20.8 C
تهران
دوشنبه, اردیبهشت ۲۷, ۱۴۰۰
اسماعیل نوری‌علا

پیام جنبش سکولار دموکرات‌های ایران به کنفرانس حزب مشروطه ایران (لیبرال دموکرات)

دوستان ارجمند و هم‌رزمان گرامی در مبارزه علیه حکومت اسلامی مسلط بر کشورمان

با تشکر از دعوتی که بر اساس سنت سالیان اخیر حزب مشروطه، به‌منظور شرکت نمایندگان نهاد هماهنگی جنبش سکولار دموکراسی ایران، برای شرکت در کنفرانس این حزب با عنوان «پشتیبانی از حقوق شهروندی ملت ایران»، به عمل‌آورده‌اید و همراه با بهترین آرزوها برای موفقیت این کنفرانس، مواضع نهاد هماهنگی جنبشمان را در مورد وضعیت مبارزه علیه حکومت مسلط بر کشورمان مختصراً چنین اعلام می‌داریم:

1. جنبش سکولار دموکراسی ایران حکومت مسلط بر کشورمان را نه‌تنها به رسمیت و قانونیت نمی‌شناسد بلکه آن را متشکل از مجموعه غاصبی می‌داند که حق حاکمیت را از ملت سلب کرده و امکان اعمال این حق را از طریق مجاری دموکراتیک از میان برداشته است.

2. جنبش سکولار دموکراسی ایران، به پشتوانه 37 سال کوشش مستمر برای اصلاح این رژیم که همواره بی‌نتیجه مانده است، این رژیم غاصب را کلاً اصلاح‌ناپذیر می‌داند و جریان اصلاحات داخل این حکومت را تنها کوششی، چه آگاهانه و چه ناخودآگاه، در جهت بقای آن ارزیابی می‌کند.

3. آنچه با عنوان اصلاح‌طلبی در بیرون از دستگاه حکومت شناخته می‌شود، اگرچه در زیر سرکوب بی‌رحمانه حکومتی نمی‌تواند صراحتاً خواستار انحلال این حکومت و لغو قانون اساسی آن شود اما هرکجا که ـ همچون مورد جنبش سبز ـ امکان موضع‌گیری‌اش فراهم‌شده، بر خواست «تغییر رژیم» تأکید داشته است.

4. پس ما «تغییر طلبی» و «دگرگونی خواهی» داخل کشور را ترجمه «انحلال طلبی» در خارج کشور دانسته و رزمندگان آن جبهه را هم‌پیمانان خود در مسیر برانداختن حکومت اسلامی تلقی می‌کنیم.

5. درعین‌حال اعتقادداریم که مبارزه برای انحلال یا تغییر حکومت مسلط بر کشورمان تا زمانی که یک آلترناتیو منسجم و معتقد به سکولار دموکراسی (که در سایه آن می‌توان به اصل تحزب پرداخت و از سوسیالیزم تا لیبرالیسم را تبلیغ کرد) در برابر این حکومت غاصب به وجود نیاید و اعتماد مردم ایران را جلب نکند، احتمال انحلال این رژیم چندان چشمگیر نخواهد بود.

6. ما اعتقادداریم که بنا بر خصلت تاریخی استبداد، در حوزه نفوذ حکومت‌های استبدادی امکان پیدایش آلترناتیوی انحلال طلب وجود ندارد و درنتیجه، معتقدیم که وظیفه مهم و تاریخی آفرینش این آلترناتیو سکولار دموکرات بر عهده مبارزان خارج کشور گذاشته‌شده است. درنتیجه تا در خارج کشوریم ناچار به اتحاد با یکدیگر علیه غاصبان مسلط بر کشورمان هستیم.

7. ما اعتقادداریم که سکولار دموکراسی اصل بدیهی برای برقراری حاکمیت ملی و آزادی عقیده و تبلیغ آن و انجام انتخابات آزاد و جلوگیری از بازتولید استبداد است و بدین لحاظ سکولار دموکراسی را خط ائتلافی می‌دانیم که می‌توان در ظل آن به همکاری با همه احزاب و تشکلات انحلال طلب نشست.

8. اعتقاد ما بر آن است که تا آفرینش این آلترناتیو که عهده‌دار مبارزه مردم علیه حکومت اسلامی مسلط بر کشورمان خواهد شد، ازآنجاکه مبارزات داخل کشور نمی‌تواند از حوزه «مطالبه محوری» از حکومت، خارج شود، ما که در خارج کشور فعالیت داریم و خواستار برافتادن این حکومت هستیم، بی‌آنکه دمی از حمایت مطالبات مردم ایران از همین حکومت غافل شویم، نباید از غاصبان حق حاکمیت مردم کشورمان مطالبه‌ای داشته باشیم و ضروری است که مخاطبان ما تنها مردم ایران باشند.

9. ما معتقدیم که وقتی شخصیت‌ها و گروه‌های سیاسی داخل کشورمان توان «انحلال طلبی» را نداشته و بر حول «مطالبه محوری» عمل می‌کنند، بالطبع نمی‌توان راهنما و راهبر فعالان خارج کشور باشند؛ اما لازم است تا همواره از حمایت آنان دلگرم شده و یقین بدانند که ما برای پیروزی مبارزانی عمل می‌کنیم که در داخل کشور در خط اول مبارزه علیه این حکومت ایستاده‌اند. در پایان، با تجدید تشکر از دعوت شما، برای حزب لیبرال مشروطه ایران چنین آرزو می‌کنیم که امروز، در غربت خارج کشور، راه‌های اتحاد عمل برای آفرینش آلترناتیو را باهم با دیگر مبارزان بیازماید و در فردای آزاد ایران نیز، باهمت یکایکمان و شانه‌به‌شانه هم برای آبادی آن خاک فرهنگ‌پرور و عزیز به فعالیت بپردازیم.

از طرف هیئت دبیران نهاد هماهنگی جنبش سکولار دموکراسی ایران

پست‌های مرتبط

جمهوریت یا جمهوری؟

admin

دست‌آورد‌های یک کنار هم نشستن

admin

معنای گمشدهء مشروطیت

admin

این سایت برای ارائه بهتر خدمات به کاربران خود ، از کوکی‌ها استفاده می‌کند.
This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish
قبول اطلاعات بیشتر