22.7 C
تهران
یکشنبه, اردیبهشت ۲۶, ۱۴۰۰
گزارش

بزرگداشت پادشاهان پهلوی و یک‌صد و دهمین سالگرد انقلاب مشروطه

حزب مشروطه ایران (لیبرال دمکرات) شاخه واشنگتن عصر روز یکشنبه 17 مرداد برابر با 7 ماه اوت مراسمی برای بزرگداشت پادشاهان پهلوی و یک‌صد و دهمین سالگرد انقلاب مشروطه دریکی از سالن‌های هتل ماریوت بتزدا برگزار کرد.
در آغاز رئیس شاخه واشنگتن آقای احمد مظاهری به حاضران خوش‌آمد گفت و یاد روانشاد امیر پور شجاع هموند حزب مشروطه ایران را که چندی پیش درگذشت، گرامی داشت.
سپس با اجرای سرود ای ایران توسط خانم مینا رضوانی خواننده محبوب و با همکاری فریدون کامران پور هنرمند گرامی جلسه رسمیت یافت.

آنگاه دکتر خسرو اکمل رایزن شورای مرکزی حزب مشروطه ایران در سخنان کوتاهی ازجمله اظهار داشت یک‌بار دیگر گذشت زمان ما را به‌روزهای فراموش‌نشدنی ولی تأسف‌بار چهارم و پنجم مرداد که یادآور درگذشت دو حماسه‌آفرین بزرگ تاریخ کشورمان هستند، رساند. این دو ابرمرد با قلبی مملو از عشق به ایران و مهر به وطن چشم از جهان فروبستند و به ابدیت پیوستند.
وی افزود ما اعضای حزب مشروطه ایران همه‌ساله باافتخار مراسم بزرگداشت و یادواره این دو ابرمرد تاریخ‌ساز ایران و سالگرد انقلاب مشروطیت را برگزار می‌کنیم.
دکتر اکمل در پایان گفتار خود پیام علیاحضرت فرح پهلوی به مناسبت سی و ششمین سالگرد درگذشت پادشاه فقید ایران محمدرضا شاه پهلوی را به این شرح قرائت کرد.

«سالی دیگر از درگذشت همسر و شریک زندگی‌ام شاهنشاه ایران سپری شد. گذشت زمان هنوز خاطره‌های تلخ آخرین روزها و ماه‌های پیش از رفتنش را از دلم نزدوده است. هنوز خود را با او در درد بیماری و غم دوری از میهن عزیزش شریک می‌بینم. به‌یقین می‌دانم که شماری روزافزون از هم‌میهنانش نیز او را همواره به یاد دارند. با هر ستمی که حاکمان امروزه بر آنان روا می‌دارند و با هر آسیبی که به هویت و موجودیت میهنمان می‌رسانند بیشتر از پیش پادشاه دلسوز و میهن‌دوستشان را به یاد می‌آورند. ایرانی چگونه می‌تواند از یاد ببرد وطنی را که در آستانه انقلاب واپس‌گرا با هر میزان و معیاری پیشگام همه جوامع رو به رشد جهان بود؟ در رشد اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی، در کیفیت آموزش‌وپرورش، در بهره‌جویی از استعدادها و توانایی‌های دانش‌آموختگان از زن و مرد و به هر قوم و مسک و مذهبی.
به‌ویژه برای زنان ایران، یعنی نیمی از جمعیت کشور. به‌یادماندنی‌ترین این پیشرفت‌ها و پیروزی‌ها درزمینهٔ حقوق و آزادی‌های آنان بود. در آستانه انقلاب نامبارک، هیچ رشته‌ای، حرفه‌ای و عرصه‌ای از زندگی اجتماعی ایران نبود که برزنان گشوده نشده باشد. در این مورد ایران از همه کشورهای با اکثریت مردم مسلمان در جهان پیشرفته‌تر بود. در مورد حقوق و آزادی‌های جوامع غیرمسلمان ایران نیز چنین بود. از مقام‌های بالای سیاسی که بگذریم، پیروان همه ادیان از همان حقوق و آزادی‌هایی برخوردار بودند که ایرانیان مسلمان.
اطمینان دارم روزی خواهد آمد که این حقوق و آزادی‌ها برای مردم ایران از حد آرزوها و آرمان‌های دوردست و ازدست‌رفته به درمی‌آید و بار دیگر واقعیتی مسلم و ملموس می‌شود. اگر همت و اراده هم‌میهنان هشیار و آگاه ما همان است که در برگ‌های تاریخ پرافتخارمان به چشم می‌خورد، به‌یقین چنین خواهد شد و آرزوی همیشگی پادشاهان میهن‌دوست پهلوی باری دیگر به واقعیت خواهد پیوست.»

