29.5 C
تهران
یکشنبه, اردیبهشت ۲۶, ۱۴۰۰
شیرین طبیب زاده

به مناسبت ِهشتم مارس، روز ِ جهانی ِ زن

تقدیم به زنان ِ سرفراز ِ ایران

هشتم مارس، روز جهانی زن، نتیجۀ بیش از صدسال تلاش زنانی است در سراسر جهان که درد نابرابری و تبعیضات جنسی و سیاسی و اقتصادی و اجتماعی را چه از طریق قوانین عقب‌افتاده و مردسالارانه و چه از طریق ظلم و ستم درون خانواده با جان و دل احساس کرده و با خیزش‌های شجاعانه برای احقاق حقوق حقۀ خود جنگیده‌اند. نتیجۀ آن همین آزادی ِ نسبی است که در جوامع ِ مترقی شاهد آن هستیم که بعضاً آن‌ها نیز هنوز راه درازی را در پیش دارند.

در کشور عزیز ما ایران نیز این تلاش‌ها از بیش از صدسال پیش جسته‌وگریخته آغاز گردید تا سرانجام در سال‌های شصت و هفتاد میلادی زن ایرانی که پیش از آن حتی به‌حساب نمی‌آمد به‌حق و حقوقی که تصورش را نیز نمی‌کرد رسید. با گرفتن حق رأی و بعدها گنجاندن قانون حمایت از خانواده توسط حکومت به‌عنوان یکی از مفاد اصول انقلاب سفید، این تغییرات به نفع زنان به اوج خود رسیدند. شوربختانه، اکثریت زنان ما در آن زمان‌ها حتی متوجه نبودند که با تلاشی بسیار کمتر از زنان بسیاری از کشورهای دیگر- شاید بتوان گفت با کمترین بها – به حقوقی دست‌یافته‌اند که زنان آن کشورها بر ای رسید ن به آن حقوق دهه‌ها تلاش کرده، تحقیر شدند، اعتصاب کردند ، کتک خوردند، گرسنگی کشیدند، به زندان افتادند و مصیبت‌های دیگر تا به‌تدریج به‌حق و حقوقی که امروز دارند رسیدند.

با به ثمر رسیدن انقلاب اسلامی، زنان ما که بسیاری‌شان علم و کتل به دست زینت‌بخش صف مقدم انقلابیون بودند و آمدن امام را فریاد می‌زدند ناگهان با غول جمهوری اسلامی مجدداً مجبور به بازگشت به حداقل صد سال ِ پیش و قوانین زن‌ستیز زورگوی بی‌منطق آن زمان شدند و یک‌بار دیگر به‌صورت شهروند دست‌دوم به پشت‌صحنه رانده‌شده و از اکثر حقوق انسانی خود محروم گردیدند ( البته به‌جز حق رأی که در همۀ این سال‌ها در خدمت به رژیم از آن استفاده‌ها شده است.)

با این‌همه زنان ما، آنان که آگاه‌ترند، در هرزمانی که توانسته‌اند لحظه‌ای دست از مبارزاتِ حق‌طلبانۀ خود در همۀ این سال‌ها برنداشته‌اند و در حقیقت در دو جبهه جنگیده‌اند؛ تلاش برای ِ دست‌یابی به حقوق ِ حقۀ خود در درون خانواده و کوشش در اعتلای موقعیت ِ خود و دیگر زنان در عرصه‌های مختلف سیاسی، اقتصادی و اجتماعی و…….چه کسی می‌توانست این‌همه شکوفایی زنانمان را در همۀ زمینه‌های هنری و اجتماعی و اقتصادی و حتی سیاسی تصور کند و این را این زنان باهوش سخت‌کوش فقط مدیون زحمات و کوشش‌های خود هستند و بس.

شوربختانه تعداد این زنان به نسبت جمعیت کشور هنوز ناچیز است. برای دانستن ِ غم زن بودن در آن جامعه بایستی سری به راهروهای دادگستری و دادسراهای ِ ایران و دادگاه‌های خانواده زد، بایستی به پشت ِ دیوارهای زندان‌های مخوف رژیم سری کشید و به بطن اجتماع رفت و فقر و فحشا و اعتیاد و خودکشی‌ها و سقط‌جنین‌های دختران کم سن و سال را دید و داستان‌های پر از آب چشمشان را شنید. بایستی دل به درد مادرانی داد که یا عزادار جوانان از دسته رفته‌شان هستند و یا دخترانشان را فریفته‌اند و در کشورهای عربی مانند برده‌ای بفروش رسانده‌اند و بدرد زنانی رسید که افسردگی ِ کشندۀ ناشی از فقر و بدبختی و قوانین زورگویانه و فشارهای روحی ِ ناشی از اختلافات خانوادگی و نبود قوانین عادلانه برای دفاع از حقانیتشان، جانشان را به زنجیر کشیده است. بایستی پای صحبت زنانی نشست که حقارت داشتن چند هوو صیغه و معشوقه‌های متعدد همسرانشان را به‌ناچار تحمل می‌کنند و در سکوت رنج می‌برند.

غم‌انگیزتر از این، عدم ِ آگاهی آن زنانی است که خود حقارت اسارت را به جان می‌خرند و بی‌خردانه به سیستمی خدمت می‌کنند که در حقیقت باعث و مایۀ همۀ بدبختی‌های آنان است. هستند زنانی که از زیردست بودن خود هیچ شکایتی ندارند، از حجاب جانانه دفاع می‌کنند و تعدد زوجات را امری طبیعی می‌دانند و حتی تشویق می‌کنند.

بدون ِ شک راهی دراز در پیش است و کوهی از مشکلات، اما این واقعیت را نمی‌شود فراموش کرد که جامعۀ زنان جوان ایرانی، درگیر انواع محدودیت‌ها و نگاه‌های مردسالارانۀ حکومت و جامعه، به خودباوری و تحول باورنکردنی رسیده است که هر تغییری در آیندۀ جامعۀ ایرانی را تحت تاٍثیر خود قرار خواهد داد. زنان ایران در همۀ این سال‌ها بزرگ‌ترین خار چشم ِاین رژیم خود عاشق خودمحور بوده‌اند و آگاه شدنشان از حق‌وحقوقشان و همین شجاعت‌ها و کوشش‌های بدون وقفۀ همۀ ِسال‌های اخیرشان و گام‌هایی که دیگر ِ زنان تحت ستم جهان برای آزادی و برابری برداشته‌اند که 8 مارس یکی از نتایج ِ آن است، می‌تواند خصم جان چنین حکومت‌هایی باشد.

با امید موفقیت زنان شجاع و بی‌نظیرمان، روز جهانی زن را به همۀ زنان آزاده جهان و بالأخص به زنان آزادۀ سرفراز ایران تبریک میگوییم.

شیرین طبیب زاده
6 مارس 2015

پست‌های مرتبط

آقای اوباما، جنگ تنها آلترناتیو نبود

admin

ما و قرارداد هسته‌ای!

admin

چه کنیم با رژیمی که با ما نیست و بر ماست

admin

این سایت برای ارائه بهتر خدمات به کاربران خود ، از کوکی‌ها استفاده می‌کند.
This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish
قبول اطلاعات بیشتر