22.7 C
تهران
یکشنبه, اردیبهشت ۲۶, ۱۴۰۰
گفتگو

گفتگوهای هفتگی (هفته سوم مهر)

دانیال خنده‌رو: کودکی همه‌شب در بستر خود ادرار می‌کرد. شبی زودتر از موقع معمول خوابش برد و ساعتی بعد بیدار شد و چون تشک خود را خشک دید خندان و شادان به مادرش بانگ زد: مادر جان امشب ادرار نکرده‌ام!
مادر گفت: جان مادر غم مخور، هنوز سر شب است و شب دراز!
معنى: باراک اوباما پس از امضاى توافق‌نامه هسته‌ای رو به خبرنگاران کرد و گفت: من از بروز یک جنگ در خاورمیانه جلوگیرى کردم و اگر کنگره قصد مخالفت با این توافق را داشته باشد از قلم خود براى وتو استفاده خواهم کرد. گروه مخالف جمهورى اسلامى یادآور شد که رژیم دستار به سران قابل‌اطمینان نیست. دولت‌های ١+۵ مخالفان توافق و دولت اسراییل را متهم به بیان حرف‌های تکرارى کردند اما؛ در روز تائید توافق در مجلس شوراى اسلامى، سپاه موشک‌های آماده شلیک خود را در عمق ۵٠٠مترى زیرزمین به نمایش گذاشت.

افشار مختاری: آنچه به نام طرح برجام شناخته‌شده و رأی به انجام آن از سوی مجلس ولی‌فقیه و شورای نگهبان داده شد، ابزاری را در جمهوری اسلامی نشان می‌دهد که چگونه می‌توان با غوغا که شیوه رژیم‌هایی مانند رژیم ولی‌فقیه است هم خبر برای روزنامه‌های پوسیده ساخت هم برای دوقطبی کردن سیاست‌بازان کمک رساند تا در اسفند پیش رو خوراک کافی برای برچسب زدن که کدام رانت‌خوار نامزده مناسبی برای مجلس اسلامی است یا کدام یار حسن روحانی است تا اصلاح‌طلبان درمانده برای کرسی‌های مجلس هر دروغی را بگویند و شورای نگهبان هم با نظارت بر شور این نمایش بیفزایند.
بزرگ نمودن نقش سربازان مجلس جمهوری اسلامی با بردن طرح برجام برای رأی‌گیری، تلاشی بود که نمایندگان ولی‌فقیه را مستقل از خواست قدرت بازگو نماید وهم چنین از وجود کارشناسانی خبر دهد که سود جمهوری اسلامی آن‌ها را وادار به انجام بازیگری در هر نمایشی که علی خامنه‌ای و نظامیان بنویسند، می‌نماید.

بهمن زاهدی: در این هفته شورای تشخیص مصلحت نظام به این نتیجه رسید که کسی نباید از میزان درآمدهای سران جمهوری اسلامی باخبر شود. در همین هنگامه آخوندهای میلیاردر شده و اخلاص گران حومه خامنه‌ای نفسی راحتی در کنار امام زمان کشیدند. امام زمان در دوره احمدی‌نژاد پیش از هشت‌صد میلیارد دلار را به‌مانند خود غیب کرده و به همگان ثابت کرد که غیب کردن انسان و پول کار ساده‌ای هست. تنها فردی که در این رژیم اسلامی کمترین درآمدها را داشته (فامیل همیشه در پول شنا کننده رفسنجانی) که ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام را هم با خود یدک می‌کشد، می‌بایستی که به این مهم بپردازد. فردی که خود دزد است و فرزندانش هم در همین رژیم به اتهام دزدی در زندان بسر می‌بردند لایق‌ترین فردیست که می‌تواند دزدی‌های امام زمان را سرپوشی بگذارد.
زمانی که دزدان سیاستمدار و سیاستمداران آخوند باشند «الله» باید هم خفه‌خون بگیرد، زیرا آخوند است که آفریننده «الله» است و نه برعکس!