در ادامه برنامه، انوشیروان کنگرلو چهره سرشناس و پر سابقه شبکه‌های تلویزیونی و رسانه‌های گروهی برابر میکروفون قرار گرفت و درباره تاریخ مشروطیت و دوران پادشاهی پهلوی مطالبی بیان داشت.

وی سخنان خود را با درود به روان پاک همه‌کسانی که از روز نخست فتنه خمینی درراه ایران جان خود را ازدست‌داده‌اند، آغاز کرد و سپس به‌مرور تاریخ ایران از صدور فرمان مشروطیت و تشکیل نخستین مجلس شورای ملی در مهرماه 1285 تا شرایط امروز منطقه خاورمیانه پرداخت.
کنگرلو ازجمله به مخالفت محمدعلی شاه قاجار با مشروطیت و به توپ بستن مجلس در تابستان 1287، برکناری وی و به سلطنت رسیدن احمدشاه، انتخاب ضیاءالدین طباطبایی به سمت نخست‌وزیری و انتخاب رضاخان سردار سپه به پادشاهی توسط مجلس مؤسسان اشاره کرد و به توضیح خدمات رضاشاه در نوسازی همه‌جانبه ایران شامل ایجاد ارتش یکپارچه، ساخت راه‌آهن سرتاسری، تشکیل بانک ملی، تأسیس دانشگاه تهران و تشکیل سازمان ثبت‌احوال و صدور شناسنامه پرداخت.
وی سپس حوادث پس از اشغال ایران توسط دولت‌های شوروی و انگلستان در جریان جنگ جهانی دوم را موردبررسی قرارداد و از تشکیل حزب توده، وقایع آذربایجان و کردستان و پشتیبانی دولت شوروی از جدایی استان‌های آذربایجان و کردستان از ایران به‌عنوان وقایع مهم تاریخی این دوره نام برد.
انوشیروان کنگرلو در ادامه سخنان خود از کوشش‌های محمدرضا شاه پهلوی برای پیشرفت جامعه ایرانی در دو دهه 1340 و 1350 یادکرد و از انقلاب سفید که در آغاز دربرگیرنده اصلاحات ارضی، حق رأی به زنان، تشکیل سپاه دانش، ملی شدن جنگل‌ها، فروش کارخانه‌های دولتی و سهیم شدن کارگران در سود کارخانه‌ها بود، نام برد.
تحصیل ده‌ها هزار دانشجوی ایرانی در دانشگاه‌های اروپا و آمریکا در دهه 1350 مورد دیگری از زمینه‌سازی برای پیشرفت همه‌جانبه کشور بود که کنگرلو به آن اشاره کرد.
وی بابیان شرایط کشورهای خاورمیانه و آنچه داعش امروز در منطقه انجام می‌دهد، خاطرنشان ساخت که نه‌تنها مردم ایران بلکه مردم کشورهای منطقه خاورمیانه درگذشته به‌مراتب شرایط بهتری از امروز داشتند.
انوشیروان کنگرلو در پایان سخنان خود بار دیگر به روان پادشاهان پهلوی، افسران و سربازان و جوانان ایرانی که جان خود را درراه ایران نثار کردند، درود فرستاد.

سخنران بعدی نیک آهنگ کوثر فعال اجتماعی، روزنامه‌نگار و کاریکاتوریست مشهور بود. وی که در رشته زمین‌شناسی در دانشگاه تهران تحصیل‌کرده است، درباره مسئله کمبود آب در ایران و تهدیدی که ازاین‌جهت متوجه کشور است، سخن گفت.

