28.8 C
تهران
یکشنبه, اردیبهشت ۲۶, ۱۴۰۰
مزدک بامدادان

خوشبختی‌های یک دیکتاتور – دو

ج. ا؛ و اسیدپاشی‌های زنجیره‌ای (۱): در سال ۱۲- ۲۰۱۱ در انگلستان ۱۴۴ مورد اسیدپاشی صورت گرفته است. از سال ۱۹۹۹ تا ۲۰۰۹ بیش از ۳ هزار قربانی اسیدپاشی در بنگلادش گزارش‌شده، […] تنها در ایالت کاماتاکای هند، در دوره زمانی ۲۰۰۸- ۱۹۹۹، ۶۸ مورد اسیدپاشی به زنان گزارش‌شده است […] در آمریکا اسیدپاشی در قرن نوزدهم بسیار متداول بوده است. […]

آیت‌الله خامنه‌ای در نماز جمعه ۹/۷/۷۸ […] گفت: «شنیده‌شده در گوشه و کنار راجع به همین مطلبی که نوشته‌شده است، بعضی‌ها گفته‌اند ما اقدام می‌کنیم، مجازات می‌کنیم؛ ابداً…در نظام اسلامی، این کارها مربوط به حکومت است. اولاً دستگاه قضایی باید تشخیص دهد؛ چون یک‌وقت هست یک نفر از روی غفلت می‌نویسد؛ یک‌وقت نمی‌داند توهین است؛ یک‌وقت مسامحه کرده؛ یک‌وقت تعمّد داشته است؛ این‌ها احکامش فرق می‌کند…بنابراین، باید نگاه کرد و دید که چگونه بوده است. هر شکلی داشته باشد، حُکمی دارد…اما این‌که حالا شخصی را که باید مجازات شود، چه مجازاتی بکنند، چه طور مجازات کنند؛ چه کسی مجازات کند، این‌ها دیگر مربوط به آحاد مردم نیست؛ این مربوط به مسئولان است…من هم که حالا نهی کردم؛ یعنی غیر از حرمت قانونی، حرمت شرعی هم پیدا کرد؛ مراقب باشید. اگر کسی به فرض ازلحاظ تقلید، مقلّد کسی هم هست، بنده که نهی کردم، برای او حرام خواهد شد؛ این فتوای همه علماست. کسی حق ندارد یک‌وقت کار نسنجیده‌ای انجام دهد.»

و سرانجام: «بدین ترتیب خامنه‌ای نشان داد که درک عمیق‌تری از دیگر فقها از نقش دولت ملی مدرن دارد»

گنجی در اینجا همه تلاش خود را بکار می‌زند تا دامان خامنه‌ای و مزدورانش را از ننگ اسیدپاشی بپیراید و نشان دهد که این شیوه بربرمنشانه از زن‌ستیزی نه ویژه جمهوری اسلامی است و نه به‌فرمان ولی‌فقیه و نهادهای سرکوبگر در حق زنان بی‌پناه ایرانی روا داشته می‌شود، زیرا خامنه‌ای برای دلبستگان نماد “دولت ملی مدرن” است. شاید در نوشته‌های آینده گنجی بخوانیم که گناه این رفتار پلید بر گردن خود زنان است و آنان باید تن به حجاب (از آن‌گونه که پسند اکبر گنجی و دیگر دلبستگان جمهوری اسلامی است) بدهند تا بر سرشان آن نرود که بر زنان اصفهانی رفت.

