23.7 C
تهران
یکشنبه, اردیبهشت ۲۶, ۱۴۰۰
هم‌اندیشان

ترجمه مصاحبه شاهزاده رضا پهلوی با i24News

نوریت بن: بسیاری از ما ایران را به‌عنوان کشوری می‌شناسیم که تحت شرایط سخت‌گیرانه دینی اداره می‌شود. دستورات رهبر ارشد نظام، بالاتر از همه است. رژیم ایران در فهرست حکومت‌های حامی تروریسم است؛ رژیمی که خواستار نابودی اسرائیل است و به‌تازگی از سوی دانلد ترامپ، مورد تهدیدهای متعددی قرارگرفته است. اما دیگران ممکن است واقعیت‌هایی کاملاً متفاوت از ایران را در دوران شاه، پیش از انقلاب ۱۳۵۷ به یادآورند. ایران، کشوری نزدیک به آمریکا و دولت‌های خلیج‌فارس بود و رابطه‌ای کاری با اسرائیل داشت.

رضا پهلوی، بزرگ‌ترین فرزند شاه پیشین ایران است از زمان انقلاب در تبعید زندگی می‌کند از استودیوی ما در واشینگتن به ما ملحق می‌شود. آقای پهلوی، خیلی ممنون که با ما هستید(مهمان برنامه ما هستید).

شاهزاده رضا پهلوی: سلام نوریت، خوشحالم که با شما هستم (در برنامه شما هستم).

نوریت بن: می‌خواهم در ابتدا می‌خواهم درباره رئیس‌جمهوری آمریکا، دانلد ترامپ سؤال کنم که به‌تازگی خاورمیانه را ترک کرده و به ریاض به اورشلیم و بیت‌اللحم سفر کرد. اگر رئیس‌جمهوری ترامپ تاکنون به‌طور واضح نگفته بود، اما این بار به‌طور خیلی مشخص به همراه حکومت‌های اهل سنت منطقه علیه جمهوری اسلامی موضع گرفت. برداشت شما از این سیاست جدید آمریکا چیست؟

شاهزاده رضا پهلوی: فکر می‌کنم که اگر او(ترامپ) را با پیشینیانش مقایسه کنید، چه دموکرات‌ها و چه جمهوری‌خواهان، که یا با رژیم معاشقه می‌کردند و یا می‌خواستند مهارش کنند، شاهد دور شدن از موقعیت قبلی هستیم. برداشت من این است که این رئیس‌جمهوری (ترامپ) متوجه این نکته است که باید راه‌حلی فراتر از تمرکز تنها روی خود رژیم وجود داشته باشد، والان وقت آن فرارسیده که درباره مردم به‌عنوان عوامل تغییر سخن گفت و سیاستی انتخاب کرد که موجب تغییرات بنیادی شود. این تغییرات به دست رژیم انجام نخواهد شد، درنتیجه، باید از طریق مردم انجام گیرد، و امیدوارم این بحث، نه‌تنها از سوی ایالات‌متحده، که از سوی کشورهای منطقه موردتوجه قرار گیرد که ایرانیان، عامل عمده تغییر هستند و دیگر زمان آن فرارسیده که به‌جای رژیم، روی مردم ایران متمرکز شویم.

نوریت بن: آیا این سیاست جدید، ایالات‌متحده را در موقعیتی درگیرانه و برخورد با رژیم ایران قرار دهد یا بالعکس؟

شاهزاده رضا پهلوی: مسیر برخورد و درگیری به شکلی که شما مطرح می‌کنید، با رژیمی است که نمی‌خواهد رفتارش را تغییر دهد و ترک کند، و فکر می‌کنم زمانش رسیده که برای جلوگیری از هرگونه درگیری(نظامی)، فرایند تغییر به‌دوراز خشونت، همراه با یاری‌رساندن به مردم ایران تسهیل شود تا بر این حکومت از طریق نافرمانی‌مدنی غالب شوند، آن‌هم از طریق اعمال تحریم‌های هوشمندانه، که رژیم را بیش از این فلج کند تا مجبور به عقب‌نشینی شود و نهایتاً فروبریزد. همه این‌ها، همراه با یک انفجار درونی و یک دوران انتقالی که امیدوارم به نتیجه‌ای دموکراتیک بیانجامد.

