30.3 C
تهران
چهارشنبه, اردیبهشت ۲۲, ۱۴۰۰
گزارش

نشست مشترک کارگروه اجرایى احزاب لیبرال جهان

براى درک بهتر یک گزارش سفر می‌بایست شرایط سفر را نیز بازگو کرد. از فرودگاه بین‌المللی شهر کُلن که پس از حمله تروریستى در بلژیک، سطح بازرسى امنیتى خود را افزایش داده بود یا کانتر ایران‌ایر و بانویى که بدون حجاب اسلامى مشغول به کار بود و یا از کیفیت بدغذای هواپیما و خسیس بودن فرودگاه استانبول در ارائه اینترنت مجانى به مسافرین.

شب ساعت ٢٢ همراه با هیئت‌های نمایندگى سوئد، انگلستان، هلند و چندین کشور دیگر وارد تفلیس پایتخت کشور گرجستان شدیم. شهرى که به هزار و یک دلیل به من حس شباهت با ایران را می‌داد؛ رانندگانى که از راست سبقت می‌گرفتند و بوق می‌زدند یا حرکت در میان دو خط برایشان معنا و مفهومى نداشت تا باستان‌شناسی که باافتخار از امپراتورى ایران و شاهزاده پارسى مدفون در دومین کلیساى بزرگ آن کشور (کلیساى دست چپ در مسختا پایتخت قدیم گرجستان) یاد می‌کرد. صبح روز اول مختص گفتگو با نمایندگان مجلس گرجستان و آشنایى با ساختار سیاسى و میزان قبول لیبرالیسم در میان جوانان گرجستانى بود. ناهار و شام را مهمان تینا خیداشلى وزیر دفاع گرجستان بودیم و صحبت از شیوه برخورد دولت گرجستان با اشغال خاک خود توسط روسیه بود، از لزوم همکاری‌های بیشتر میان ناتو و اعضاى آن و افزایش فشار جامعه جهانى بر کرملین براى توقف سیاست‌های نظامى. بعدازظهر همراه با اسکورت نظامى به منطقه اوستیاى جنوبى سفر کردیم تا از نزدیک با ساکنین باقی‌مانده و جنگ‌زده گفتگو داشته باشیم. آن‌ها از دردهاى خود گفتند؛ از آزار و تهدیدهایى که از جانب دولت روسیه به آن‌ها روا می‌شود.

صبح روز دوم مسائل داخلى احزاب لیبرال مورد صحبت قرار گرفت و بعدازظهر نوبت به پانل بررسى سود و ضررهای توافق اتمى ایران شد. دو سخنران شروع به صحبت کردند. آنمى نیتس (Annemi Neyts) وزیر سابق بلژیک توافق اتمى را مثبت می‌دانست زیرا علاوه بر رفع نگرانی‌های جامعه جهانى پیرامون دستیابى جمهورى اسلامى به سلاح اتمى این امکان به وجود آمده که وارد گفتگوى انتقادى با دولت ایران و شکایت از نقض حقوق بشر شد. سخنران دوم دان کوجاکا (Dan Kucawca) آرژانتینى این‌چنین گفت «ما از کابوس ایران اتمى وارد کابوسى دیگر شده‌ایم، آزمایش‌های موشکى ایران نگران‌کننده است». نوبت به شرکت‌کنندگان رسید تا پرسش‌ها یا دیدگاه‌های خود را با دیگران در میان بگذارند. نماینده‌ای از انگلستان از سفر خود به ایران و بازدید از شهرهاى تهران، اصفهان و شیراز گفت، از دخترانى که روسرى خود را نیمه به سر می‌کنند و مخالف حجاب اجبارى هستند. نماینده دیگرى از انگلستان که گاه‌گاهی به‌عنوان کارشناس در شبکه خبرى پرس تى وى ظاهر می‌شود خواستار وقت دادن به جمهورى اسلامى و شنیدن سخنان آن‌ها شد.

