22.7 C
تهران
یکشنبه, اردیبهشت ۲۶, ۱۴۰۰
گفتگو

گفتگوهای هفتگی (هفته اول آبان)

دانیال خنده‌رو: یک سال پیش دهمین کنگره و بیست‌سالگی حزب مشروطه را در حالى پشت سر گذاشتیم که به باور فعالین سیاسى، زمان آن رسیده بود که جریان پیشرو لیبرال دموکراسى در ایران، نتیجه تفکرات زنده‌یاد دکتر داریوش همایون و زحمات شوراى مرکزى حزب را مشاهده کرده و بلوغ خود را به نمایش بگذارد. هفته آینده پنجره‌ای دیگر به روى حزب مشروطه ایران (لیبرال دموکرات) بازخواهد شد که نتیجه تلاش بلندمدت اعضاى آن است. به‌عنوان یک جوان ایرانى سفرى به مکزیکوسیتی براى شرکت در شصتمین کنگره خانواده بزرگ جهانى لیبرال‌ها خواهم داشت. دوستی‌ها و نتایج حاصل از این سفر چراغ راهى خواهد شد براى آینده.

افشار مختاری: نامه‌ای که نوشته شد و برای انجام سازش اتمی شرط گذاشته‌شده از سوی علی خامنه‌ای به حسن روحانی بیشتر مانند بازی نقش کارشناسی است که چشم‌ها به دیدگاه امنیتی او دوخته‌شده تا بابیانش گمانی برای کسی از مریدان برجا نگذارد که گویی همه مزدبگیران امنیتی اطلاعاتی این نظام اسلامی باید یک دوره پایانی را نزد ولی‌فقیه بگذرانند و این نامه سندی است از کارکشتگی آخوندی است که اجتهادش فرارتر از فقه بود و همه گونه دانشی را دربر می‌گیرد.
اکنون‌که خامنه‌ای خود را پاسخگو نمی‌داند و برهانی برای آنچه زیر فرمان و پیگیری‌اش در پیوند با برنامه اتمی انجام‌گرفته نمی‌داند و بربادرفته‌ها را به شمار نمی‌آورد به فرجام رسیده بهتر است مانند پیروزمندان پرونده هسته‌ای خود را سهیم دانسته و مانند قهرمانی خود خوانده، بی‌شرمانه نگهبان ۲۰ سال پوچی برای کشور و ملت ایران باشد. اگر تروریسم و ناپایبندی به حقوق بشر برچسب بیگانگان است بهتر است به پایه‌ها و کارنامه رژیم اسلامی‌تان نگاهی دوباره کنید البته بی‌گمان بی‌شرمی در جمهوری اسلامی آن‌قدر هست که از کتمانش، هیچ آسان گویی بهتری نخواهد یافت.

دانیال خنده‌رو: دیدار آنگلا مرکل و نخست‌وزیر ترکیه امتداد گفتگوهایى است که سالیان سال جارى است. دسامبر ٢٠١۴ رجب طیب اردوغان که هنوز به سمت ریاست جمهورى انتخاب‌نشده بود، در سفر به بروکسل در دیدار با نمایندگان پارلمان اروپا سوغاتی‌های باارزشی همراه خود به آنکارا بازگرداند؛ تجهیزات دید در شب و کمک مالى براى کنترل نوار مرزى با ایران، سوریه و عراق، میزبانى از پناهندگان و ارجاع پناهندگان با اثرانگشت به ترکیه (قانون دوبلین). بدین ترتیب سپر دفاعى اروپا از یونان به ترکیه منتقل می‌شد و ایتالیا به همراه آتن می‌توانستند نفسى تازه کنند. براى همه پناهندگان میزان صداقت و انسان‌دوستی منفى دولت ترکیه امر غریبى نیست تنها کافى است که صابون کمپ‌های پناهندگى ترکیه به تن شما نیز خورده باشد. هفته گذشته آنگلا مرکل با پیشنهاد مبلغى بیشتر قصد داشت تا بحران مهاجرت را حل نماید که با جواب منفى (موقت) روبرو شد. قبول پیشنهاد آلمان به چند دلیل عاقلانه نیست؛ یکى از شروط قبول ترکیه در میان اتحادیه اروپا و محدوده شینگن، ثبات داخلى و حل بحران کُردها است، گرچه این زخم دوباره سر بازگشوده است اما در صورت حل شدن مشکل بزرگ‌تری بر سر راه است. اگر قرار باشد که در عرض چند سال آینده شهروندان ترکیه بدون ویزا به کشورهاى اروپایى سفر کنند، پناهندگان نیز شامل آنان خواهند شد و اروپا به‌خوبی آگاه است که با داشتن پاسپورت از یکى از کشورهاى اروپایى راه براى ماندن و کار در کشور دیگر بسیار است. در عمل جلوى سرازیر شدن سیل پناه‌جویان گرفته نخواهد شد. تنها راه، دادن پناهندگان به ترکیه و مخالفت با ورود آن کشور به محدوده شینگن است.

