20.8 C
تهران
دوشنبه, اردیبهشت ۲۷, ۱۴۰۰
افشار مختاری

شش دست‌چین با یک سایه

بیست سال پس از رویدادی که نام انتخاب بین خودی و غیرخودی‌های سال‌های آینده را گرفت و آغاز پرده‌دری و افشاگری از آنچه بنیادهای یک حکومت اسلامی بر آن بناشده بود؛ هر چه بیشتر از کاستی پسوندی می‌گوید که به هر چه پیوند خورد، میدان بازتری برای فرد، رسیدن به حقوق شهروندی را آسان‌تر و برای هر دولت مسئولی چالش‌برانگیزتر می‌شود. آوردن انتخابات همراه با واژه آزاد، فرایندی را می‌سازد تا هر برگزارکننده آزادمنشی، خویش را وادار نماید تا پاسدار حقوق فردی هر شهروند بوده و اندازه پاسخ‌گویی برای هر برگزیده‌ای بیشتر و دشوارتر.

برای نظام اسلامی انتخابات بی پسوند هم مسئولیت سازاست. استخوان درزخمی است که تلاش می‌کند با مهندسی در آرایش سیاسی، آزار و درد برگزاری این بند از قانون اساسی مردم‌ستیز حکومت اسلامی را بکاهد. راه آزموده شده این رژیم ساختن میدان بازی است که قانون‌های بازی‌اش را او می‌نویسد تا در آن شهروند به کمترین اندازه از آزادی برای حرکت، دل‌خوش بوده و هیچ ابزاری برای پاسخ‌گو نمودن هر نامزد یا هر برگزیده‌شده انتخاباتی، در دستانش نماند.

دولتی که مالیات ناچیز می‌گیرد و یارانه نفتی می‌دهد، خواستار قدر شناسیت و ملت سپاسگزار باشد که هوای برای نفس کشیدن هست تا با کمک ان آویزان به پنجره‌های طلایی هم رهایی از بیماری دچار شده به سبب آلودگی را خواستار شوند و هم کار برای خود و درآمدی برای خانواده. جایگزین دولتی که مالیات کم می‌گیرد ماورای است که زیر خروارها دعا فرورفته و دیگر توان شنیدن ندارد، چه رسد به اجابت و برآوردن کمترین آن‌ که داشتن نانی در سفر است.

دو و نیم میلیون شغل دولتی بخشی از رانتی هست که جویندگان کار و دستمزد بگیران کنونی این دولت را وادار می‌کند تا مهر انتخابات نقش‌آفرینی نموده و پاداشی چشم‌گیر به‌حساب آید. رژیمی که رها از پاسخ‌گویی از مالیاتی که نمی‌گیرد و آسوده از نبود احزاب با برنامه و ارمان سیاسی مردم‌سالار با ویژگی پاسداری از حقوق بشر و هم‌چنین کمبود سندیکا و سازمان‌های مردم‌نهاد، است، زمان انتخابات درون رژیمی با پایواران وفادارش بی‌نیاز از ارائه برنامه برای اداره کشور از رای دهنده می‌خواهند برای ماندن همین کمترین‌ها در زندگی‌شان – نه آنچه شایسته شهروند امروزین دنیا – رای دهند.

واژه‌های تازه که برای ۲۹ اردیبهشت ۹۶ پدید آمده و به کار گرفته‌شده تلاشی است تا با جدا نمودن این رقابت با گذشتگانش- ترفندی که هر بار بازآفرینی شده – می‌کوشد تا بد و بدتر جایش را به دوقطبی روحانی و هر دیگری که باشد بدهد و وزن سیاسی بگیرد نه رای از ترس جناحی به جناحی، اگرچه دیو احمدی‌نژاد زندان در چراغ، پندی برای رای دهندگانی که هرگز بازرسی از صدها میلیارد دلار گم‌شده را به چشم نخواهند دید. رئیس کابینه یازدهم برجام را با قدرنشناسی تنها از آن خویش می‌داند نه دستاورد نظامی که بدون فرمان رهبری‌اش، ماه‌ها پیش از حسن روحانی، راه را بر پیروزی شعار چرخ سانتریفیوژ بچرخد، چرخ اقتصاد هم بچرخد، در سال ۹۲ هموار نموده بود.

اگر رای ولی‌فقیه، وزیر خارجه، اطلاعات، دفاع و کشور برمی‌گزیند چگونه می‌توان کامیابی یا ناکامی در این حوزه را کارآمدی رئیس کابینه دانست. وزارت ارشاد، فرهنگ، آموزش‌وپرورش و آموزش عالی در سایه مراجع حوزه وامامان جمعه. وزارت نفت، اقتصاد، صنعت و راه در رقابت یا اختیار قرارگاه خاتم انبیا است. بهترین واژه را محمد خاتمی که با پشت نمودن به هواداران ۷۶ ننگ پا پس کشی از جنبش ۷۸ را برای خود خرید، به این پست ریاستی داده تدارکاتچی. پاسخ یک رییس چهمور به گرفتاری یک کشور و ملت، این بود تا نامش را در فهرست بلندبالای ستم دیدگان این سرزمین و برای پاسداشت مظلومان تاریخ، افزوده کنند.

ادامه رییس جمهوری حسن روحانی همین است که اکنون هست، به‌ویژه در بخش سیاسی و اجتماعی که نظام دشواری با آن نخواهد داشت. برگزیده شدن نامزدهای ناتوان از سوی شورای نگهبان برای صف‌آرای در برابر او. بودن روحانی جایی به اصلاح‌طلبان حکومتی نخواهد داد. بی کنشی در برابر حصر خانگی رهبران راه سبز امید که نشان از قدرت خامنه‌ای و ناتوانی گرایشی است که از حسن روحانی پشتیانی می‌کند.

در این دوره جمهوری اسلامی می‌تواند دو تابو را بشکند که چگونگی آن بستگی به‌اندازه ریسک‌پذیری است که نظام برای آن چاره‌اندیشی نموده، دارد. آیا روحانی گزینه خوبی است و قربانی مناسبی هم هست. تابوی نخست اینکه رییس جمهوری مستقر در دوره نخست پیروز نشود و تابوی دوم دو دوره‌ای نشدن حسن روحانی و ورود رییس جمهوری یک دوره‌ای به مهندسی سیاسی نظام اسلامی خواهد. بی‌گمان ناکارآمدی در نهادینه کردن مردم‌سالاری در چهارچوب حقوق بشر رویدادی شرم‌آور برای دستار بندی مانند روحانی نخواهد چه دو دوره باشد و چه موشی که قربانی خواهد شد.

پست‌های مرتبط

پدرخوانده گنداب رنجید

admin

رئیس جمهور وام‌دار

admin

از گردن فرازی تا درماندگی

admin

این سایت برای ارائه بهتر خدمات به کاربران خود ، از کوکی‌ها استفاده می‌کند.
This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish
قبول اطلاعات بیشتر