نوریت بن: شما به‌طور مشخص از نافرمانی مدنی سخن می‌گویید و تأکید می‌کنید که تغییر از جانب خود رژیم اعمال نخواهد شد، اول‌ازهمه، پیام شما به رئیس‌جمهوری دانلد ترامپ چیست تا چگونه قدمی به‌پیش بگذارد که به این تغییر در ایران کمک کند؟

شاهزاده رضا پهلوی: شما باید دینامیک تغییر در ایران را در چارچوب سناریویی که طرح کردم، درک کنید. مهم‌ترین مؤلفه این تغییر، همکاری ضمنی نیروهای نظامی و شبه‌نظامی در این سناریوی تغییر است. در شرایط فعلی، بسیاری از آن‌ها در موقعیت «زمین بدون صاحب» هستند. اگر شرایط را با موقعیت سال ۱۳۸۸ که جنبش سبز شکل گرفت مقایسه کنیم که از این جنبش مردم حمایت نشد، امروز، مردم ایران که تحت‌فشار شدید رژیم هستند، خواستار نوعی دخالت از سوی جامعه بین‌المللی برای حمایت از خویش هستند. چرا این مؤلفه اهمیت دارد؟ به این دلیل که فائق آمدن بر یک رژیم به‌شدت سرکوبگر بسیار دشوار است و نمی‌توان تنها روی نافرمانی مدنی صلح‌آمیز حساب کرد و در یک نقطه، این حمایتی‌اید به‌عنوان عاملی برای محافظت از مردم حضورداشته باشد و این محافظت، تنها از نیروهای نظامی و شبه‌نظامی برمی‌آید. من نمی‌گویم که همه آن‌ها برای حمایت از مردم پای پیش می‌گذارند، ولی اکثریت قابل‌توجهی از آن‌ها به مردم می‌پیوندند، با علم به اینکه می‌توانند در آینده‌ای بعد از سقوط رژیم حضورداشته باشند و باقی بمانند و جایی برای آن‌ها در آینده ایران وجود داشته باشد و سپری برای مردم در برابر بخشی از رژیم باشند، اگر آن گروه بخواهند به قتل‌عام متوسل شوند، درست همان روشی که بشار اسد علیه مردم خودش مرتکب شد. ما می‌دانیم که به‌عنوان ایرانیان، چه باید کرد و نمی‌خواهیم روی بقیه (کشورهای دیگر) اتکا کنیم. تنها می‌خواهم بگویم که کار ما زمانی راحت‌تر خواهد بود و خون کمتری ریخته خواهد شد اگر از حمایت ضمنی جامعه بین‌الملل برخوردار باشیم، آن‌هم نه با سیاستی به امید تغییر رفتار جمهوری اسلامی، بلکه باهدف تغییر رژیم به نفع مردم ایران.

نوریت بن: آیا مایل هستید ایالات‌متحده و یا اعضای دیگر جامعه بین‌المللی نقشی فعال در تغییر رژیم بازی کنند؟

شاهزاده رضا پهلوی: بله، به این خاطر که ارزش‌های مشترکی داریم. مردم ایران که کاری با این رژیم ندارند، همان ارزش‌ها و اهداف و آرزوهایی رادارند که شهروندان کشورهای آزاد دارند. می‌خواهند از آزادی دینی، می‌خواهند فارغ از قومیت، جنسیت و دیدگاه سیاسی مورداحترام واقع شوند. زنان می‌خواهند با مردان برابر دیده شوند. مردم می‌خواهند زندگی خوبی داشته باشند. می‌خواهند از شغلی مناسب بهره ببرند و از پس هزینه‌های زندگی برآیند، ازدواج کنند. در صلح و امنیت زندگی کنند، چه در داخل کشور و چه با دیگران…با همسایگان ایران و دیگران در سطح جهان. تنها چیزی که سد راه ما شده، این رژیم است. تنها چیزی که ما از جهانیان می‌خواهیم، حمایتشان از این تلاش ما است.

نوریت بن: برای مردم ایران که شما معتقدید از دست این رژیم صبرشان تمام‌شده و محدودیت‌هایی را علیه مردم تحمیل کرده، چه چیزی آن‌ها را از این نافرمانی مدنی بازداشته و مانع ریختنشان به خیابان‌ها مثل ۱۳۸۸ شده است؟