ج. ا؛ و دشمنی با اسرائیل (۲): «یکم- اسرائیل سرزمین‌های دیگران را اشغال کرده است، اما ایران سرزمین هیچ کشوری را اشغال نکرده است. […] دوم- اسرائیل توسط شورای حقوق بشر سازمان ملل به جنایات جنگی محکوم‌شده است، اما ایران توسط شورای حقوق بشر سازمان ملل به جنایات جنگی محکوم نشده است. سوم- اسرائیل به کشورهای مختلفی حمله‌ی نظامی کرده است. از لبنان و عراق و سوریه بگیرید تا جاهای دیگر، اما ایران به هیچ کشوری حمله‌ی نظامی نکرده است. چهارم- اسرائیل عضو ان پی تی نیست، تحت نظارت بین‌المللی نیست. ایران عضو آژانس است، عضو ان پی تی است و تحت نظارت شدید بین‌المللی است. پنجم- اسرائیل دارای دویست تا چهارصد بمب اتمی است، ایران غنی‌سازی اورانیوم کرده است که برخلاف ان پی تی نیست و مطابق آخرین گزارش آژانس چند مورد داشته است که «مشکوک» و دارای «ابهام» است که می‌تواند «کاربرد دوگانه» داشته باشد.] ششم- اسرائیل دائماً ایران را- حداقل- «تهدید» به حمله‌ی نظامی کرده و می‌کند، اما ایران فقط و فقط گفته است که اگر اسرائیل به ایران حمله‌ی نظامی کند، پاسخ دندان‌شکنی به مهاجمان خواهد داد»

شاید نیازی به گفتن نباشد که مورد ششم یک دروغ بزرگ است، دروغی که حتا وزارت اطلاعات نیز چنین بی‌پرده آن را بر زبان نمی‌آورد. این سران جمهوری اسلامی (از خمینی و خامنه‌ای گرفته تا رفسنجانی و احمدی‌نژاد) هستند که یکسر بر طبل نابودی اسرائیل می‌کوبند. این رفسنجانی بود که در نماز جمعه ۲۳.۰۹.۱۳۸۰ بدون پرده‌پوشی گفت: «اگر روزی […] دنیای اسلام متقابلاً مجهز شود به این سلاح‌هایی که امروز اسرائیل دارد […] استعمال یک بمب اتم در داخل اسرائیل هیچ‌چیزی باقی نمی‌گذارد اما در دنیای اسلام آسیب فقط می‌زند و این اتفاق دور از عقل نیست». گنجی این‌همه را به‌خوبی می‌داند، پس سخنان دیگر سران جمهوری اسلامی را به باد فراموشی می‌سپارد و در نوشته دیگری می‌آورد»

ج. ا؛ و نابودی اسرائیل (۳): «خامنه‌ای هرگز از نابودی «اسرائیل» یا «دولت اسرائیل» توسط ایران سخن نگفته است، این مدعای نتانیاهو کاذب است. حتی به‌صراحت گفته است که منظورش از نابودی دولت اسرائیل، نابودی آن توسط ارتش‌های کشورهای اسلامی نیست»

بااینکه جمهوری اسلامی و در سر آن خامنه‌ای هیچ جای بگومگو و چون‌وچرایی درباره خواستشان در نابودی اسرائیل نگذاشته‌اند و صادق زیباکلام هم بر این نکته انگشت می‌گذارد، بااینکه خامنه‌ای بی‌پرده و آشکار می‌گوید: «امام بزرگوار همان کسی است که در مورد مسئله رژیم صهیونیستی از هیچ‌کس تقیّه نکرد؛ اینکه رژیم صهیونیستی یک غدّه‌ی سرطانی است و باید از بین برود، این حرف امام است» اکبر گنجی بازهم بر آن است که «شواهد و قرائن این مدعا را تأیید می‌کنند که خامنه‌ای به دنبال «نابودی دولت اسرائیل» است؛ اما این مدعایی کلی و بسیار مبهم است. چاره‌ای جز «ایضاح مفهومی» وجود ندارد.»

