18.2 C
تهران
یکشنبه, اردیبهشت ۱۹, ۱۴۰۰
هم‌اندیشان

شاهزاده رضا پهلوی در گفت‌وگو با العربیه: مشکل منطقه رژیم تهران است نه ملت ایران

شما خود را چگونه برای نسل جدید جهان عرب به‌ویژه جوانان عرب که شناخت کافی از شما ندارند، معرفی می‌کنید؟

من از روز نخست که مسئولیت تاریخی خود را در راستای مبارزه با رژیم حاکم ایران پذیرفتم، اولین گام را در ایفای نقش سیاسی خود برداشتم. در این مدت چند کتاب نوشتم که به‌خوبی بیانگر دیدگاه من درباره ایران آینده است.

تنها هدفم رسیدن به شرایطی است که هم‌میهنانم بتوانند در یک فضای امن و به‌دوراز خفقان برای دستیابی به‌حق حاکمیت خود تصمیم بگیرند.

من از ابتدا به‌خوبی می‌دانستم که به‌زودی مردم ایران به ماهیت این انقلاب و رژیم برخاسته از آن آگاهی خواهند یافت که این انقلاب یک خدعه و نیرنگ بیش نبوده و در پی چاره برای رهایی بر خواهند خواست.

من معتقدم که تنها راه سعادت و پیشرفت هر جامعه، برخورداری از دانش کافی و آگاهی از حقوق فردی خویش است. خوشبختانه در این راستا نسل امروز ایران به این درجه از بینش و آگاهی لازم رسیده و ایران را از این مهلکه نجات خواهند داد.

آیا شما خود را وارث سلطنت و درنتیجه وراث تاج‌وتخت آخرین شاه ایران می‌دانید؟ صریح‌تر به پرسیم آیا شما خود را شاه آینده ایران می‌دانید؟

همان‌طور که بارها گفته‌ام تنها هدفم آزادی هم‌میهنانم است که بتوانند هر چه زودتر بر سرنوشت خود حاکم شوند. حکومت دغدغه امروز من نیست، در فردای آزادی باید دید که مردم چه نوع حکومتی را انتخاب می‌کنند، من به انتخاب آن‌ها احترام می‌گذارم و تسلیم اراده‌ هم‌میهنانم هستم.

همان‌گونه که واقف هستید تعدد اثنیکی، زبانی و ملی در بسیاری از کشورهای خاورمیانه بر صحنه فعالیت‌های سیاسی، مدنی و فرهنگی سایه انداخته که کشور بزرگی مانند ایران از قاعده نسبی مستثنی نیست تا چه اندازه با گروه‌های قومی ازجمله کرد ها، ترک‌ها، عرب‌ها و بلوچ‌ها ارتباط دارید؟ چه راه‌حلی برای آینده این تنوع پیشنهاد می‌کنید؟

باور من بر این است که در یک شرایط کاملاً دموکراتیک حقوق فردی و اجتماعی کلیه افراد مملکت تامین خواهد شد. همان‌طور که در خیزش پاسارگاد سالروز کوروش بزرگ شاه ایران به‌خوبی شاهد حضور همه‌جانبه طبقات جامعه از گویش‌ها و سنت‌ها و مذاهب مختلف بودیم. این نمایش بیانگر این بود که ایرانیان پایبند و مفتخر به فرهنگ ملی و باستانی خود بوده و در راستای سربلندی و عظمت سرزمین اجدادی خود دوش‌به‌دوش یکدیگر متحد و استوار هستند.

شما به‌خوبی مطلع هستید که بسیاری از کشورهای منطقه ازجمله کشورهای عربی، رژیم ایران را به دخالت در امور داخلی و حمایت از شبه‌نظامیان فرقه‌گرا متهم می‌کنند، ایران آینده چگونه می‌تواند اطمینان همسایگان خود را به دست آورد؟

کشور ایران درگذشته همیشه متعهد و پایبند به یک سیاست حسن هم‌جواری و احترام متقابل نسبت به برادران همسایگان خود بوده و از این روش بهره‌مند شده است.

آنچه تغییر کرده حضور رژیم ماجراجوی جمهوری اسلامی است که به‌منظور دستیابی به اهداف عقیدتی و گسترش نفوذ خود در منطقه، سبب تشنج و ناامنی شده است.

مشکل کشورهای منطقه با رژیم ایران است نه با مردم ایران.

شما بارها با حمله نظامی از خارج و یا عمل مسلحانه در داخل برای سرنگونی رژیم در ایران مخالفت کرده‌اید، در مقابل چه طرح جایگزینی برای ایجاد تغییر و تحول در کشورتان در نظر دارید؟

از طریق حمله نظامی هیچ‌گاه نمی‌توان به یک‌راه حل دموکراتیک رسید، به همین دلیل من همیشه با چنین روشی مخالف بوده و آن‌ را مردود می‌دانم. من باور دارم از طریق نافرمانی‌های مدنی و خیزش‌های بدون خشونت می‌توان بااراده و استقامت برای کسب خواسته‌های دموکراتیک مردم به نتیجه دلخواه رسید و مملکت را نجات داد.

اگر روزی نظام کنونی حاضر به مذاکره با شما درباره آینده ایران باشد، آیا چنین دعوتی را خواهید پذیرفت؟

این اگر بزرگی است، چون صورت‌مسئله برای ما کاملاً روشن است. چنانچه رژیم به همه خواسته‌های دموکراتیک مردم پاسخ مثبت دهد و شرایط لازم برای گذار به یک حکومت مردمی مشهود گردد، در چنین شرایطی می‌توان گفت که مذاکره می‌تواند معنا پیدا کند و بشود به راه‌حلی برای خروج از این معضل رسید.

آیا حاضر به گفت‌وگو با مخالفان رژیم که برخی از آن‌ها مخالفان شما نیز هستند، هستید؟

من همیشه در دستور کارم از صحبت با مخالفین رژیم ایران کوتاهی نکرده‌ام و بهره هم برده‌ام و در بسیاری از موارد و نشست‌ها شاهد حسن نیت و نزدیکی بین اغلب این مخالفین بوده‌ام.

برخی از کسانی که مدعی هواداری از شما یا سلطنت هستند گفتمانی کم‌وبیش عرب ستیز دارند، این گفتمان در مطبوعات جهان عرب انعکاس داشته در این رابطه چه پیامی برای جهان عرب و نیز هواداران خوددارید؟

این گفتمان به‌استثنای بعضی عناصر تندرو هیچ‌گونه جنبه عرب ستیزی نداشته بلکه از این طریق نفرت خود را در مخالفت با حکومت دینی که 39 سال است در اسارت آن به سر می‌برند ابراز داشته‌اند.

منبع: العربیه فارسی

پست‌های مرتبط

جشن مهرگان، تجدید پیمان با مهر و روشنایی

admin

ترجمه مصاحبه شاهزاده رضا پهلوی با i24News

admin

سخنرانی آقای بهمن امیرحسینی در مراسم بزرگداشت انقلاب مشروطیت و یادواره پادشاهان پهلوی

admin

این سایت برای ارائه بهتر خدمات به کاربران خود ، از کوکی‌ها استفاده می‌کند.
This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish
قبول اطلاعات بیشتر