20.8 C
تهران
دوشنبه, اردیبهشت ۲۷, ۱۴۰۰
شیرین طبیب زاده

چه کنیم با رژیمی که با ما نیست و بر ماست

طرفداران امضای قرارداد انرژی هسته‌ای بالأخص سردمداران رژیم در این چندماهه حقیقتاً جانشان به لب آمده است. درحالی‌که امریکا و همراهانش خونسرد بر روی خواسته‌هایشان مصرانه پافشاری می‌کنند و یک‌قدم در مورد آنچه از روز اول گفته‌اند کوتاه نیامده‌اند، این جمهوری اسلامی است که مانند کلافی سردرگم به خود می‌پیچد. گاه تیم مذاکره‌کننده چیزی نمانده است که در خفا تمام ایران را برای به دست آوردن ثروت تحریم شدۀ خودِ ایران دودستی تقدیم قدرت‌های جهانی کند و گاه بی‌شرمانه، همۀ آنچه را که دو روز قبل گفته است را تکذیب و یا به نحوی آقا پسندانه توجیه و تفسیر می‌کند اما درعین‌حال برای رد گم کردن کماکان به رجزخوانی‌های خود نیز ادامه می‌دهد.

ایرانیان طرفدار رژیم، قلم‌به‌دستان و لابی‌های جمهوری اسلامی نیز، باملاحظه شیرین‌کاری‌ها و خودشیرینی‌های آقای ظریف و شرکا یک روز کار را تمام‌شده می‌پندارند و چنان از ژست‌ها و خنده‌های متظاهرانه و زشت این مرد دروغ‌گو به وجد می‌آیند که گمان می‌برند شاید حقیقتاً او کسی است اما یکی دو روز بعد سرخورده و حیران تمام آرزوهایشان با یکی دو جمله رهبر عالی‌مقام که به‌قدری از همۀ تحقیرها و شکست‌ها خشمگین است که دیگر احتیاجی به پاکی کلام و ادب در سخن نیز نمی‌بیند، بر باد می‌رود. خود رئیس‌جمهورشان نیز که دیگر چیزی به‌جز یک مترسک نیست همه‌روزه توسط هر بی‌پرنسیپ بی‌سوادی بنام وکیل مجلس و امام‌جمعه و آخوند دم سقاخانه و این فرمانده و آن‌یکی به‌اصطلاح ژنرال، حقیر و حقیرتر می‌رود- مانده است که دیگر چه دروغ مردم‌پسندی سرهم کند و چگونه سروته قضیه را به هم بیاورد. امروز حسن روحانی چیزی برای وصل کردن می‌گوید و فردایش رهبر عظیم‌الشانِ کاملاً بی‌اطلاع که امربر او مشتبه شده و تصور می‌کند که همه‌چیزدان است، با یکی دو جمله همۀ رشته‌های او و تیمش را پنبه می‌کند.

اصولاً آقای خامنه‌ای در این اواخر به‌طور غریبی به نطق و امریه صادر کردن علاقه‌مند شده است. در کمتر کاری است که او شخصاً دخالت نکند و از آنجائی که بلافاصله سخنانش در رسانه‌های بین‌المللی همراه با شمایل نه‌چندان دلپذیرش انعکاس می‌یابد، روز بروز فعال‌تر در رقابت با روحانی، تلویحاً اما دائماً، سخنان او را نفی و یا تعدیل می‌کند. یکی به میخ میزند و یکی به نعل برای تبری از هرگونه اتهامی در آینده.

اوضاع چنان شلوغ و درهم و هرج‌ومرج است که هیچ‌کس نمی‌داند اختیار درد ست چه فرد و یا حتی چه گروهی است. با ادای دموکراسی درآوردن هر حقیر بی‌اطلاعی میکروفون به دستش می‌رسد ابراز عقیده و وجود می‌کند کسی هم نیست که سروسامانی به این معرکۀ مضحک بدهد. تقریباً هرکسی در هر مقامی است برای خودش کیا و بیائی دارد، نطق می‌کند، موافقت می‌کند، مخالفت می‌کند، تهدید می‌کند و درحالی‌که تمام تصمیم‌گیرندگان آمریکائی من‌جمله خود رئیس‌جمهوری امریکا شب و روز خاضعانه در همه‌جا شده‌اند وکیل مدافع جمهوری اسلامی، آن‌ها برای تظاهر و استتار حقیقت، روزی نیست که اوباما و سایرین را با فحش و فضیحت، نوازش ندهند! البته چون دریافته‌اند که آمریکائیان اهمیتی به فحش و ناسزای به‌اصطلاح دشمنانشان نمی‌دهند و تنها به دنبال منافعشان و اهداف بلندمدت کشورشان هستند.