وی گفت مقایسه عکس‌های ماهواره‌ای امروز با 37 سال پیش از ایران نشان می‌دهد که حاشیه سبز ایران که نشانه جنگل‌ها و بیشه‌ها است کمتر و بخش‌های قهوه‌ای که نمایانگر کویرها و صحراها می‌باشد بیشتر شده و از میزان برف رشته‌کوه‌های البرز و زاگرس کاسته شده است.
کوثر با اشاره به این‌که در دوران تحصیل در دانشگاه برای کارآموزی و نقشه‌برداری به استان چهارمحال و بختیاری سفرکرده بود گفت 25 سال پیش رود کارون و سرشاخه‌های آن سرشار از آب بود ولی امروز کاملاً خشک‌شده است به‌طوری‌که برای ساکنان شماری از روستاهای این منطقه با تانکر آب آشامیدنی برده می‌شود.
وی علت این امر را انتقال آب از چهارمحال بختیاری به شهرستان رفسنجان دانست و گفت یکی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی چندی پیش گفت 80 میلیارد دلار آب برای تولید 30 میلیارد دلار پسته مصرف‌شده است، درحالی‌که از این ارز درواقع چیزی نصیب مردم ایران نمی‌شود.
کوثر افزود داریوش بزرگ گفته است خداوند ایران را ازجمله از خشک‌سالی دورنگه دارد ولی درواقع باید گفت خداوند ایران را از بعضی ایرانیان دورنگه دارد.
این کارشناس زمین‌شناسی همچنین گفت بعد از جابجایی نظام سیاسی، در سراسر ایران شماری از افراد سودجو برای ثروتمند شدن سریع بدون رعایت مقررات نسبت به حفر چاه‌های عمیق اقدام کردند و همین امر که در ابعاد گسترده صورت گرفت باعث کاهش میزان ذخیره منابع زیرزمینی آب در ایران گشت.
وی بابیان این‌که «90 درصد» از منابع آب ایران صرف کشاورزی می‌شود، گفت کشاورزی در ایران دارای کمبودها و مشکلاتی است و باید از تولید برخی محصولات کشاورزی که منابع آب فراوانی را به مصرف می‌رساند خودداری کرد؛ برای نمونه بین «300 تا 500 لیتر آب» برای تولید یک کیلو هندوانه صرف می‌شود که بخشی از این محصول برای کسب مقداری ارز باقیمت نازل به خارج صادر می‌گردد که درآمد حاصله با هزینه آبی که صرف تولید این محصول می‌شود قابل‌مقایسه نیست.
کوثر در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت ایران امروز در شرایطی است که به گفته مسئولان نظام در یک دهه آینده بخش بزرگی از مردم به خاطر نبود و کمبود آب مجبور به مهاجرت خواهند شد.
وی اضافه کرد سرزمین ما را 37 سال پیش از ما گرفتند و به این روز نشاندند. اکنون ما ایرانیان خارج از کشور اگر دلمان برای ایران می‌سوزد نباید دست روی دست بگذاریم و شاهد ویرانی بیشتر مملکت باشیم، بلکه باید اقدامی انجام دهیم. یکی از راه‌ها باید این باشد که به مردم ایران بگوییم که در چه شرایط خطرناکی قرار داریم تا چند سال دیگر با مهاجرت‌های میلیونی به وضعیت امروز اهالی سوریه دچار نشویم.
به گفته وی در پیام‌های نوروزی شاهزاده رضا پهلوی در دو سال گذشته به مسئله محیط‌زیست و لزوم حفاظت آن اشاره‌شده است، ولی این موضوع در بیانیه‌های گروه‌های سیاسی دیده نمی‌شود.

پس از پایان سخنرانی نیک آهنگ کوثر، مینا رضوانی با صدای روح‌پرور خود همراه با موسیقی هنرمند توانا فریدون کامران پور به اجرای برنامه هنری پرداخت و چند قطعه آواز ملی میهنی، ازجمله «ایران، ایران»، «آذر آبادگان» و «دختران ایران» را اجرا کرد.
در پایان این مراسم که ساعت هفت و سی دقیقه بعدازظهر خاتمه یافت، از شرکت‌کنندگان با چای و قهوه و شیرینی‌های ایرانی پذیرایی به عمل آمد.

{gallery}gozaresh-2016-08{/gallery}

پست‌های مرتبط

هفتادمین کنگره خانواده جهانی لیبرال‌ها

admin

ملاقات رایزن حزب مشروطه ایران (لیبرال دمکرات) و تنی چند از مسئولین حزبی با آقای سام گرندورگ سر کنسول اسرائیل در لوس آنجلس

admin

گزارش کنفرانس «چشم‌انداز ایران…فرصت‌ها و چالش‌ها!»

admin

این سایت برای ارائه بهتر خدمات به کاربران خود ، از کوکی‌ها استفاده می‌کند.
This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish
قبول اطلاعات بیشتر