گذشته دخیل بوده است

در این حال وکیل این سازمان که طیب علی نام دارد گفته است که تأسف‌آور خواهد بود اگر اخوان المسلمین به‌صورت یک توپ فوتبال سیاسی درآید. او این گروه را یک سازمان اسلام‌گرای عاری از خشونت که هدفش ایجاد رژیم‌های مترقی دموکراتیک در خاورمیانه است توصیف کرد و گفت به حاشیه راندن اخوان المسلمین ازنقطه‌نظر سیاست خارجی اقدامی کوته‌بینانه خواهد بود. وکیل اخوان المسلمین اظهار داشت که این جنبش هرگونه ادعای نادرست در مورد خود را به چالش خواهد کشید و علیه هرگونه تغییر سیاست دولت بریتانیا که آن را غیرمنصفانه یا تبعیض‌آمیز تشخیص دهد اقامه دعوی خواهد کرد.

هفته پیش یک هیئت بلندپایه سعودی به ریاست شاهزاده محمد بن نایف وزیر کشور عربستان، از بریتانیا بازدید کرد و با دیوید کامرون نخست‌وزیر این کشور و هم‌چنین وزیران امور خارجه و دفاع بریتانیا به گفتگو پرداخت. کانون گفتگوها تقویت مناسبات دوجانبه و تحولات منطقه خاورمیانه بوده است.

برخی ناظران بر این گمان هستند که گزارش مربوط به فعالیت‌های اخوان المسلمین نیز در این گفتگوها موردبررسی قرارگرفته است. به گفته یک سخنگوی دولت بریتانیا اینکه لندن به تبعیت از متحدان خود در عربستان و امارات، اخوان المسلمین را یک سازمان تروریستی اعلام کند امکان‌پذیر است اما بعید به نظر می‌رسد.

کیهان آنلاین

پست‌های مرتبط

کنفرانس چشم‌انداز ایران، فرصت‌ها و چالش‌‌ها

admin

اختلاف‌نظر در مسکو بر سر ایران: ادامه انزوای ایران بیشتر به سود ماست

admin

صدور بیانیه عمومی به‌جای امضای قرارداد نهایی

admin

این سایت برای ارائه بهتر خدمات به کاربران خود ، از کوکی‌ها استفاده می‌کند.
This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish
قبول اطلاعات بیشتر