در هنگام گوش دادن به گفتگوها، همراه با دکتر نادر زاهدى معاون دبیر کل مشغول به خلاصه‌نویسی پاسخ‌های جامع به موارد بیان‌شده بودیم. ایستادم و سخنان خودم را با پرسش اینکه چند دقیقه زمان براى صحبت در اختیاردارم آغاز کردم. مجرى برنامه با مهربانى گفت: هر چه قدر که نیاز می‌دانید، محدودیتى در زمان نیست. ضمن سپاس از برگزارى چنین جلساتى و امکان حضور اپوزیسیون براى در میان گذاشتن نظرات خود با جامعه جهانى رو به نماینده انگلیس کرده و گفتم: ما ایرانیان انسان‌های خونگرم و مهمان‌نوازی هستیم. امیدوارم که اقامت خوشى را در ایران گذرانده باشید اما اگر قصد دارید با واقعیت زندگى مردم آشنا شوید ازاین‌پس به شهرهایى به‌مانند همدان، ایلام، زاهدان یا اهواز سفر کنید. اگر از میزان آزادى حجاب قصد دارید بدانید، باید بگویم که تنها در تهران، تأکید می‌کنم تنها در تهران ٧٠٠٠ پلیس مخفى امنیت اخلاقى استخدام‌شده‌اند تا با شهروندانى که حجاب آنان مطابق با خواست دولت نیست برخورد خشن صورت گیرد.

با مخاطب قرار دادن خانم آنمى نیتس گفتم: خوشحالم که می‌خواهید وارد گفتگوى انتقادى با ایران شوید زیرا دولت آلمان سال‌ها به بهانه توافق اتمى این گفتگوها را به عقب انداخت. آغاز این گفتگوى انتقادى از چه زمانى است، چون برخى از سیاستمداران اروپایى بر این باورند که فضا براى شروع این‌گونه گفتگوها آماده نیست. به گسترش آزمایش‌های موشکى ایران پرداختم و یادآور شدم که وزیر امور خارجه جمهورى اسلامى در گفتگویى بیان کرده است که هدف از این آزمایش‌ها دفاع در مقابل حمله است. جواد ظریف در سخنان خود در پارلمان اروپا منکر حضور نظامى ایران در سوریه شد و تنها نقش ایران را مشورت کارشناسان نظامى خود به ارتش سوریه دانست. این‌یک دروغ است چون تنها در چند روز گذشته ۵٠ فرمانده و سرباز ایرانى در سوریه کشته‌شده‌اند. علاوه بر این دولت جمهورى اسلامى با وعده اعطاى اقامت، آوارگان افغانى را نیز به سوریه می‌فرستد. این بزرگ‌ترین اشتباه است که از یک تروریست (جمهورى اسلامى) براى نابودى یک تروریست دیگر (داعش) حمایت کنیم. به صحبت‌های جواد ظریف برگردیم؛ او از افزایش توان موشکى براى دفاع از خود نام‌برده است. اگر توافق اتمى با شکست مواجه شود، حمله نظامى که همیشه بر روى میز قرار داشته است پررنگ‌تر خواهد شد. من و حزب مشروطه ایران (لیبرال دموکرات) مخالف حمله نظامى به ایران هستیم اما اگر پس از شکست توافق اتمى به ایران حمله کنید، جمهورى اسلامى به سخنان خود جامه عمل می‌پوشاند و با همین موشک‌ها به کشورهاى کرانه خلیج پارس و حتى اسراییل و اروپا حمله خواهد کرد. می‌بایست به شیطنت‌های موشکى جمهورى اسلامى جدى نگریست. پس از سخنان من شرکت‌کنندگان دیگرى نیز بابیان نظرهای خود و میزان نفوذ معنوى جمهورى اسلامى در لبنان و یمن بحث را ادامه دادند.

پس از پایان‌بخش ایران نوبت به دیدار و گفتگو با دیوید اوسوپاشویلى رییس مجلس گرجستان رسید. با او از شباهت‌های فرهنگى میان دو کشور گفتیم و ناخودآگاه صحبت از میزان روابط اقتصادى میان دو دولت به میان آمد. در شب آخر نشت همراه با دیگر هیئت‌های نمایندگى در شهردارى تفلیس مهمان حزب جمهوری‌خواه گرجستان بودیم و ٣٨ سالگى این حزب را جشن گرفتیم.

٢٢-٢٠ ماه مِى
تفلیس، گرجستان

پست‌های مرتبط

هفتادمین کنگره خانواده جهانی لیبرال‌ها

admin

ملاقات رایزن حزب مشروطه ایران (لیبرال دمکرات) و تنی چند از مسئولین حزبی با آقای سام گرندورگ سر کنسول اسرائیل در لوس آنجلس

admin

گزارش کنفرانس «چشم‌انداز ایران…فرصت‌ها و چالش‌ها!»

admin

این سایت برای ارائه بهتر خدمات به کاربران خود ، از کوکی‌ها استفاده می‌کند.
This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish
قبول اطلاعات بیشتر