30.3 C
تهران
چهارشنبه, اردیبهشت ۲۲, ۱۴۰۰
گفتگو

گفتگوهای هفتگی (هفته دوم مهر)

افشار مختاری: کنفرانس پشتیبانی از حقوق شهروندی ملت ایران در ۳ و ۴ اکتبر ۲۰۱۵ شهر برمن نشان داد هرگونه رویدادی در کشور و در پیوند با ملت ایران مانند توافق اتمی، پی گیری برای خواست‌های شهروندی و مردم‌سالاری محدود به اعلامیه حقوق بشر، خویش کاری حزب مشروطه ایران ¬(لیبرال دمکرات) است که پایه مبارزه‌اش با رژیم ولایت‌فقیه، دست‌یابی شهروندان ایرانی به آنچه شایسته انسان امروزی است و ساختن بنیادهای کشوری است که همراه با دیگران که جهان مدرن را برای سرزمین‌هایشان برگزیده‌اند، به پایداری آن یاری رساند و زندگی در آشتی که راهی برای شکوفایی افراد است پی ریخت.
اگر اکنون پس از سال‌ها تلاش و کوشش برای گسترش گفتمان حقوق بشر در بیرون از ایران، هم‌پیمان‌هایی را می‌توان یافت تا با فراگیر نمودن هر جه بیشتر آن امیدوار بود؛ اما بی‌گمان درون ایران خواستگاه است که با امید به آن‌که همان پذیرش مسئولیت شهروندی است به مبارزه می‌پردازیم. بزرگ‌ترین میدان مبارزه‌ای است که می‌توان در برابر جمهوری اسلامی یافت با بیشترین خواست‌های شهروندان ایرانی که رژیم از برآوردن آن درمانده است.
در آن‌سو به شکل‌گیری اراده‌ای امیدوار که برای به دست آوردن حقوق شهروندی از هرزمانی سود خواهد برد تا آنچه سزاوار هر ایرانی است در یک مبارزه خردمند به دست آورد و چون جمهوری اسلامی خودها و غیر خودهایش از چنین بار سنگینی که حاکمیت شهروندان است کمر خواهد شکست تنها چاره مبازره‌ای است که در آن کمترین خواست‌ها تا بیشترین درخواست‌های یک جامعه مدنی در آن جای گیرد و این پایانی است برای رژیمی که دربر آورده کردن این خواست‌ها درماندهاست.

دانیال خنده‌رو: چند به چند به نفع روسیه؟
اگر در آرایش نیروها تغییرى صورت نپذیرد، روسیه برنده مطلق خواهد بود. براى بررسى به‌حق بودن اعزام نیروى نظامى از سوى آمریکا یا روسیه بیان چند نکته ضرورى است:
١- دولتى که آغاز به کشتار شهروندان خود کرد، راه را براى لشکرکشى دیگر کشورها با دستمایه قرار دادن حقوق بشر باز می‌کند. ٢- پیمان چندجانبه دفاعى هر یک از کشورهاى متعهد را ملزم به اعزام نیروهاى کمکى به دیگر اعضاى پیمان‌نامه خواهد کرد.
با توجه به دلایل ذکرشده، هم دُوَل اروپایى و ایالات‌متحده به همراه کشورهاى حوزه خلیج‌فارس دست‌ باز براى حمله به سوریه دارا هستند و هم جمهورى اسلامى و روسیه حق دفاع از اسد و حکومت تابعه او. شلیک موشک از دریاى کاسپین به مواضع داعش علاوه بر امتحان سلاح‌های جدید (گرچه با چهار خطا و اصابت به مناطقى از ایران و برخلاف روح کنوانسیون عدم استفاده نظامى از دریاى کاسپین.) نشان داد که براى مبارزه با تروریست نیازى به حضور فیزیکى در منطقه نیست. تجاوز جنگنده‌های روسى به آسمان ترکیه یا دیگر کشورهاى عضو پیمان ناتو نیز امر جدیدى نیست و تنها براى محک زدن سرعت عکس‌العمل آن کشورها و ارزیابى میزان همبستگى در میان آن‌ها است. به گمان من دولت‌های اروپایى سمت خویش را عوض خواهند کرد و با تشویق روسیه خود را درگیر جنگ سردى دیگر نخواهند کرد. تنها موردى که نیاز به فکر بیشتر دارد، عکس‌العمل اسراییل به حضور نظامى نیروهاى سپاه و لبنان در نزدیکى مرزهاى خود است. احتمال اینکه با ورود حزب‌الله لبنان به خاک سوریه، اسراییل بخشى از این نیروها را با توافق پوتین موردحمله قرار دهد، بسیار بالا است.