شاهزاده رضا پهلوی: در سال ۱۳۸۸، دو اتفاق افتاد، نخست اینکه رهبری جنبش به دنبال تداوم در چارچوب قانون اساسی موجود (جمهوری اسلامی) بود، دوم اینکه مردمی که به خیابان ریخته بودند، خواستار تغییر بودند و وقتی‌که دولت اوباما می‌توانست از جنبش حمایت کند، رهبری جنبش سبز هرگونه حمایتی را پس زد و گفت هیچ‌گونه حمایتی از خارج را نمی‌خواهد که همین عملاً مردم معترض را در موقعیتی بی‌سامان قرار داد. این بار، مردم می‌گویند که وقتی زمانش فرابرسد، به خیابان‌ها می‌آییم اگر از حمایت ضمنی (قدرت‌های جهانی) برخوردار باشیم و این بار رهبری جنبش مانع حمایت‌های خارجی نشود. بازهم می‌گویم حمایت، و سخنی از مداخله به میان نمی‌آورم. حمایت، از نوع حمایت اخلاقی، حمایت اطلاع‌رسانی و دسترسی که منجر به قدرت گرفتن بیشتر جامعه مدنی در ایران شود. بقیه ما که در داخل و خارج از کشور فعال هستیم مثل حامیان حقوق بشر، فعالان سیاسی می‌دانند باید چه‌کاری (در جهت حمایت از معترضان) انجام گیرد، و من به به‌طور ویژه روی سناریوهایی مختلفی کار می‌کنم تا از مرحله‌ای که الآن درونش هستیم به‌سوی آینده پیش ببرد و همچنین روی دوره انتقالی به ساختار آینده و نیز برنامه‌ریزی‌هایی که باید انجام گیرد و نهادهایی که باید موردحمایت قرار گیرند تا روان‌ترین شکل انتقال به یک دموکراسی پارلمانی سکولار را شاهد باشیم.

نوریت بن: باز همراه با رضا پهلوی هستیم. او فرزند ارشد شاه پیشین ایران است و از انقلاب ۱۳۵۷ در تبعید زندگی می‌کند و از واشینگتن که ساکن آن است درزمینهٔ سیاسی فعال است.

آقای پهلوی، ما داشتیم درباره دیدگاه شما برای دموکراتیزه شدن ایران در آینده حرف می‌زدیم. پیش از هر چیزی می‌خواستم از شما درباره انتخابات اخیر در ایران سؤال کنم. حسن روحانی حداقل به‌طور نسبی، به‌عنوان سخنگوی مخالفان معرفی‌شده است، آیا شما تحت تأثیر پیروزی او قرار گرفتید؟

شاهزاده رضا پهلوی: اول‌ازهمه، اجازه بدهید دینامیزم آنچه در ایران اتفاق افتاده را برایتان تشریح کنم. این مانند یک رقص نمایشی کابوکی(نوعی نمایش ژاپنی) است، تنها یک بازی از سوی رژیم حاکم برایران برای اثبات مشروعیتش بر اساس مشارکت مردم است. ما سه رده از مردم را در این چارچوب داریم؛ آن‌هایی که از رأی دادن امتناع می‌کنند، چون نمی‌خواهند به رژیم مشروعیت ببخشند. آن‌هایی که مجبورند رأی بدهند و باید مهری در شناسنامه‌شان خورده باشد، وگرنه نمی‌توانند ادامه تحصیل بدهند و یا برای ادارات دولتی کار کنند، و آن‌هایی که می‌خواهند به نحوی این پیام را به شکل نوعی همه‌پرسی برسانند، که این رأی، رأی به روحانی نیست و رأیی برای مقابله با ساختار و خامنه‌ای است. در پایان، همه بازیگران حکومتی، از یک جنس هستند و از همه کشورها، اسرائیلی‌ها این مسئله را بهتر از همه درک می‌کنند؛ ازیک‌طرف ریبنتروپ(وزیر خارجه آلمان نازی) را داریم و از سوی دیگر هیتلر(فرمانده شبه‌نظامیان اس-اس) و هر دو عضو حزب نازی بودند، و بر همین پایه، چه روحانی انتخاب شود و چه فردی دیگر، به رژیمی خدمت می‌کنند که سرکوبگرترین حکومتی است که در طول تاریخ دیده‌ایم.

نوریت بن: آقای پهلوی، شما می‌گویید بازیگران همه از یک نوع هستند. خود شما هنوز یک چهره بسیار مهم برای بسیاری از ایرانی‌ها، به‌ویژه در خارج از ایران هستید. ما اخیراً شاهد اعتراضاتی در ایران و در روز کوروش کبیر بودیم، وعده‌ای خواستار بازگشت شما به ایران بودند. آیا شما بازگشت به ایران را در آینده‌ای نزدیک و یا در کل، در آینده تجسم و پیش‌بینی می‌کنید؟

