30.3 C
تهران
چهارشنبه, اردیبهشت ۲۲, ۱۴۰۰
گزارش

دکتر امیراصلان افشار: آغاز بی‌ثباتی خاورمیانه از سال ۱۹۷۹ یک توطئه بود

روزنامه پرتیراژ فیگارو چاپ پاریس در شماره‌ی پنج‌شنبه ۲۶ نوامبر خود از انتشار یک کتاب جالب و خواندنی زیر عنوان «خاطرات ایران، توطئه و خیانت»* نوشتۀ امیراصلان افشار خبر داد.

ین کتاب شامل چندین بخش از دوران کودکی، تحصیلات دبستانی، دبیرستانی و دانشگاهی دکتر افشار و مشاغل مهمی است که داشته است.

امیراصلان افشار در ۱۴ سالگی از طرف خانواده برای تحصیل به آلمان فرستاده شد. او در دوران جنگ جهانی دوم با سختی‌ها و دشواری‌های بسیار موفق به اخذ دکترای خود در رشته علوم سیاسی با درجه ممتاز از دانشگاه وین اتریش شد و پس از بازگشت به ایران، وارد وزارت امور خارجه شد و بعدازآن، دو دوره به نمایندگی مجلس انتخاب گردید. دکتر افشار در مقام‌های مهمی چون سفیر ایران در اتریش، آمریکا، مکزیک و آلمان منصوب شد. زمانی که سفیر ایران در اتریش بود به ریاست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی انتخاب شد. آخرین سمت دکتر امیراصلان افشار، ریاست کل تشریفات دربار شاهنشاهی بود که در سال ۱۳۵۷ زمانی که پادشاه و شهبانو ایران را ترک کردند او نیز همراه آنان از ایران خارج شد. آنچه در این دوران بر دکتر افشار گذشته است را وی در کتابی به زبان فارسی در سال ۲۰۱۲ منتشر کرد. کتابی که با استقبال بسیار روبرو شد و پس از چند ماه به چاپ دوم رسید. در ایران نیز همین کتاب بدون آنکه به آن چیزی اضافه یا کم کرده باشند چاپ شده است و در اکثر کتاب‌فروشی‌های تهران و شهرستان‌ها به ‌فروش می‌رسد.

در دیداری که این هفته با دکتر افشار داشتم، در مورد این کتاب که حالا به زبان فرانسه و با اضافه کردن بخش‌هایی به آن، منتشرشده است پرسیدم، این بخش‌هایی که به کتاب افزوده‌شده، شامل چه موضوع و چه مسائلی است؟ بخصوص که این بار شما بر روی جلد کتاب از دو لغت «توطئه» و «خیانت» استفاده کرده‌اید.

دکتر افشار پاسخ داد: «این کتاب را کریستیان پهلوی با تسلط وافری که به زبان فرانسه دارد ترجمه کرده و یک مقدمه هم کریستیان مالار مفسر برجسته و نامدار فرانسوی بر کتاب نوشته که هم شایان توجه است. به‌ گفته‌ی آقای مالار که چندین مصاحبه نیز با اعلیحضرت داشته است، براندازی نظام پادشاهی در ایران را حاصل یک توطئه از داخل کشور و خارج از ایران می‌داند.»

دکتر افشار اضافه کرد: «کریستیان مالار هم شبکه خبری سی ان ان و هم بی‌بی‌سی را در پاریس نمایندگی می‌کند و از مفسران همیشگی تلویزیون کانال ۳ فرانسه است و مدت ده سال نیز در آمریکا مشاور و نماینده کانال ۳ فرانسه بود». دکتر افشار همچنین گفت: «همین آقای مالار در پیشگفتار کتاب من با قاطعیت می‌گوید این‌یک توطئه بوده که قدرت‌های جهانی دیگر تاب تحمل پادشاهی که به ایران و منطقه خاورمیانه ثبات داده بود را نداشتند و برای رسیدن به هدف و امیالشان دست به توطئه زدند و خیانت بارز کسانی چون فردوست و مقربی در ارتش و دیگران در مقام‌هایی که داشتند زمینه‌ساز این براندازی شد. مالار در آخر این مقدمه‌ای که بر کتاب من نوشته آورده است؛ حال می‌توانم بگویم آنچه محمدرضاشاه درباره این‌که ثبات خاورمیانه بستگی به ثبات ایران دارد را باید بپذیریم و بگوییم پیش‌بینی شاه در این مورد درست از آب درآمد.»

دکتر افشار در ادامه با اشاره به اینکه «امروز به‌وضوح می‌توان دید که پس از محمدرضاشاه در همین خاورمیانه چه بحران‌های واقعاً اسف‌باری که روی نداده است» اضافه کرد: «چه آتش‌هایی که خرمن هستی و زندگی ملل و مردمی را که حق زیستن و خوشبخت بودن را دارند به ‌باد نداده است. مالار در مقدمه‌اش بر این مهم نیز تأکید دارد همان‌طور که شاه همیشه می‌گفت اگر آرامش و ثبات در ایران به هم بخورد خاورمیانه نیز به هم خواهد خورد، یک واقعیت است که باید آن را بپذیریم.»