بهمن زاهدی: «میدان تیر» مجانی که امریکا در سوریه به وجود آورده توجه روسیه را به خود جلب کرده. تنها آلمانی هستند که با هواپیماهای جنگنده خود هنوز بمبی بر سر مردم سوریه نریخته‌اند ولی با کشتی جاسوسی خود در نزدیکی سواحل لبنان به‌عنوان برج مراقبت آن منطقه نظم و ترتیبی را در بمباران کردن مردم سوریه به وجود آورده‌اند.
اوباما بااینکه جایزه صلح نوبل را از آن خودکرده ولی کشوری که خود را پاسدار جهانیان نام نهاده بود و در هر منطقه‌ای که منابع زیرزمینی کشف می‌شد یا کودتا کرده و یا مشابه جمهوری اسلامی را در آن کاشته به این زودی‌ها نمی‌تواند از زیر مسئولیت در مقابل جهانیان گریز داشته باشد. اوباما شاید نیتی نیک داشته باشد ولی تنفر از سیاست خارجی امریکا در دل سیاستمداران اروپایی هم رشد نموده. تنها سیل پناه‌جویان از سوریه به اروپا و بی‌تفاوتی امریکا به امر، نشان از بی‌ارادتی و سست بودن سیاست‌های امریکا خبر می‌دهد. امریکا در درازمدت نمی‌تواند تنها به غارت منابع زیرزمینی جهانیان بپردازند و در مقابل مردمانی که بی‌سر و پناه کرده بی‌تفاوت بماند. نفرت از امریکا با آمدن اوباما بر سرکار تازه مابین جهان آزاد رونق گرفته. امروز می‌توان گفت که: فردای سیاست‌های اشتباه امریکا از دیروز آغازشده.

افشار مختاری: گزارش‌های گوناگون در مورد جیسون رضائیان و چگونگی و چرائی همکاری با دولت امریکا آن‌چنان بزرگ‌نمایی اتهام است که باور نکردنش برای نمایندگان و سپاه پاسداران پرونده ساز دشوار شده است؛ اما شگفت‌آورتر آن است که همه این جاسوسان پس از پذیرش بازور بارحمت الهی و مهربانی حکومت اسلامی، بخشش می‌یابند تا نشان دهد که سربازان ولی‌فقیه مانند ابر نیرویی بزرگ و دسته‌ای بی‌شمار نه با ابزار و شیوه‌های به‌روز شده به شناسایی جاسوسان می‌پردازند بلکه با داستان‌نویسانی چیره‌دست در ابهام گویی و پرت‌گویی، پرده از مهره‌های تازه امریکا برای نفوذ به پادگان جمهوری اسلامی خبر می‌دهد. با همه کهنگی این داستان‌نویسی بیرون آمدن از این دنیا، چرائی بودن سپاه پاسداران را به پرسش می‌برد و سرداران سپاه را بدون سند برای ثروت‌اندوزی و قدرت‌یابی افزون‌تر بی‌کار خواهد نمود.
با رفت آمد میلیون‌ها ایرانی مهاجر به درون ایران که پسوندهای کاری گوناگون را همراه دارند، دست‌گشاده‌ای برای برچسب که روزانه می‌تواند باشد و بر پایه نیاز رژیم بحران زیست تا جاسوسان علف‌وار پیدا شوند. نبود قانون‌های امروزین در جنگل رژیم اسلامی می‌توان هرروز شهروندی را از زندگی و آسایش دور نمود و میلیون‌ها نفر را آماده برای برچسب در یک ردیف گذاشت و بی‌گمان برای رهایی از شیوه زندگی شهروندان پیش‌تر از پیش برای دگرگونی در قانون می‌بایست مسئولیت سرنوشت خویش را بازخوانی و بازیابند.