شاهزاده رضا پهلوی: من همیشه در خدمت کشورم خواهم بود، حالا در هر ظرفیتی که هم‌وطنانم خواستارش باشند. ولی در موقعیت کنونی، من تنها یک نقش دارم، و آن رهبری این جنبش تا زمانی است که ایرانی‌ها بتوانند درنهایت بگویند که ما امکان برگزاری انتخاباتی آزاد و عادلانه در ایران را داشته باشیم. بتوانیم نمایندگان خودمان را انتخاب کنیم تا مجلس مؤسسان قانون اساسی را تشکیل دهند و پیش‌نویس قانون اساسی نوینی را تنظیم کنند، و تمامی زوایای آن را به بحث بگذارند و نهایتاً از طریق یک همه‌پرسی ملی، آن را تصویب کنند و به ساختار مورد تائید دموکراتیک و سکولار شکل دهند. آن روز، فرایند عادی‌سازی شرایط رخ خواهد داد و مجلس جدیدی شکل خواهد گرفت و نخستین دولت‌ها از دل احزاب ایجادشده تشکیل خواهند شد تا به این صورت، نخستین دولت دموکراتیک به وجود آید. نوریت! من هرروز با هم‌وطنانم حرف می‌زنم. بیشترشان جوان و در دوران نوجوانی‌شان هستند…زیر بیست و در محدوده بالای بیست‌سالگی…نمی‌توانم تشریح کنم چقدر هیجان دارند، فارغ از سرکوبی که تحمل می‌کنند. می‌خواهند امیدوار باشند و بسیاری از آنان از من می‌خواهند که درگیر شوم و به یاری‌شان بشتابم. البته به آن‌ها گفته‌ام که زمانش فرا خواهد رسید و شرایط باید مناسب باشد، به‌علاوه، از طریق من پیامی را دارند به جهان خارج ارسال می‌کنند، و آن‌هم این است که ما نمی‌خواهیم مورد بی‌مهری و غفلت قرار بگیریم و امیدواریم که کشورهای دموکراتیک به خواسته‌مان توجه کنند و بدانند که ما بهترین متحدان شما در برابر دشمن هستیم. دشمنی که نزدیک به ۴۰ سال، ما را سرکوب کرده و ویرانی و عدم ثبات در منطقه و فراتر از آن بر جای گذاشته است.

نوریت بن: آقای پهلوی؛ شما به اسرائیل اشاره کردید. شما، متعلق به زمانی بوده‌اید که ایران رابطه بسیار گرمی با اسرائیل داشت. آیا می‌توانید تغییراتی را در رابطه با اسرائیل (در آینده) تصور کنید؟

شاهزاده رضا پهلوی: کاملاً! ببینید، منافع دولت‌های دموکراتیک در این است که خواستار شرایط بهتر زندگی باشند و سیاست خارجی‌ای که برپایه صلح و رابطه برادرانه با همسایگان باشد، جزئی از منافع ملی است، و رابطه با اسرائیل در همین چارچوب است. این را فراموش نکنیم که ما از دوران کورش کبیر رابطه‌ای نزدیک با یهودیان داشته‌ایم. و یک نکته را درک کنیم؛ تمایل سیستم‌های دموکراتیک دست‌یابی به اتحاد است. به اروپا بنگرید و اتحادیه اروپا. این‌یک جاذبه طبیعی به‌عنوان منافع مشترک استراتژیک طرفین است. خیلی دشوار است بگوییم کشورهای دموکراتیک با همدیگر، برای عادی‌سازی و ایجاد آزادی بیشتر همکاری نخواهند کرد، تا جایی که دشمن اصلی را از دورخارج کنیم و وقتی این دشمنان در کار نباشند، نفس راحتی خواهیم کشید و نهایتاً روی نیاز اصلی جامعه‌هایمان متمرکز شویم؛ و فارغ از سیاست، یکی از مهم‌ترین دل‌نگرانی‌های من، درباره بحران زیست‌محیطی ایران است. کمبود منابع آب که تنها به ما ختم نمی‌شود و همه منطقه درگیر آن است و تا وقتی سیستمی فاسد بر ایران حاکم است، هیچ راهی برای حل این مشکل وجود ندارد. اگر ایران بدون آب بماند، کشور را چگونه از نو بسازیم؟ شاید در یک دهه آینده، ۱۰٪ جمعیت ایران مجبور به مهاجرت شود، چون آب کافی در مناطق مختلف کشورمان برای‌‌شان وجود نخواهد داشت و این مسئله می‌تواند منجر به بی‌ثباتی شود.

نوریت بن: آقای پهلوی، بیانات خیلی مهمی بود. ما در محل تلاقی زمانی مهمی قرار داریم، به‌ویژه با توجه به اینکه رئیس‌جمهوری ترامپ، که به نحوی نظم نوین جهانی‌ای را عرضه کرد، ائتلاف‌های جدیدی که برای آینده در نظر گرفته است.

پست‌های مرتبط

جشن مهرگان، تجدید پیمان با مهر و روشنایی

admin

شاهزاده رضا پهلوی در گفت‌وگو با العربیه: مشکل منطقه رژیم تهران است نه ملت ایران

admin

سخنرانی آقای بهمن امیرحسینی در مراسم بزرگداشت انقلاب مشروطیت و یادواره پادشاهان پهلوی

admin

این سایت برای ارائه بهتر خدمات به کاربران خود ، از کوکی‌ها استفاده می‌کند.
This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish
قبول اطلاعات بیشتر