16.3 C
تهران
چهارشنبه, اردیبهشت ۲۲, ۱۴۰۰
گفتگو

گفتگوهای هفتگی (هفته چهارم شهریور)

بهمن زاهدی: در امریکا که زمانی خود برترین دموکراسی جهان برمی‌شمرد، جمهوریت خانوادگی و سلسله‌ای شده. هرکسی که پول بیشتری داشته باشد می‌تواند رئیس‌جمهور شود. خانواده کلینتون در حزب دموکرات و خانواده بوش در حزب جمهوری‌خواه بالاخره سال آینده رودرروی همدیگر قرار خواهند گرفت. از هم‌اکنون می‌تواند نامزدهای ریاست جمهوری در امریکا را مشخص و تعیین کرد. خانم هیلاری کلینتون می‌خواهد اولین زنی باشد که به ریاست جمهوری در امریکا می‌رسد و خانواده بوش می‌خواهند که برای سومین بار فردی از آن خانواده به ریاست جمهوری امریکا دست یابد!

جمهوریت در امریکا به مسخره گرفته‌شده و به همین دلیل هم جهانیان امریکا را به مسخره گرفته‌اند!

بعد از یازده سپتامبر که تروریست‌های خودی امریکا به تروریست‌های غیرخودی تبدیل شدند. آمریکا برای احیای ناسیونالیسم خدشه‌دار شده بود ناآگاهانه به افغانستان و عراق حمله کرد. شاید بعد از چهارده سال آمریکائیان توانسته باشند معنای بازی با تروریسم را درک کرده باشند ولی هنوز توانایی شناخت دوست و دشمن خود را ندارند!
آمریکائیان برای مدت زیادی چه ازلحاظ داخلی و چه ازلحاظ جهانی یک‌چیز مهم را ازدست‌داده‌اند و آن‌هم چیزی نیست به‌غیراز اعتبار سیاسی امریکاست. سالیان سال می‌بایستی که سیاستمداران آمریکایی تلاش کنند تا اعتبار ازدست‌رفته خود را حداقل برای خودشان دوباره احیا کنند تا آن زمان چوپان دروغ‌گویی افسانه‌های ایرانیان اعتبارش بیشتر از دولتمردان آمریکایی خواهد بود.

افشار مختاری: منتظرند ۱۰ سال دیگر که من نباشم اهدافشان را محقق کنند. این‌گونه ابهام گویی شیوه‌ای است که در جمهوری اسلامی برای نشان دادن جنگ قدرت است تا این پیام به مردم رسانده شود که هر دو سوی این میدان نبرد، نیروها یکسان بوده پس امیدوار باشید که آمدن پای صندوق و رأی دادن شما در آینده شما اثرگذار خواهد بود. باور به این‌که در سوی خامنه‌ای و نیروهای نظامی و سوی رفسنجانی و اصلاح‌طلبان هر دو از نیروهای برابر برخوردار باشند دور از ذهن است.
در یک‌سو قانون، ابزار قانونی، پول و تفنگ همگی در خدمت پایداری ولی‌فقیه است و در آن‌سو مداحان و روزنامه‌های رجزخوان درماندگان قدرت مانند رفسنجانی هستند، فرزندانشان را آزار می‌دهند و با به زندان می‌فرستند، اما پاسخ تنها گاه بیان دیدگاه‌های فریب‌کارانه یا سکوت است. اگر بیشتر مجلس خبرگان جمهوری اسلامی هم‌پایه منبر رفسنجانی گریه بنمایند همچنان خامنه‌ای رهبر خواهد ماند و پس از او نیز چشم پوشیدن بر اصل ۱۱۰ قانون اساسی رژیم از سوی هر رهبر آینده در جمهوری اسلامی چه فردی با گروهی کاستن از قدرت و پایداری نظامی است که آخوند حوزه علمیه سخن آخر را می‌گوید نه نماینده مجلس ملی، برآمده از رأی شهروندان در یک فرایند آزاد و دمکراتیک.
اگر قدرت رفسنجانی خاتمی را رئیس اصلاح‌طلبان نمود و قدرت خامنه‌ای احمدی‌نژاد و همچنین از ۲ سال پیش از ۹۲ خواست ولی‌فقیه نظام، حسن روحانی را تدارکاتچی تازه برگزید، پس در پی کدام نمایش انتخابات می‌بایست بود که در آن‌همه پروانه ورود برای نامزدی و برگزیده شدن را داشته باشند. هرگاه گام‌هایی برای تغییر قانون اساسی رژیم که کوتاه کردن دست ولی‌فقیه از قدرت و جان دادن به حقوق شهروندی از سوی رفسنجانی و اصلاح‌طلبان برداشته شود و خامنه‌ای آشکارا و بدون پرده‌پوشی، رفسنجانی و اصلاح‌طلبان را مزدور آمریکایی بخواند، می‌توان از جنگ قدرت سخن گفت وگرنه سوی قدرتمند رژیم پیروز هر نمایش انتخابات خواهد بود و رأی‌دهندگان چهره‌های تازه از فریب‌کاران که مزدور قدرتی هستند که آن‌ها را بالا کشیده نه وفادار به رأی‌دهندگانشان.