ج. ا؛ و جنگ‌افروزی در خاورمیانه (۴): «نفوذ و حضور ایران در یمن: هیچ قرینه و شاهدی مبنی بر نفوذ جمهوری اسلامی دوازده‌امامی بر زیدی‌های یمن وجود ندارد. مدعیان باید شواهد و مدارک نفوذ جمهوری اسلامی در میان حوتی‌ها را ارائه کنند. ایران در طول سه دهه گذشته هیچ پروازی به یمن نداشته و فقط اخیراً تعدادی پرواز به یمن داشته است. تأکید بر نفوذ ایران در میان حوتی‌های یمن تبلیغات سیاسی برای ایران هراسی گسترده و پیگیری اهداف کشورهای سرکوبگر منطقه است» گنجی که در نوشته دیگری بنام «افشای حقیقت برای ممانعت از جنگ» به‌آسانی ترور دانشمندان هسته‌ای جمهوری اسلامی به دست موساد را باور می‌کند و کاری به «شواهد و مدارک» ندارد، درباره جنگ‌افروزی‌های ج. ا. در یمن به‌یک‌باره در جامه وکیل سرداران سپاه پاسداران «شواهد و مدارک» می‌خواهد. از آن گذشته او چنان سرگرم خون‌شویی است که گمان می‌برد رژیمی که به مسیحیان ارمنی در برابر شیعیان دوازده‌امامی آذربایجانی یاری رسانیده است و سالیانه میلیون‌ها دلار از سرمایه‌های مردم ایران را به‌پای سُنّیان غزّه می‌ریزد و حتا از همکاری با طالبان روی‌گردان نیست، در یاری‌رساندن به شیعیان یمن به این بهانه که آنان زیدی‌اند و نه امامی درنگ خواهد کرد.

ج. ا؛ و بر باد دادن سرمایه‌های ملی (۵): «آیا کمترین آشنایی با عدد و رقم و آمارهای اقتصادی اجازه می‌دهد که آدمی این‌گونه سخن بگوید؟ یعنی هزینه مستقیم پروژه هسته‌ای حتی از میزان کل صادرات نفتی دوران احمدی‌نژاد هم بالاتر بوده است؟ پس در آن دوران ایران یک سنت هم برای واردات مواد غذایی و دارویی و… هزینه نکرده است؟ […] عددسازان و آمار سازان باید هزینه‌های جمهوری اسلامی را چنان جعل کنند که با درآمدهایش بخواند. به میزانی که این‌گونه هزینه‌ها را می‌سازند، باید هزینه‌های مستقیم پروژه هسته‌ای را کاهش دهند […] بدین ترتیب، برخلاف نظر استاد محترم، در این دو مورد، ۳۸ میلیارد دلار دزدی نشده است، بلکه دو میلیارد و هفت‌صد میلیون دلار نزد بابک زنجانی است که هنوز پس نداده است.»

در اینکه آمار سازی بخشی از شگردهای هر دو سوی این درگیری (ج. ا؛ و اپوزیسیون آن) است، جای چون‌وچرایی نیست. آنچه گنجی می‌خواهد در پشتیبانی از ولی‌فقیه به خوانندگان خود بباوراند، این است که ده سال تحریم اقتصادی و ساختن سامانه‌های هسته‌ای که پس از تفاهم لوزان کاربری چندانی نخواهند داشت، درگیر شدن با همه جهان به بهای فروش کلیه در خیابان‌های تهران و تبریز و شیراز و اصفهان و تن‌فروشی دخترکان ایرانی در امارات و مالزی و تایلند بدون آنکه حتا «یک» کیلووات برق به خانه‌های مردم بیاید، درست بمانند سوختن دارائی‌های ملی در سوریه و عراق و لبنان و غزه و همچنین دزدی‌های میلیاردی، هیچ هزینه‌ای در برنداشته و رایگان بوده است و بهتر است که ایرانیان این‌همه را فراموش کنند و با ولی‌فقیه و رژیم سرکوبگر و کشتارگرش از در آشتی درآیند؛ زیرا:

