29.5 C
تهران
یکشنبه, اردیبهشت ۲۶, ۱۴۰۰
گفتگو

گفتگوهای هفتگی (هفته اول مهر)

دانیال خنده‌رو: شش ماه پیش در شهر ماستریخت هلند طرحى براى بررسى و پشتیبانى مطرح گردید که بر اساس آن پناهندگان هجوم آورده به ایتالیا و یونان را با توجه به فاکتورهاى اقتصادى و جمعیتى میان کشورهاى اروپایى تقسیم کنند. این طرح با موفقیت همراه نگشت زیرا کشورهاى اروپاى شرقى بر این عقیده بودند که هیچ پناهنده‌ای قصد زندگى در کشورهاى آنان را ندارد و پناه جویان همگى به امید زندگى در اروپاى غربى و شمالى (اسکاندیناوى) راهى اروپا می‌شوند. گرچه این طرح عقلانى به نظر می‌رسید اما اولین پیش‌نیاز آن اصلاح قانون دوبلین بود. پس از شکست این طرح دیگر شاهد هیچ طرح عملى نبودم و تنها هرازگاهى برخى از سیاستمداران در نطق‌های خود صحبت‌های پراکنده‌ای به میان می‌آوردند. هفته گذشته در شهر دن هاخ (لاهه) هلند با تنى چند از نمایندگان فعلى و سابق هلند دیدارى داشتم. دریک ملاقات پرسیدم: “چرا در میان سیاست‌مداران اروپایى نقشه (ب) براى حل بحران پناه جویان وجود ندارد؟” پاسخ داده شد که ” سیاست بی‌سیاستی منتهى به سیاست دلخواه شما می‌شود”. پس از شکست اولیه طرح تقسیم، سیل پناه جویان واردشده به اروپاى شرقى و بسته شدن مرز اتریش و آلمان پس از یک هفته، باعث شد که این جمعیت از ایتالیا و یونان خارج‌شده و در محدوده جغرافیایى اروپاى شرقى پخش شوند. به‌گونه‌ای غیرمستقیم فشارى بر این کشورها گذاشته شد تا مسئولیت‌پذیر شوند. نتیجه این جابجایى تراکم منجر شد به موافقت روز سه‌شنبه وزراى امور داخلى و امور پناهندگان مبنى بر تقسیم ١٢٠،٠٠٠ پناه‌جو میان کشورهاى مختلف اروپایى بر اساس فاکتورهای اقتصادى و جمعیتى.

افشار مختاری: سخنان دور ازآنچه روی می‌دهد، بی‌پایه و بی‌مسئولیت در نظامی که خود را برگزیده خداوند می‌داند از سوی همه آن‌ها که در جمهوری اسلامی سمتی دارند از یک شیوه به یک باور دگرگونی یافته و چنان است که از به زبان آوردنش به خود می‌بالند. این‌که جمهوری اسلامی امید کشورهای همسایه ایران در مبارزه با تروریسم است هم ازاین‌گونه است که بی‌گمان نبود نهادها و بنیادها و احزاب سیاسی نه دولتی در آن، جایی برای پاسخگویی افراد در یک رژیم نمی‌گذارد و ماشین دروغ‌پردازی در آن به‌خوبی و آسانی در کار است و نشان می‌دهد که نبود ساختار پرسش گری از سوی افراد در یک کشور، سیاست‌بازانی را میدان می‌دهد تا بی‌هیچ دشواری سیاسی و اخلاقی هر آنچه نیرنگ بازی است را در برابر دوربین یا پرسشگری بکار برند بی‌آنکه باور یا رد آن از سوی دیگر کشورها، جایگاهی داشته باشد و شهروندانشان که با ویرانگری نظامی که سیاست‌بازی چون حسن روحانی نماینده‌اش است، آشنا هستند.
این‌گونه آشکارا به دنیا این پیام را دادن که سال‌ها در لبنان، سوریه، عراق و هرجایی که انسان‌ها خود را برای مزدوری به فروش بگذارند تا ترس و کشتار انجام دهند نامش ترور نیست بلکه کمک به جبهه مقاومت در برابر اسرائیل و امریکا است، تنها از رژیمی اسلامی که یک ولی‌فقیه با فتواهای پنهان و متضاد دارد بر خواهد آمد تا کشورهای همسایه و تا هر دوردستی که توانش برسد را به آتش بکشد.
سال‌های جمهوری اسلامی با نمایندگانی هم چون حسن روحانی برای دنیایی که به‌خوبی با مغزشویی انسان‌های نادان، تندروهای اسلامی و شمار بسیاری که انتقام تنها خواسته‌ای است که برایش زنده هستند در پادگان‌های نظامی و منبرهایی که تنها دشمنی را بیشتر می‌کنند، آشنا است. پیوند چنین رژیمی با جنایت‌های گروه‌های که جنگ و کشتار ویژگی آن‌هاست با چمدان‌های پر از پول و هواپیماهایی که تفنگ‌ها را پر می‌کنند آن‌چنان آشکار است که برای ندیدنش باید وجدان کور رییس حکومت تدبیر و امید را داشت.