بهمن زاهدی: کنفرانس حزب امسال در شهر برمن آلمان آن‌چنان از شور و حال گذشته خود برخوردار نبود. چندین موضوع مختلف را می‌توان برشمرد که دست در دست هم داده بودند تا کنفرانس حزب را تحت‌الشعاع خود قرار دهند. دو موضوع پررنگ‌تر از مابقی بودند. تحریم‌های اقتصادی و نتایج آن برای مردم و جمهوری اسلامی و آینده سیاسی پادشاهی در ایران.
تحریم‌های سیاسی به مردم داخل ایران نشان داد که تا چه حدی جمهوری اسلامی به غرب و مخصوصاً آمریکا وابسته هست. خامنه‌ای دیگر نمی‌تواند خود را در پشت روایت‌ها و احادیث دروغین اسلام پنهان کند. واقعیت زمینی و قابل‌لمس است. مافیای اقتصادی جمهوری اسلامی تا تاروپود جامعه ایران رخنه کرده و در هر مکانی که درآمدی مالی وجود دارد، آخوندها به‌مانند غده‌های سرطانی قسمتی از آن درآمده‌ها را به خود اختصاص داده‌اند. رژیم جمهوری اسلامی نه توسعه اقتصادی می‌خواهد و نه پیشرفت اجتماعی و نه از بین رفتن آن درآمدها را، به همین منظور به‌مانند زالو تا آنجایی که می‌تواند شیرازه‌های مالی را بالا می‌کشند و برای از بین نرفتن آن شیرازه‌ها، قطره‌های را به‌صورت بخشایش اسلامی به جامعه تزریق می‌کند تا جامعه از بین نرود. این روند زالوصفتی پدیده‌ای تازه‌ای نیست و شاپور بختیار به آن به‌عنوان «دیکتاتوری نعلین» اشاره‌کرده بود.

شکل نظام آینده ایران برای ما مشروطه‌خواهان در این کنفرانس حزب به زیر سؤال رفت! بااینکه می‌توان به «جمهوریت» در یک نظام پادشاهی رسید (همانند هلند، سوئد، اسپانیا، ژاپن و غیره) ولی آیا «شورای ملی» که زیر نظر و مدیریت کارمندان نالایق دفتر شاهزاده به وجود آمده، توان سیاسی کافی برای جلب کردن تمامی اقشار ملت ایران را داراست؟ پاسخ به این پرسش آسان‌تر از آن بود که بخواهیم زمانی برای اندیشیدن به آن اهدا کنیم! «خیر» این شورا نه جمهوریت پذیر است و نه امکان جلب نیرو را به خود داراست و تاکنون بیشتر ریزش داشته تا گسترش! از شهرت شاهزاده بیشترین استفاده‌ها را برده‌اند ولی درعین‌حال بیشترین ضربات سیاسی را به نهاد همبستگی ایران وارد کرده‌اند.
در سیاست احزاب می‌توانند اشتباه کنند و در انتخابات آزاد به‌اشتباه خود پی ببرند و برنامه سیاسی خود را مورد تجدیدنظر قرار دهند ولی نماد همبستگی مردم ایران نمی‌تواند به‌مانند یک حزب و سازمان سیاسی عمل کند، زیرا اشتباه خود را نخواهد توانست به‌مانند احزاب سیاسی جبران کند.
بحث در رابطه با اصل سوم منشور حزب تازه شروع‌شده و تا کُنگره بعدی یک سال هموندان حزبی زمان دارد تا گفتگوهای داخلی خود را در این مورد گسترش دهند و نتیجه آن را به رأی کنگره آینده حزب قرار دهند. تا آن زمان باید دید که آیا کارمندان دفتر شاهزاده توان این را دارند که بدون کمک شاهزاده به چهره‌ای سیاسی تبدیل شوند و یا اینکه به این واقعیت خواهند رسید که فقط حقوق بگیر و کارمند دفتری هستند و نه سیاستمدار و نه فعال سیاسی و نه افرادی آزاد و صاحب اندیشه؟!

پست‌های مرتبط

حمایت دولت‌های خارجی از مردم ایران باید مشروع و ریشه‌دار باشد

admin

هیچ گروه سیاسی ایرانی، خفت تجزیه کشور را نمی‌پذیرد

admin

گفتگوهای هفتگی (هفته اول آبان)

admin

این سایت برای ارائه بهتر خدمات به کاربران خود ، از کوکی‌ها استفاده می‌کند.
This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish
قبول اطلاعات بیشتر