ج. ا؛ و واپس‌ماندگی ایران (۵): «ادعای عقب‌گرد ایران در همه زمینه‌ها به‌کلی نادرست بوده و ایران ازنظر شاخص توسعه انسانی از «زیر متوسط جهانی» به «کشورهای با توسعه انسانی بالا» ارتقاءیافته است. ایران در طی هفتادسال گذشته دائماً در حال رشد بوده است. تحقیق مشترک آقایان پسران و اصفهانی نشان می‌دهد طی سال‌های ۱۳۴۱ تا ۱۳۵۳ میانگین نرخ رشد اقتصادی بالایی داشته است. در آن دوره ایران با سیاست تکنوکرات‌هایی چون عالیخانی و پیدایش صنعتگران و سرمایه‌گذارانی بسیار خلاق و پرکار، یکی از پیشتازترین کشورهای درحال‌توسعه بود. تحقیق آقای حمید زمان‌زاده تحت عنوان “پنج دهه فرازوفرود تولید، بررسی علل رشد پائین و بی‌ثبات اقتصاد ایران” نیز نشان می‌دهد که تولید ناخالص داخلی ایران در سال ۱۳۵۶ و ۳۴ سال بعد یکسان بوده و سپس کمی افزایش‌یافته است»

شاید کارگزاران این رژیم به‌اندازه گنجی و دیگر دلبستگان ولی‌فقیه از روزگار مردم آگاهی ندارند که می‌گویند: «حداقل ۳۵ درصد جمعیت کشور در خط فقر شدید به سر می‌برند» (۶)

من نه آمار گنجی را می‌شناسم و نه آمار جمهوری اسلامی را. همین اندازه می‌دانم که خود من که فرزند کارمند ساده‌ای بودم، بدون پرداخت پشیزی در بهترین دبستان‌ها و دبیرستان‌های شهرستان و تهران دانش‌آموخته‌ام و با در دست داشتن دفترچه بیمه هرگاه که خواسته‌ام به نزد پزشک رفته‌ام و برادرم در همان رژیم نه‌تنها در بهترین دانشگاه کشور دانشجو بود که هزینه زندگی‌اش را نیز رژیم وابسته به امپریالیسم شاه می‌داد. آیا دلبستگانی چون گنجی می‌دانند آمار کودکان کار، کودکان دست از درس کشیده، کودکان از بیماری در رنج و کودکان فروخته‌شده از سر ناداری و تنگ‌دستی سر به کجا می‌زند؟ آیا شویندگان خون آمار تن‌فروشی دخترکان دوازده‌ساله را هم می‌دانند؟ شاید دلبستگان را در کنار اندکی شَرم، نیاز به خریدن واژه‌نامه‌ای نو باشد تا در آن درون‌مایه واژه «عقب‌گرد» را دوباره و چندباره بجویند و بخوانند و بیاموزند.

دیوانگی خواهد بود اگر ایرانیان به دنبال سرنگونی رژیمی باشند که نه کشتار می‌کند، نه اسید می‌پاشد، نه جنگ‌افروز است، نه سرمایه‌های ملی را به آتش می‌کشد و نه در آن از دزدی‌های بزرگ نشانی هست و در همه زمینه‌ها نیز در هم سنجی بازمان شاه پیشرفت کرده است. به گمان من باید از هم‌اکنون چشم‌به‌راه نوشته‌هایی از گنجی و دیگر چهره‌های اپوزیسیون دلبسته درباره پرسش‌های زیر باشیم تا دریابیم که برداشت و انگاشت ما درباره جمهوری اسلامی و ولی‌فقیه و سرداران اقتصادی آن یکسر نادرست بوده و بایسته است که در آن‌ها بازنگری کنیم:

* جمهوری اسلامی و بهاییان
* جمهوری اسلامی و حقوق زنان
* جمهوری اسلامی و شکنجه
* جمهوری اسلامی و ارتداد و مرتدان
* جمهوری اسلامی و رکورد اعدام‌ها
* جمهوری اسلامی و بدرازا کشاندن جنگ با عراق
* جمهوری اسلامی و …