آقای اوباما که گوئی پس از اتمام تحصیلاتش فرصت نیافته است که تمرین وکالت کند! با پیش آمدن معضل انرژی هسته‌ای رژیم تهران به موقعیت درخشانی برای بکار گیری تخصصش دست‌یافته است، دفاع از جمهوری اسلامی و به‌اصطلاح رام کردن رژیم تهران در بیراهۀ تولید بمب اتمی. جمهوری اسلامی اگر میلیون‌ها دلار خرج می‌کرد هرگز نمی‌توانست وکیلی چنین مبرز در قالب مرد اول قدرتمند جهان برای خود دست‌وپا کند. طبعاً پرزیدنت اوباما در دفاع جانانه از این قرارداد هسته‌ای تنها منافع امریکا آن‌گونه که خود می‌بیند را در نظر دارد و بس و دلش برای ملایان و منافع آن‌ها در تب‌وتاب نیست و آن‌گونه که در مصاحبه‌اش با رسانۀ آتلانتیک صریحاً گفت، برای بجا گذاشتن نامی نیک از خود در تاریخ کشورش. درعین‌حال اگر خوب بنگریم، جناب پرزیدنت امریکا چنان با پنبه مشغول بریدن سر رژیم و شوربختانه منافع ایران است که برای ملایان راهی به‌جز همه گونه گذشت و اطاعت را باقی نگذاشته است.

با باز شدن حیرت‌انگیز فاز جدیدی در مبارزات مردم برعلیه رژیم و دیگر گرفتاری‌های داخلی (که البته این‌ها فعلاً غم اصلی رژیم نیست) و با شکسته‌ای اخیری که در همۀ منطقه نصیب جمهوری اسلامی شده است و بیشتر هم خواهد شد، رژیم مانند تشنۀ در حال موت ِدر حسرت آب، به پول و ارتباط با جهان و سرمایه‌گذاری‌های خارجی نیازمند است. خامنه‌ای اهمیتی برای منافع بلندمدت کشور و یا درد و فقر و بدبختی ایرانیان نمی‌دهد. بقول جنتی اسلام بایستی حفظ شود و مردم آن‌قدر شکایت نکنند، فداکاری کنند و بروند تنها یک وعده‌غذا بخورند، اما خامنه‌ای عزمش را از ابتدا جزم کرده است برای سیطره در منطقه. اگر این فلاکت و تحریم‌ها ادامه یابند، دیگر حتی حزب‌الله لبنان هم که کم‌کم به شکایت افتاده است از آن‌ها روی بر خواهد گرداند، خرده گروه‌های دیگر که بماند. اگر پول نرسد، اسد رفته است، حوثی‌های یمن قسمتی از تاریخ آن کشور خواهند بود، عراق نیز در اولین فرصت خود را از شر دخالت‌های جمهوری اسلامی آزاد خواهد کرد. رژیم در این اواخر مجبور شده است مرتب در مورد عراق دست پائین را بگیرد و از رجزخوانی‌های عوامل نادانش عذرخواهی کند. در مورد یمن نیز چنین است، با آن‌همه رجزخوانی در مورد فرستادن کمک‌های به‌اصطلاح انسان دوستانه به آن کشور، مجبور شدند اوامر سازمان ملل – بخوانید امریکا را – اطاعت کنند و کوتاه بیایند. در سوریه نیز سخت شکست‌خورده‌اند و بگفتۀ مطلعان اسد تنها بر%15 تا %20 سوریه فرمان میراند و حتی روسیه نیز متوجه اشتباهش در حمایت از اسد شده است، به نظر می‌رسد کشتیبان را سیاستی دگر آمد.

مذاکرات به نتیجه برسد یا نرسد و یا تمدید شود، جمهوری اسلامی به گمان من روزهای بسیار بسیار سختی در پیش دارد. اگر اتفاق غیرمترقبه‌ای نیفتد، به‌احتمال زیاد، ملایان سرانجام به همۀ خفت و خواری‌ها با درست کردن انواع و اقسام کلاه‌شرعی‌های زیر آسمان کبود، تن درخواهند داد و به همۀ دستورات امریکا با تظاهر به گردن‌کلفتی گردن خواهند نهاد چون تمام هستی‌شان گرو برداشتن این تحریم‌هاست. بقول فرزانۀ مبارزی همه‌چیز برای امضای تسلیم‌نامه آماده است، رژیم این روزها در حال تدارک جشن و پای‌کوبی پس از اعلام آن است.