دکتر افشار آنگاه به بیماری شاه فقید اشاره کرد و گفت: «در تماسی که با دکتر سفران طبیب اعلیحضرت که تنها پزشک مورد اعتماد وی و از انسان‌های شریف و با حقیقت است داشتم، در مورد عمل طحال ایشان در آمریکا پرسیدم که عمل چگونه انجام گرفت. دکتر سفران که در کنار اعلیحضرت تا آخرین روز حیاتش بود و کسی بود که در دفتر بیماری شاه، ساعت و روز درگذشت شاه را که ساعت ۹ صبح ۲۷ ژوئیه ۱۹۸۰ بود ضبط کرد. در گزارشی چهارده‌صفحه‌ای که برای ما تهیه‌کرده بود و چهار صفحه را فرستاد، به‌طور کامل به بیماری پادشاه و عمل جراحی طحال او اشاره می‌کند و آن جراحی صورت گرفته در آمریکا را درست و کامل نمی‌بیند و اضافه می‌کند حتی تازه دکتر شده‌ها هم می‌توانند گواهی دهند که عمل انجام‌شده روی طحال اعلیحضرت به‌درستی انجام نگرفته است.»

دکتر افشار در ادامه این گفتگو گفت: «بهتر است کسانی که می‌خواهند از ماجرای بیماری اعلیحضرت و نحوه عمل جراحی انجام‌شده روی شاه آگاه شوند به صفحه ۳۳۸ تا ۳۴۵ کتاب مراجعه کنند تا حقایق را از زبان دکتر سفران فرانسوی بشوند.»

به‌ گفته کریستیان مالار این نوع جراحی، خود توطئه و خیانتی است که در مورد شاه فقید ایران صورت گرفته است و بعد دکتر افشار به اجلاس گوادلوپ اشاره می‌کند که در ششم ژانویه ۱۹۷۹ سران کشورهای آمریکا، انگلیس، فرانسه و آلمان در این جزیره گرد آمدند و تصمیم گرفتند پشت شاه را خالی کنند و از رفتن خمینی به ایران حمایت کنند که این هم یک توطئه دیگر بود.

در این مورد آقای ایو مونه که زمانی رئیس اطلاعات و امنیت داخلی و خارجی فرانسه بود و بعدها به استانداری گوادلوپ برگزیده شد به دکتر افشار می‌گوید: «در گوادلوپ او شاهد این توطئه بوده زیرا در آن نشست، کارتر گفت ازآنجاکه خمینی مرد باایمان و خداپرستی است و من هم مرد باخدا و باایمانی هستم پس خوب باهم کنار خواهیم آمد. آقای ژیسکاردستن هم بیماری شاه را مطرح کرد که دیگر قادر به اداره امور کشور نیست که جیمی کارتر هم بر بیماری شاه صحه می‌گذارد و کالاهان با استقبال از حمایت از خمینی، اشمیت را نیز که مردد بود، با رفتن شاه موافق می‌کنند و گروهی که در نوفل‌لوشاتو اجتماع کرده بودند و از خمینی در حال ساختن یک قدیس بودند به سران چهار کشور تلگراف تبریک می‌زنند؛ آن‌هم با امضای قطب‌زاده.»

دکتر امیراصلان افشار افزود: «وقتی از آقای بونه تبریک گروه ساکن در نوفل‌لوشاتو را پرسیدم، گفت درست است؛ من خودم آن تلگراف را با امضای قطب‌زاده دیدم.»

کتاب دکتر افشار حاوی مطالب جالب، بسیار خواندنی و شامل ۱۲۰ قطعه عکس تاریخی است.

دکتر افشار در این کتاب از روحیات شاه، عشق بسیار او به‌پیش بردن کشور و رفاه مردم و از خیانت افرادی چون فردوست و مقربی در ارتش و چند تنی در مشاغلی که داشتند، از کارشکنی‌های ساواک و مسائل مختلف پرده برداشته است و برخلاف آن دسته و گروهی که سطحی و غرض‌ورزانه مسائل را موردبررسی قرار می‌دهند، باانصاف و مروت بر حقایق و نارسایی‌ها انگشت نهاده است.

دکتر افشار در مورد آن‌هایی که در انتقاد از شاه ید طولانی دارند و خدمات دودمان پهلوی را به کشور نادیده می‌گیرند، می‌گوید: «این بدگویی‌ها و بی‌انصافی‌ها سبب نخواهد شد که آفتاب حقیقت زیر ابرهای تیره پنهان بماند و کاش انصاف داشتند و می‌دیدند که وقتی شاه رفت چه بر مردم ایران و منطقه آرام و باثبات خاورمیانه آمده است و چگونه در منطقه‌ای که روزی جزیره ثبات بود امروز در هر گوشه‌اش آتشی زبانه می‌کشد و مردم ایران هم هنوز دارند تاوان سنگین این رویدادها و نبود شاه در کشور را می‌پردازند.»

دکتر افشار در پایان این گفتگو اضافه کرد: «به ‌نظر من، رضاشاه بزرگ و محمدرضاشاه پهلوی ستارگانی هستند که همیشه در آسمان ایران خواهند درخشید.»

برگرفته از کیهان لندن

* Memoires d’Iran Complots et Trahisons
** کتاب دکتر امیراصلان افشار در شرکت اینترنتی «آمازون» و از تاریخ ۱۱ دسامبر در همه کتا‌ب‌فروشی‌های فرانسه به بهای ۲۷ یورو به فروش می‌رسد.

پست‌های مرتبط

هفتادمین کنگره خانواده جهانی لیبرال‌ها

admin

ملاقات رایزن حزب مشروطه ایران (لیبرال دمکرات) و تنی چند از مسئولین حزبی با آقای سام گرندورگ سر کنسول اسرائیل در لوس آنجلس

admin

گزارش کنفرانس «چشم‌انداز ایران…فرصت‌ها و چالش‌ها!»

admin

این سایت برای ارائه بهتر خدمات به کاربران خود ، از کوکی‌ها استفاده می‌کند.
This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish
قبول اطلاعات بیشتر