29.5 C
تهران
یکشنبه, اردیبهشت ۲۶, ۱۴۰۰
بیانیه

بیانیه پنج سازمان سیاسی و فرهنگی درباره انتخابات ریاست جمهوری اسلامی

به روال دوره‌های گذشته، نظام جمهوری اسلامی همه امکانات و راهکارهایش را بکار گرفته است تا دوباره در آستانه انتخابات ریاست جمهوری، با کشاندن ملت به‌سوی صندوق‌ها، مدعی مشارکت مردم در تعیین سرنوشت خود و وجود آزادی‌های سیاسی در کشور شود. نمایش انتخاباتی که فاقد پایه‌ای‌ترین عناصر لازم برای حاکمیت ملی است و بالاترین دستاوردش، ایجاد مشروعیت کاذب برای نظام در صحنه جهانی می‌باشد.

بنا بر تعریف، رئیس‌جمهور برگزیده این‌چنین انتخاباتی، رئیس قوه مجریه خواهد شد که مسئولیتش، ریاست دستگاه اجرایی کشور در چارچوب قانون اساسی است. همان قانونی که دربرگیرنده اصل ولایت‌فقیه است و بندبند آن با مذهب تشیع و طبیعتا با تبعیض میان شهروندان گره‌خورده است؛ بنابراین برای باورمندان به قانون اساسی جمهوری اسلامی، شرکت در انتخابات در پیش، توجیه عقلانی دارد ولی برای کسانی که مشکلات بزرگ کشور را فرای دعواهای جناحی درون حکومتی می‌بینند و وجود قانون اساسی کنونی را سد بزرگی در برابر هرگونه اصلاح امور می‌دانند، حضور در این نمایش زشت، تنها توهینی به شعور انسان‌ها و کُنشی نابخردانه می‌باشد. اصولا نظامی که از ملتش آزادی گزینش ساده‌ترین مسائل مانند گزینش پوشش و رخت و لباس را دریغ کرده، چگونه می‌تواند به آن ملت، آزادی در گزینش مدیران و سیاست‌گذاران کشور را بدهد؟!

ما هم به دنبال این هستیم که در یک فرآیند بی خشونت و متمدنانه، کشور از این سراشیب زوال و فروپاشی رهایی یابد و این کابوس سی‌وهشت‌ساله که به ورشکستگی ایران در اقتصاد و اجتماع و اخلاق انجامیده پایان یابد ولی این را هم می‌دانیم که اصلاحات تدریجی در نظام کنونی نه یک خواسته و برنامه عملی که یک آب در هاون کوبیدن تکراری است. شاهد این مدعا هم این است که حلقه خودی‌های نظام در این مهروموم‌ها، تنگ و تنگ‌تر شده است به‌گونه‌ای که نخستین رئیس‌جمهور آن برای حفظ جانش به غرب پناهنده شده، رئیس‌جمهور سابق این نظام پس از هشت سال ریاست، رد صلاحیت شده و رئیس‌جمهور اسبقش، ممنوع‌التصویر گشته است!!

بنا بر نکاتی که گوشزد شد، شرکت در انتخابات درون حکومتی ریاست جمهوری را نه مشارکت در تعیین سرنوشت ملت که همراهی با این جناح و یا آن جناح نظام می‌دانیم که بر سر سهم بردن بیشتر از سفره انقلاب!!، کشوری را به ورشکستگی و ملتی را به فقر و محنت‌کشیده‌اند. همراهی با هر یک از تشنگان قدرت را دور از خِرَد، آزادگی شرافت و میهن‌دوستی می‌دانیم و ازاین‌رو، انتخابات ریاست جمهوری را تحریم می‌نماییم.

پاینده ایران

اردیبهشت 1396 

سازمان‌های امضاکننده به ترتیب حروف الفبا:

جبهه ملی- شاخه آمریکا
جنبش رنسانس (نوزایی) ایرانی
جنبش ملی «ما هستیم»
حزب مشروطه ایران (لیبرال دمکرات)
سازمان برون‌مرزی حزب پان ایرانیست

پست‌های مرتبط

بیانیه جبهه ایران‌گرایان در پشتیبانی از تظاهرات گسترده مردم در ایران

admin

بیانیه مشترک چهار سازمان و حزب سیاسی

admin

بیانیه ایران‌گرایان در رابطه با زمین‌لرزه در غرب ایران

admin

این سایت برای ارائه بهتر خدمات به کاربران خود ، از کوکی‌ها استفاده می‌کند.
This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish
قبول اطلاعات بیشتر