افشار مختاری: درپی آمد آنچه در منا برای زائران مکه پیش آمد بسیاری در ایران به دادخواهی از دولت عربستان بسیار آتشین سخن گفتن‌اند اما آنچه علی خامنه‌ای گفت که از دنیای اسلام یک‌صدای واحد برنخاست از مرثیه رهبر جمهوری اسلامی برای به خاک‌سپاری جهان اسلامی بود که نظام ولی‌فقیه آرزوی داشتن امتش و رهبری‌اش را داشت. عربستان چرایی مرگ کشته‌شدگان را به‌سادگی برمی‌شمرد و با واکنشی هم چون یک رویداد طبیعی که خواست خداوند است روبرو می‌شود برای ولی‌فقیه دردی بی‌پایان را همراه داشته که نه برای شمار کشته‌شدگان ایرانی که برای رویایی است که خودزنی حکومت دستار بندان در جنگ سوریه انجام داد و چرایی این روی برگردانی مسلمانان سنی شد که پول‌های خزانه کشور ایران، نقش بیت‌المال امت اسلام را برایشان داشت.
سال‌ها تلاش برای پیشروی در قلب‌ها با پر کردن دسته‌ای سیری‌ناپذیر و آماده برای مزدوری در یکسو و پشتیبانی از استان سوریه در یکسو همه نظام آخوندی را به سراشیبی گزینش یا این یا آن رساند که با خامی تمام، بشار اسد دست‌آویز را برگزیدند و مانند همه نابلدی‌های رژیم ولی‌فقیه تنها بر باد دادن ثروت ایرانیان و قمار بر روی اسب بازنده بود. ده‌ها کشور مسلمان و بیچارگی انبوه بیشتر صدها میلیون مسلمان باده‌ها سال ثروت کشور و ملت ایران، آباد شدنی و آسایش یافتنی نیست. جهان اسلام دیگر با هیچ‌یک از الگوهایش به امت اسلامی دست نخواهد یافت چون دیگر محمد، پیامبر مسلمانان که همه گوش‌به‌فرمانش باشند، نخواهد آمد. یک‌باری که بار دومی ندارد.