همان‌گونه که بارها نوشته‌ام، اینکه گنجی‌ها و بهنودها و نگهدارها و دیگر هموندان اپوزیسیون دلبسته شمشیر را در پشتیبانی از جمهوری اسلامی چنین از رو بربندند، چندان جای شگفتی نیست، افسوس من همه از آن است که شیشه‌های رنگی اینان از گوهر گران‌بهای آزادیخواهان راستین بیشتر خریدار دارد. به دیگر سخن مردمانی که پس از سرکوب‌های سال هشتادوهشت بازهم رقصان و دست‌افشان به‌پای صندوق‌های رأی رفتند و با گزینش روحانی پای‌کوبی کردند، همان مردمی که پس از تفاهم لوزان به خیابان‌ها ریختند، سخن دلبستگان را به گوش جان می‌نیوشند، هنگامی‌که می‌بینند دست آورد تلاششان افزایش سرسام‌آور اعدام‌ها، کاهش هراسناک ارزش پول ملی، گرانی بیشتر، بیکاری بیشتر و سرکوب بیشتر بوده است تا جایی که حتا حق «نداشتن فرزند» نیز از آنان گرفته‌شده است. آنان در برابر سخن کسانی که فریب بزرگ را در برابر چشمانشان می‌گیرند، هر دو انگشت را در گوش می‌کنند و دل به داستان‌سرائی‌های کسانی می‌دهند که به آنان می‌گویند روزگارشان چندان هم بد نیست و جمهوری اسلامی چندان هم رژیم کشتار و شکنجه و سرکوب نیست و سران آن چندان هم دزد و چپاولگر نیستند و ولی‌فقیه در همسنجی با همسایگان دورو نزدیک چندان هم دیکتاتور نیست.

آنان تشنه شنیدن صدای کسانی هستند که با بهره‌گیری از اندیشه‌های بزرگان جهان از سقراط گرفته تا هانا آرنت در گوششان نجوا کنند که با رأی دادن و شرکت در انتخابات می‌توان سرنوشت خویش را دگرگون کرد و نیازی به هیچ تلاش و کوشش و کنشگری مدنی و سازمان‌دهی خواسته‌های اجتماعی نیست؛ که جمهوری اسلامی سدها بار دموکراتتر از رژیم شاه است و رأی آنان را به شمار می‌آورد و سرنوشت کشور را هر چهار سال یک‌بار به دست آنان می‌سپارد؛ که اگر به دنبال زندگی بهتری هستند، باید در خانه بنشینند و از درگیری بپرهیزند و تنها و تنها هرازگاهی بازیگر نمایش «مشروعیت نظام» شوند. اپوزیسیون دلبسته اگر هیچ کاری را نیاموخته باشد، در خواندن لالائی برای بخواب کردن مردم استاد است تا نپرسند ولی‌فقیه چگونه لگام سرنوشت کشور و نظام را در دستان آنان می‌نهد، هنگامی‌که حتا حق گزینش پوشاک و نوشاک و خوراک را به آن‌ها نمی‌دهد؟

خامنه‌ای شاید خوشبخت‌ترین دیکتاتور تاریخ باشد. دارائی او بیگمان بیشتر از دیگر دیکتاتورها و فرمانروائی‌اش بی‌چالش‌تر و استوارتر از آنان نیست. آنچه مایه خوشبختی بی‌پایان اوست، داشتن اپوزیسیونی است که دلبسته او و رژیم اوست و به بهانه ایران‌دوستی، خود را به بلندگوی رژیمی فروکاست‌هاست که نافش را با دروغ و سرکوب و کشتار و تجاوز شکنجه بریده‌اند.

خداوند دروغ، دشمن و خشک‌سالی را از ایران‌زمین به دور دارد
مزدک بامدادان

——————————-
http://www.radiozamaneh.com/183506.1
https://dw3lxooydytd1.cloudfront.net/politics/archives/2011/11/131255.php.2
http://news.gooya.com/politics/archives/2013/11/169976.php.3
http://news.gooya.com/politics/archives/2015/03/195047.php.4
http://www.radiozamaneh.com/218616.5
6. دکتر حسین راغفر در گفتگو با ایسنا، بیست اردیبهشت ۱۳۸۷

پست‌های مرتبط

خاموشی یک ندا

admin

نگاهی دوباره به اسلام و پرسشگری

admin

اینچنین ماندگار شدند … – دو

admin

این سایت برای ارائه بهتر خدمات به کاربران خود ، از کوکی‌ها استفاده می‌کند.
This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish
قبول اطلاعات بیشتر