بهمن زاهدی: جمهوری اسلامی بااینکه می‌خواهد خود را دشمن اصلی امریکا و به‌طورکلی جهان آزاد معرفی کند هنوز نتوانسته در داخل ایران حمایت مردمی را نگهبان باشد و به‌صورت مترسکی در دست امریکا تبدیل‌شده است. فرقه شیعه شکست سیاسی و دینی خود را در آیینه روزگار مشاهده می‌کند. فرقه‌ای که بر پایه‌های دروغین خود به لرزه درآمده و دینی که هیچ‌چیزی برای گفتن ندارد به‌غیراز کشتار، باید هم بی‌اعتبار شود و تنها بازور سرنیزه زنده بماند.
خامنه‌ای و بخصوص خمینی توانستند، عفریته‌ای به نام اسلام را به همگان نشان دهند. اسلام دین بی‌سوادان، ابلهان، دزدان و افرادی شده که فکر می‌کنند ایمان‌دارند و جنایاتشان را نه به نام خود بلکه به نام دین انجام می‌دهند. دین اسلام به پایان راه خود رسیده و این را مدیون خامنه‌ای و خمینی هست که توانستند نشان دهند که چگونه می‌توان دین را به ابزاری سیاسی نزول داد و ایمان را اعدام کرد. پناه جویان از اسلام برگشته سوری و افغانی که به‌سوی اروپا هجوم آورده‌اند شاهدی زنده بر مرگ اسلام سیاسی شده‌اند.
غرب از این پدیده‌ای که ناخودآگاه به مردم ایران تحمیل کرده استفاده بسیار برده ولی آینده خود را فدای سیاست‌ها و منفعت‌های کنونی خودکرده. آیا ایرانیان بعد از جمهوری اسلامی خواهند توانست اعتمادی به اروپائیان آمریکائیان پیدا کنند؟ زمان پاسخگوی این پرسش خواهد بود!

افشار مختاری: وزیر آموزش‌وپرورش در کابینه یازدهم امیدوار است همکاران زندانی‌اش به‌زودی آزاد شوند. اینکه در یک کابینه همکار وزیر کشور، وزیر اطلاعات و وزیر دادگستری بود اما ناتوان از آزادی آموزگاران همکار بود از دست‌وپابسته بودن کابینه حسن روحانی در برابر قدرت پنهانی است که تنها واگذاری میدان چاره این درماندگی است.
پاسخ‌خواهی آموزگاران از وزارتی است که علی‌اصغر فانی بالاترین رتبه و پست را در آن به یدک می‌کشد و وزیر تنها امیدوار است، به‌جای آن‌که پی گیر باشد تا فریاد صنفی را حق دانسته و به آنان که این‌گونه برخورد را انجام داده‌اند بخواهد که پاسخگو باشند.
بهتر است امیدوار بود آموز گازان با یک آگاهی گروهی و پشتیبانی هماهنگ از همکارانشان از حسن روحانی برکناری وزیر را به خاطر ناکارآمدی بخواهند. گرچه کابینه‌ای که او ریاستش را دارد بودجه‌ای را فراهم آورده‌اند که بخش نظامی و نهادهای دینی کمک بیشتری از وزارت آموزش‌وپرورش دریافت خواند نمود.

پست‌های مرتبط

حمایت دولت‌های خارجی از مردم ایران باید مشروع و ریشه‌دار باشد

admin

هیچ گروه سیاسی ایرانی، خفت تجزیه کشور را نمی‌پذیرد

admin

گفتگوهای هفتگی (هفته اول آبان)

admin

این سایت برای ارائه بهتر خدمات به کاربران خود ، از کوکی‌ها استفاده می‌کند.
This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish
قبول اطلاعات بیشتر