بهمن زاهدی: خامنه‌ای بعدازاینکه تعدادی از اُمتش در مراسم حج زیردست و پای همدیگر از بین رفتند ناراحت از این شده که چرا جهان اسلام واکنشی درخور در این رابطه نشان نداده است!
شاید در زمان محمدرضا شاه، ایران واکنشی انسان‌دوستانه به این فاجعه نشان می‌داد، ولی از زمانی که مسلمان بودن یعنی دروغ‌گو بودن، متجاوز جنسی شدن، دزدی و اختلاس نجومی کردن، فاحشه از نوع دختر پیامبر شدن، بسترساز شدن مردان مسلمان، آقازاده هم‌جنس‌باز بودن و اصلاح‌طلب ساکن واشینگتن و لوس‌آنجلس شدن، دیگر مسلمان بودن با انسانیت رابطه‌ای معکوس پیداکرده. از مسلمانان ساخته‌وپرداخته نظام جمهوری اسلامی نمی‌توان توقع داشت که انسان‌دوست باشند! مگر در یک صورت!
درصورتی‌که خامنه‌ای که خود را رهبر مسلمانان جهان می‌داند سرکیسه را شل کرده و مقداری پول و ساندیس به گلوی خشک‌شده مسلمان بباراند! در آن موقع واکنش دلخواه خامنه‌ای از اُمتش برآورده خواهد شد، ولی به علت تحریم‌های اقتصادی غرب و ناتوانی اقتصاد مقاومتی اگر یک‌میلیون مسلمان هم در مراسم حج بمیرند، فردی نگران نخواهد شد، در حد نهایت الله هم باید نشان دهد که قصابی مانند شکنجه گران جمهوری اسلامی بیشتر نیست!
خامنه‌ای اسلام واقعی صدر اسلام را به همه نشان داده ولی انگاری هنوز خود باوری بر آن ندارد! این یعنی رهبری فردی بی‌ایمان بر مسلمانان جهان. بیشتر از این در رابطه با خامنه‌ای سخن گفتن به ایشان شخصیتی زمینی و انسانی خواهد داد بهتر همان‌که ایشان در جهنم اسلامی خودساخته خود بسوزد!

دانیال خنده‌رو: به‌عنوان یک لیبرال از به قدرت رسیدن یک حزب لیبرال در کانادا خوشحالم اما به‌عنوان یک ایرانى عملکردهای آینده دولت کانادا را با دقت و حس وطن‌دوستی بیشترى -جدا از خوشحالى یک لیبرال- بررسى خواهم کرد. این نکته نیز شایان‌ذکر است که آقاى جاستین ترودو با رأی و بر اساس منافع ملى مردم کشور خود تصمیم‌گیری خواهد کرد، نه خواست‌های ایرانیان از او.

بهمن زاهدی: به‌عنوان مدیر سامانه این حزب تاکنون اجازه هیچ‌گونه سانسوری را در این سامانه به کسی نداده‌ام، ولی افرادی در تلاش‌اند تا دستور سانسور شدن بعضی از مطالبم را به من ابلاغ کنند، به همین دلیل بهتر دانستم «سکوت» کرده و اجازه اینکه از مدیر سامانه به سانسورچی نزول کنم را به کسی ندهم!
بااین‌حال از این افراد دعوت می‌کنم که برای بیان مطالب خود به ما (گفتگوهای هفتگی) بپیوندند و من را زیر نقد خود از نظرگاه‌هایشان آگاه کنند وگرنه بیرون میدان نشستن و از طریق گوناگون پیام فرستادن، هیچ بر من (مشروطه‌خواه، لیبرال دموکرات، طرفدار پادشاهی مشروطه) اثرگذار نخواهد بود!
تاکنون بارها نوشته‌ام و گفته‌ام، طبق بنیاد نامه سخنگوی حزب دبیر کل حزب هست. ولی چون فعالیت نوشتاری من بیشتر از دیگران در این حزب شده این توهم نباید پیش آید که مدیر سامانه، سخنگوی حزب شده!
چون نظریه‌پردازی و نوشتن دیدگاه‌های حزبی دیرزمانی است که راکت مانده، نباید انتظار داشت که از فعالیت‌های نوشتاری من هم کم شوند. هیچ ننویسم، چون کسی نمی‌نویسد منطق و استدلال درستی نیست! اگر این‌چنین است راحت بفرمائید که قلم را بشکنم تا خواب آسوده بر مشروطه‌خواهان سلطنت‌طلب برهم نخورد!

پست‌های مرتبط

حمایت دولت‌های خارجی از مردم ایران باید مشروع و ریشه‌دار باشد

admin

هیچ گروه سیاسی ایرانی، خفت تجزیه کشور را نمی‌پذیرد

admin

گفتگوهای هفتگی (هفته سوم مهر)

admin

این سایت برای ارائه بهتر خدمات به کاربران خود ، از کوکی‌ها استفاده می‌کند.
This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish
قبول اطلاعات بیشتر