دانیال خنده‌رو: سفر رییس‌جمهور چین به ایالات‌متحده به‌مانند انفجار بمبى است که ترکش‌های آن انتخابات ریاست جمهورى و برنامه کاندیداها را تحت تأثیر قرار خواهد داد. درصورتی‌که دو کشور در مورد جاسوسى سایبرى و همکاری‌های اقتصادى به توافق برسند، وعده‌های توخالى دونالد ترامپ نقش بر آب خواهند شد. اگرچه دو کشور اعلام کرده‌اند که حاضرند پیرامون مسائل موردعلاقه مشترک همکاری‌هایی داشته باشند، واضح است که حقوق بشر در میان این مشترکات قرار نخواهد داشت. مورد دیگرى که نباید بی‌توجه از آن گذر کرد سفر پاپ فرانسیس به آمریکا و برنامه براى سخنرانى در کنگره است. طبق برنامه قبلى پاپ قصد داشت در کنگره، نمایندگان را به پشتیبانى از توافق اتمى ایران دعوت کند که با بی‌نتیجه ماندن تلاش جمهورى خواهان (در حال حاضر) به صحبت از هم‌جنس‌گرایی، جنگ و صلح، گرم شدن زمین و مهاجران پرداخت، در این میان عده‌ای خرافاتى نیز از لیوان آب پاپ جرعه‌ای نوشیدند تا شاید فرجى حاصل شود. این نخستین بارى نیست که رهبر کاتولیک‌های جهان وارد مناقشات سیاسى می‌شود، باید به وى یادآورى کرد که او تنها یک سمبل براى باورمندان به دین است و از ورود به سیاست پرهیز کند.

افشار مختاری: مخالفان توافق اتمی را تندروهای مخالف منافع ملی دانست و حضور مشابه با ۹۲ را درس بزرگی برای افراطی‌ها می‌داند، پشتیبانی است که رفسنجانی از مس روحانی نموده به امید این‌که پیوند زدن خودش با توافق هسته‌ای، نقشی را در همه روندی که جمهوری اسلامی برای رهایی از تحریم انجام داده برای او در نظر گرفته شود و پایانی بهتر از جنگی که او جانشین فرماندهی‌اش را داشت، به دست آورد. اما مانند همه سیاست‌بازی‌هایش در سال‌های خدمت به نظامی که همچنان وفادارش هست، ریاست مجلس خبرگان را از رأی‌دهندگان خوشنود از توافقی که کابینه حسن روحانی آن را به پایان رساند، می‌خواهد.
ماه‌های آینده از همچون رفسنجانی و روحانی از بزرگی و ویژگی آنچه در اسفندماه۹۴ بنا هست روی دهد، بارها شنیده خواهد شد تا به بهانه کشاکش قدرت و در میان بد و بدتر از نگاه رأی‌دهندگان، انگیزه‌ای شود تا در پایان از شکوه پای صندوق رفتگان به هراندازه که باشد سخن گفته شود. اگرچه مجلس خبرگان با بودن رفسنجانی هم همچنان خبرگی خود را در ستایش ولی‌فقیه در پایان نشست‌هایشان نشان خواهند داد و سایه سنگین خامنه‌ای و دست‌گشاده در قدرت از رفسنجانی، دست‌وپابسته‌ای ساخته که تنها نیایش را چاره روزهای دشوارش برگزیده.

پست‌های مرتبط

حمایت دولت‌های خارجی از مردم ایران باید مشروع و ریشه‌دار باشد

admin

هیچ گروه سیاسی ایرانی، خفت تجزیه کشور را نمی‌پذیرد

admin

گفتگوهای هفتگی (هفته اول آبان)

admin

این سایت برای ارائه بهتر خدمات به کاربران خود ، از کوکی‌ها استفاده می‌کند.
This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish
قبول اطلاعات بیشتر