دانیال خنده‌رو: هفته گذشته اسراییل تیتر تمام روزنامه‌های بلژیک بود، نه به خاطر تشدید درگیری‌ها در کرانه باخترى و همزمانى آن با بیشتر شدن حضور فیزیکى حزب‌الله و سپاه در نزدیکى مرزهاى اسراییل (سوریه). تیم فوتبال بلژیک در بروکسل میزبان تیم اسراییل بود. بسیارى از تماشاچیان که بلیت مسابقه را از قبل تهیه‌کرده بودند به خاطر مسائل امنیتى مجبور به پس دادن بلیت‌های خود شدند. ضوابط امنیتى براى حضور در استادیوم تغییر کرد: زنان حق به همراه داشتن کیف‌دستی نداشتند، پرچم می‌بایست به‌صورت شال‌گردن باشد و از آوردن هرگونه پرچم با میله خوددارى کنید، کیف پول آقایان نباید از یک سایز مشخص بزرگ‌تر باشد، چندین ساعت قبل از مسابقه همراه با کارت شناسایى خود را به پست‌های بازرسى بدنى درب ورود استادیوم برسانید و … . یکى از شهروندان بلژیکى در نامه‌ای به یکى از روزنامه‌ها این‌چنین نوشت: “تا به امروز فکر می‌کردم که بلژیک میزبان مسابقه است اما گویا سرویس اطلاعات اسراییل میزبانى را به عهده گرفته است. مگر نه اینکه این کشور در آسیا قرارگرفته و تیم فوتبال آن یک‌بار هم برنده مسابقات آسیایى شده است. هیچ تروریستى در بلژیک زندگى نمی‌کند و این‌گونه قوانین امنیتى براى ما قابل‌قبول نیست. اگر اسراییل به مسابقات یورو ٢٠١۶ راه یابد، در فرانسه هم این قوانین را اجرا خواهید کرد؟ این کشور و قوانین امنیتى آن را به آسیا بازگردانید”.
پس از خواندن این نامه صحبت‌هایی با چند تن از جوانان اسراییلى داشتم، نسل جوان آن کشور متفاوت از مذهبی‌های افراطی می‌اندیشد. نتیجه آنکه اگر افراطى گرایان تغییرى در رویه خود ندهند، شهروندان اسراییل منتظر نخواهند شد تا در آتش کوته‌بینی آنان بسوزند.

افشار مختاری: گوشه چشمی به آنچه در آینده پیش‌بینی‌نشده روی خواهد داد خامنه‌ای را به این‌سوی کشاند تا با پیشنهاد اینکه بهتر است در مجلس اسلامی طرح برجام بررسی شود نمایندگان ولی‌فقیه را با وزنه‌ای بزرگ روبرو نماید که نخستین پیامد آن نمایش آن در تلویزیون بود و یاری از جلیلی که ناکارآمدی ظریف را به چالش کشد. نخستین رأی‌گیری در مجلس و رأی نه‌چندان بالا به آن از رویاروی اصولگرایی و نرمش قهرمانانه ولی‌فقیه و نشان از گره ای در کار بود که ورود یک نفر از بیت خامنه‌ای پیش از رأی‌گیری آخر، گشودن گره ای بود که خوشایند خامنه‌ای نبود چراکه خواست ولی‌فقیه گذاردن همه مسئولیت بر دوش مجلس بود اما تندروی، پیشینه جنگی و بسیجی در مخالفان برجام، نرمش قهرمانانه را که خواسته علی خامنه‌ای بود تا پای همه نظام نوشته شود نه فرد رهبر ناکام گذارد.
اشتباه بزرگ ولی‌فقیه وارد نمودن اصغر حجازی در نشست با علی لاریجانی و شمخانی بود که دیگر این خواست همه نظام نیست و آنچه پیش آید و از پس رفتن نظام از بنیادهای باشد، تنها بر دوش خامنه‌ای خواهد بود. تلاشی که ولی‌فقیه نمود تا نرمش قهرمانانه با جام زهر همسان نشود با یک کج‌اندیشی و ورود یکی از رازدارانش به نمایش بر بادرفت و نمایندگان مجلس هم با این پس‌روی که کمتر از ۲۰ دقیقه هم‌زمان نبرد رهبر خود را تنها با این بار سنگین رها نمودند؛ و بی‌گمان مانند پایان جنگ که خمینی یارانی را از دست داد برای او هم‌چنین خواهد شد با این تفاوت که دل‌باختگان خمینی با بهانه بستر بیماری و دیگران را بازی‌گردان دانستن از رنج خود می‌کاستند؛ اما خامنه‌ای به‌اندازه کافی از هوشیاری برخوردار هست که همه مسئولیت بر باد رفتن رویای اتمی را بتوان به آن نسبت داد.

بهمن زاهدی: افرادی که ظاهراً تنها در محدوده و حوالی کنگره‌های حزب، فعال حزبی هستند و در کنفرانس‌های حزب شرکت نمی‌کنند و مابین کنگره‌های حزب در مرخصی سیاسی و مبارزاتی به سر می‌برند، پیشنهاد کرده‌اند که برای برهم نخوردن آرامششان سکوت کنم و تا زمان شروع محدوده فعالیت حزبی آنان به مسائل روز نپردازم!
به همین دلیل تنها در همین پاراگراف «سکوت» را به احترام این هموندان رعایت می‌کنم و پیش‌ازاین مزاحم مبارزه سیاسی آنان نخواهم شد.

البته «سکوت» هم نوعی مبارزه مسالمت‌آمیز هست!

پست‌های مرتبط

حمایت دولت‌های خارجی از مردم ایران باید مشروع و ریشه‌دار باشد

admin

هیچ گروه سیاسی ایرانی، خفت تجزیه کشور را نمی‌پذیرد

admin

گفتگوهای هفتگی (هفته اول آبان)

admin

این سایت برای ارائه بهتر خدمات به کاربران خود ، از کوکی‌ها استفاده می‌کند.
This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish
قبول اطلاعات بیشتر