17 C
تهران
شنبه, اردیبهشت ۱۸, ۱۴۰۰
گزارش

مراسم یادبود روانشاد امیر پورشجاع

مراسم خاک‌سپاری شادروان امیر پورشجاع در گورستان ناشنال مموریال پارک (National Memorial Park) در شهر فالز چرچ – ویرجینیا
پیش از ظهر روز یکشنبه 29 ماه می 2016 برابر 9 خرداد، شاهد حضور شمار بزرگی از ایرانیان ساکن منطقه متروپولیتن واشنگتن بود که برای شرکت در آیین خاک‌سپاری شادروان امیر پورشجاع، از اعضای وزارت دربار شاهنشاهی و عضو حزب مشروطه ایران شاخه واشنگتن، گردآمده بودند تا به میهن‌پرستی صدیق، شاه‌دوستی یگانه، مبارزی خستگی‌ناپذیر و انسانی شریف ادای احترام نمایند.
در این مراسم که از ساعت 10 صبح در تالار تجمع ناشنال مموریال پارک آغاز گردید، اعلیحضرت شهریار ایران شاهزاده رضا پهلوی و همسرشان والاحضرت یاسمین و نیز والاحضرت شاهدخت فرحناز پهلوی شرکت داشتند.
در آغاز برنامه جناب دکتر خسرو اکمل سفیر پیشین ایران در استرالیا و رایزن شورای مرکزی حزب مشروطه ایران ضمن اشاره به خدمات و صفات برجسته زنده‌یاد امیر پورشجاع عضو شاخه واشنگتن حزب مشروطه ایران، درگذشت ایشان را به همسر، فرزندان و اعضای خانواده و دوستان آن شادروان تسلیت گفتند و آنگاه پیام همدردی شهبانو فرح پهلوی را به شرح زیر خواندند.

«با نهایت تأسف از درگذشت شادروان امیر پورشجاع خدمتگزار صدیق پادشاه فقید ایران آگاه شدم. امیر پورشجاع انسانی شریف و ایران‌دوست و خدمت گذاری وفادار به مملکت و پادشاه بود.
او در تمام سال‌هایی که در دربار شاهنشاهی خدمت می‌کرد کارمندی نمونه، مهربان، صمیمی و مورداحترام همه همکارانش بود. شادروان پورشجاع هرگز از موقعیت حساسی که داشت به نفع خود سوءاستفاده نکرد بلکه تمام تلاشش این بود که بین همکارانش ایجاد حسن نیت نماید و اگر امکان داشت گرهی از مشکلات بگشاید. او دارای طنز ویژه‌ای بود چه درزمانی که در ایران بودیم و بخصوص در دوران سخت غربت او با شوخی‌های خود تحمل گرفتاری‌های توان‌فرسا را برای پادشاه فقید و همکارانش آسان‌تر می‌کرد. وقتی ما ایران را ترک کردیم، در طول این دوران دردناک او با دلسوزی و یکرنگی در کنار پادشاه بود و پس از فوت معظم له نیز هرگز ما را ترک نکرد.
پورشجاع از وضعی که برای میهن عزیز ما پیش آمد در رنج بود و زندگی در غربت را با تمام ناملایماتی که به همراه داشت با سربلندی توأم با تواضع و فروتنی سپری نمود و هرگز زبان به گلایه و شکایت نگشود. او در دوران دوری از ایران دائماً برای آزادی ایران مشغول مبارزه بود. امیر پورشجاع تا آخرین لحظه حیات از اعتقادات میهن‌پرستانه که به‌شدت به آن‌ها پایبند بود ذره‌ای عدول نکرد و به‌عنوان یک انسان اصولی و بااخلاق و عاشق ایران چشم از جهان فروبست.
از سوی یکایک اعضای خانواده و خودم از دست رفتن امیر پورشجاع را که نمونه برجسته شرف، پاک‌دامنی و ایران‌دوستی بود به خانواده وی و دوستان بی‌شمارش تسلیت می‌گویم و از پروردگار توانا برایش آرامش و شادی روان آرزو می‌کنم.»

پس از پایان قرائت پیام علیاحضرت، کامبیز آتابای از صاحب‌منصبان دربار شاهنشاهی سخنانی در تجلیل از آقای پورشجاع بیان کرد و با اشاره به سال‌های اولیه دوران تبعید و غربت از کوشش‌های امیر پورشجاع برای کاستن از درد و غم همراهان این دوران تاریک نام برد. سخنران بعدی این مراسم دکتر جلال متینی رییس پیشین دانشگاه فردوسی مشهد بود که طی سخنانی از وفاداری، صمیمیت، صداقت و انسانیت روانشاد امیر پورشجاع پیرو همیشگی راه سربلندی ایران یادکرد.
در ادامه مراسم، دو تن از نوادگان دختری شادروان پورشجاع بخشی از خاطرات شخصی از پدربزرگ خود را بیان کردند.
آنگاه شاهزاده رضا پهلوی به دعوت جناب اکمل سخنان کوتاهی ایراد فرمودند. ایشان با اشاره به این‌که شادروان پورشجاع در دوران ناگوار و تلخ سال‌های اول تبعید و سفرهای پی‌درپی به کشورهای مختلف همواره در کنار خانواده سلطنتی بود و لحظه‌ای از خدمت گذاری به شاهنشاه کوتاهی نکرد، اظهار داشتند در آن ایام امیر پورشجاع همانند یک عضو خانواده در فراهم آوردن محیط آرام و رفع نگرانی‌ها می‌کوشید.
شهریار ایران که به‌شدت متأثر بودند، همچنین رازداری، صداقت و صمیمیت پورشجاع را در تمامی دوران خدمت موردستایش و تقدیر قراردادند.
آقای انوشیروان کنگرلو چهره سرشناس رسانه‌های همگانی و نیز سرهنگ حسن هاتفی آخرین وابسته نظامی ارتش شاهنشاهی ایران در واشنگتن آخرین سخنرانان این مراسم بودند که هر یک ضمن ابراز همدردی با بازماندگان، مطالبی در وصف صفات نیکو و رفتار نمونه زنده‌یاد امیر پورشجاع بیان داشتند.
پس از برگزاری مراسم مذهبی توسط آقای شیرازی، آیین خاک‌سپاری انجام گرفت و سپس از شرکت‌کنندگان به‌صرف ناهار پذیرایی به عمل آمد.

پست‌های مرتبط

هفتادمین کنگره خانواده جهانی لیبرال‌ها

admin

ملاقات رایزن حزب مشروطه ایران (لیبرال دمکرات) و تنی چند از مسئولین حزبی با آقای سام گرندورگ سر کنسول اسرائیل در لوس آنجلس

admin

گزارش کنفرانس «چشم‌انداز ایران…فرصت‌ها و چالش‌ها!»

admin

این سایت برای ارائه بهتر خدمات به کاربران خود ، از کوکی‌ها استفاده می‌کند.
This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish
قبول اطلاعات بیشتر