***

اما در این هیاهو ما به‌عنوان ملتی وارث یکی از اولین تمدن‌های بشری، با میلیون‌ها تحصیل‌کرده در داخل کشور و هزاران ایرانی اثرگذار در جوامع بین‌المللی، مالک سرزمینی به عظمت ایران با آن‌همه ثروت و مکنت، قرار است بازهم نظاره‌گر بمانیم و در اینم ورد هم‌دست این حکومت نالایق ایران بربادده را باز بگذاریم که وطنمان را تا زمانی نامحدود، جولانگاه تاخت‌وتاز اجنبیان قرار بدهد و کماکان در مورد دخالت‌های بیجا و خطرناک رژیم در منطقه بی‌تفاوت بمانیم؟ شوربختانه سرنوشت ما و وطنمان به سرنوشت این رژیم سراپا تقصیر گره خرده است، رژیمی که با ما نیست و بر ماست، رژیمی که خطاکار است و نادان که اشغالگر است و طماع که عشقی بایران ندارد و راهی برایمان نگذاشته است به‌جز دشمنی ابدی با آن.

به گمان من، حداقل وظیفه ما در این شرایط این است که تا دیر نشده با فریاد «انرژی هسته‌ای درد ماست» و «نه غزه، نه لبنان، جانم فدای ایران» همۀ کوچه‌بازارهای ایران را به لرزه درآوریم و خودی نشان بدهیم و بکوشیم رژیم را وادار به عقب‌نشینی در هر دو جبهه کنیم. در آن صورت هم اکثر تحریم‌ها برداشته خواهد شد و هم تمامیت ارضی ایران مرتباً درخطر نخواهد بود.

ما با حضور خود در همه جای ایران به دنیاخواهیم گفت که به‌عنوان ملتی زنده و آگاه تصمیم‌گیرنده و طرف معامله تنها ما هستیم و بس و نه خامنه‌ای و روحانی و ظریف که ما مصمم هستیم دروازه‌های بی‌قوارۀ همۀ سایت‌های بی‌ثمر و بی‌فایدۀ اتمی را ببندیم و قفل کنیم و کلیدها را به دریا بریزیم، در آن صورت دیگر احتیاجی به امضای هیچ قراردادی نیست. ما نمی‌خواهیم کشورمان محل تاخت‌وتاز ابدی قدرت‌های طماع بین‌المللی بشود. وادار کردن رژیم به عقب‌نشینی در این دو مورد را ما به کشورمان و به آیندگان بدهکاریم.

هم‌وطنانم، بایرانمان قسم که این نمی‌شود مگر آنکه خودمان تمام معادلات این گروه غارتگر بیگانه‌تر از هر بیگانه‌ای و قدرت‌های طماع جهانی را بر هم بزنیم. زمزمۀ تجزیۀ کشورهای خاورمیانه این روزها زیاد به گوش می‌رسد. ایران من، ایران تو درخطر است، مباد آن روزی که برای قدم زدن در سواحل فرح‌بخش دریای مازندران، کرانه‌های پهناور خلیج‌فارس، زیارت آرامگاه کورش بزرگ و تخت جمشید، بوسه زدن بر خاک پاک فردوسی و خیام بی‌نظیر، گرفتن فالی در خوابگاه حافظ شیرین‌سخن و یا دیدار از کردستان و آذربایجان و خوزستان و سیستان ووووو محتاج به روادید شویم.

وطنم ای شکوه پابرجا
در دل التهاب دوران‌ها
کشور روزهای دشوار
زخمی سربلند بحران‌ها

ایستادی بجنگ رودررو
خنجر از پشت میزند دشمن
گوئی از ما و در نهان بر ما
وطنم پشت حیله را بشکن

از تب سرد موج‌های خزر
تا خلیجی که فارس بوده و هست
می‌شود با تو دل به دریا زد
می‌شود با تو دل بدنیابست
وطنم، وطنم، وطنم

سوم ژوئن 2015

پست‌های مرتبط

آقای اوباما، جنگ تنها آلترناتیو نبود

admin

ما و قرارداد هسته‌ای!

admin

به مناسبت ِهشتم مارس، روز ِ جهانی ِ زن

admin

این سایت برای ارائه بهتر خدمات به کاربران خود ، از کوکی‌ها استفاده می‌کند.
This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish
قبول اطلاعات بیشتر