20.8 C
تهران
دوشنبه, اردیبهشت ۲۷, ۱۴۰۰
دانیال خنده‌رو

نقدی به اپوزیسیون, آلترناتیوعدم مشارکت درانتخابات چیست؟

تبلیغات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری در ایران با معرفی نامزد‌های تایید شده از سوی شورای نگهبان رسما آغاز شده است. این انتخابات که همزمان با انتخابات شورای شهر و روستا‌ها‌ برگزار خواهد شد به دلیل شرایط حساس منطقه خاورمیانه و ایران مهمتر و پرحاشیه‌تر از دوره‌های قبلی به حساب می‌آید. خاورمیانه در حال حاضر دست‌خوش جنگ‌ است و یکی از مهمترین بازیگران این عرصه، حکومت ایران است. از طرفی کهولت سن رهبر جمهوری اسلامی و احتمال درگذشت او به اهمیت این انتخابات افزوده است. دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران با حضور شش نامزد ، همچون دوره‌های گدشته با بحثهای مختلفی روبرو شده است. عده‌ای از جمله گروههای اپوزیسیون تحریم کننده هستند و عده‌ای از جمله اصلاح طلبان حمایت کننده و به دنبال تشویق ملت برای حضور در پای صندوق‌های رأی.

تنها نقطه مشترکی که می‌تواند بین طرفین وجود داشته باشد و نشانگر رشد فکری جامعه سیاسی ایران است، مخالفت با وجود فیلتری به نام شورای نگهبان است. وجود این شورا به معنی عدم وجود آزادی بیان و آزادی حضور نگاه‌ها و سلیقه‌های مختلف سیاسی محسوب می‌شود. کلمه «تحریم» در فرهنگ‌نامه دهخدا به معنی حرام کردن و ناجایزقرار دادن معنی شده است. این کلمه در مواردی با موضوعات اقتصادی، سیاسی و مذهبی مورد استفاده قرار می‌گیرد. تحریم در فقه به‌معنای حرام اعلام‌کردن چیز یا کاری اطلاق می‌شود. مانند تحریم تنباکو که توسط میرزای شیرازی در عصر ناصری به نشانه اعتراض به سفر ناصر‌الدین‌شاه به فرنگ صادر شد. تحریم در علوم سیاسی در‌شکل خود‌داری از انجام یک کار معنی می‌شود. در تفکرات سیاسی مانند تفکر لیبرالیسم که انسان و آزادیهای فردی در آن محوریت دارد حق انتخابشدن و انتخابکردن دو حق پیدرپی هستند و بنا به اصول محوری آن که آزادی فردی است، تعریفی از تحریم عرضه نمی‌کند.

هدف تحریم‌کنندگان یک انتخابات خود‌داری از انجام کاری است که منجر به مشروعیت دادن به یک نظام می‌شود. برخی از حامیان تحریم‌های سیاسی، حمایت کنندگان و رای دهندگان را «خائن» می‌نامند. در ایران هم مانند دیگر نقاط دنیا این گونه معانی و تفسیر‌ها وجود دارد. عده‌ای انتخابات را تحریم می‌کنند و تشویق کنندگان به حضور در انتخابات را خائن می‌دانند و عده‌ای دیگر تحریم کنندگان را منافق، ایران ستیز و … می‌دانند. خائن خواندن شهروندانی که قرار است در انتخابات شرکت کنند کاری غیر اخلاقی است. این شهروندان در پیش‌شرط انتخابات یعنی وجود شواری نگهبان از نیمی از حقوق شهروندی خود یعنی انتخاب هر شخصی که خود را واجد شرایط می‌داند محروم شده‌اند. این حضور تنها با بخش اندکی از آزادی اجتماعی آنها حاصل شده است. منافق و ایران ستیز خواندن تحریم کنندگان انتخابات هم امری غیر اخلاقی است.

از ابتدای روی کار‌آمدن حکومت جمهوری اسلامی تا به امروز، اپوزیسیون، مردم را به عدم حضور پای صندوقهای رای دعوت کرده است. به گمان این گروه از فعالان سیاسی، حضور میلیونی در انتخابات نشانگر مشروعیت نظام است و حکومتی که پایه مردمی نداشته باشد، به زودی سرنگون خواهد شد. اما آمار حضور مردم در انتخابات ( آمار ارائه شده توسط جمهوری‌اسلامی) چیز دیگر می‌گوید. اولین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری در ۱۳۵۸/۱۱/۰۵؛ تعداد ۱۲۴ کاندید برای انتخابات ثبت‌نام کردند که همگی این ۱۲۴ نفر تآیید صلاحیت شدند. میزان مشارکت در انتخابات ٪۶۹/۸۶ . دور ششم انتخابات ریاست‌جمهوری‌اسلامی؛ تعداد ثبت‌نام‌کنندگان ۱۲۸ نفر که از مجموع آن‌ها ۴ نفر تآیید‌صلاحیت شدند. میزان مشارکت در انتخابات: ۵۰/۶۶٪ . نزدیک‌ترین حافظه زمانی؛ دوره یازدهم که از مجموع ۶۸۶ نفر ثبت‌نام کننده ۸نفر تآیید‌صلاحیت شده و در‌نهایت منجر به مشارکت ٪۷۲/۷ مردم در انتخابات شد. در‌این نقطه است که ثمره فعالیت ۳۸ ساله اپوزیسیون جمهوری‌اسلامی می‌بایست مورد نقد‌ و بررسی قرار گیرد. ۳۸ سال سیاست یکسان. اپوزیسیون تلاش می کند با عدم دعوت مردم به حضور در انتخابات از حکومت سلب مشروعیت کند اما آمار نشان می دهد در هر دوره ای از انتخابات، مردم به دلیل رای نیاوردن گزینه ای بدتر به گزینه بد رای داده اند.

بطور نمونه شاهزاده رضا پهلوی در آخرین مصاحبه خود به‌تاریخ شنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۶ با دفتر خبرگزاری آسوشیتد‌پرس در دبی، ژنتیک (DNA) رژیم جمهوری اسلامی را غیر‌قابل اصلاح خواند. او بر‌این باوراست که انقلاب برای مردم تمام شده نیست و می‌توان از طریق اعتصاب‌های گسترده کارگری و اطمینان‌دادن به بدنه سپاه‌پاسداران که اعدام یا تیر‌باران نخواهند شد؛ انقلاب مسالمت‌آمیز دیگری کرد و رژیم را تغییر‌داد. در مقابل این نظر اکبر گنجی، نویسنده و فعال سیاسی در مقاله خود با نام «چرا “آیت الله قتل عام” آری، احمدی‌نژاد نه؟» به صراحت از نامزدی ابراهیم رئیسی دفاع می‌کند زیرا بر این باور است که حضور او، موجب گشوده شدن دوباره بخشی از تاریخ معاصر، گفت و گوی عمومی پیرامون آن و محاکمه “آیت الله قتل عام” در دادگاه انتخابات با آرای مردم خواهد شد.

انتخابات دهمین دوره مجلس شورای‌اسلامی و پنجمین دوره مجلس‌خبرگان به تاریخ ۷ اسفند ۱۳۹۴؛ لیست ۳۰‌نفره امید در تهران بدون هیچ کم‌و‌کاستی وارد مجلس‌شورای‌اسلامی شد. قربانعلی دری‌نجف‌آبادی و محمد محمدی ری‌شهری با دستان آغشته به‌خون وارد مجلس‌خبرگان‌رهبری شدند. این نخستین باری بود که شهروندان تهران تجربه لیستی رأی‌دادن را تجربه می‌کردند اما با‌ارزش‌تر از این تجربه، درسی بود که مخالفین نظام می‌بایست یاد‌می‌گرفتند. از افرادی که ساعت ۴صبح به تماشای اعدام می‌روند نباید انتظار داشت تا به جانی و اختلاس‌گر رأی ندهند.

انتخابات ایران بازی شطرنجی است که آیت‌الله علی خامنه‌ای با مهره‌چینی دقیق بازی را شروع می‌کند (حرکت گشایش در شطرنج) اما هرگز این گشایش باز نبوده و منجر به بهبود فضای سیاسی کشور نشده است. هرچه بوده و هست، گشایش بسته است. اما در این میان شرط رفتن به کلاس بالا‌تر کسب نمره قبولی است. گر‌چه کابینه حسن روحانی در بخش روابط‌خارجه نمره ناپلئونی گرفت اما با واگذار کردن وزارت خانه‌ فرهنگ‌‌ و ‌ارشاد‌اسلامی به اصول‌گرایان، ناتوانی در جلوگیری از خشکسالی و آلودگی هوا و واگذاری شریان‌های اقتصادی به سپاه‌پاسداران کارنامه‌ای با معدل مردود دارد. در این شرایط اگر با وجود کارنامه مردود روحانی در بسیاری از حوزه ها مردم برای رای نیاوردن رئیسی به او رای دادند، اپوزیسیون چه برنامه ای برای این شرایط خواهد داشت؟

پس از گذشت ۲۰ سال از شروع تفکر اصلاح‌طلبی در ایران و تغییر شکل‌ اعتدال‌گرایانه آن، برنامه جایگزین اپوزیسیون چیست؟ در چهار‌سال گذشته چه تلاش مفیدی از سوی احزاب مخالف جمهوری اسلامی انجام گرفته تا دیگر بحث انتخاب بین بد‌ و بد‌تر جایی برای تکرار نداشته باشد؟ پاسخ به این سوالات می تواند اپوزیسیون را به پیشبرد اهداف وبرنامه های خود در جامعه امیدوارتر سازد.

پست‌های مرتبط

قصاص، میراث شوم بربریت

admin

تکرار بیهوده تاریخ

admin

تحریم یا شطرنج اقتصادی

admin

این سایت برای ارائه بهتر خدمات به کاربران خود ، از کوکی‌ها استفاده می‌کند.
This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish
قبول اطلاعات بیشتر