27.4 C
تهران
دوشنبه, فروردین ۳۰, ۱۴۰۰
دیگران

مشکل، مردم ایران نیستند؛ رژیم جانی‌شان است

«فیشر» نوجوان، از روی عکسی که در روزنامه واشنگتن‌پست منتشرشده بود، شماره تلفن «ژنرال متیس» را پیدا کرد و سپس در کمال ناباوری موفق شد مصاحبه‌ای ۴۵دقیقه‌ای را درباره مسائل دفاع و سیاست خارجی امریکا با وی انجام دهد. وزیر دفاع ایالات‌متحده امریکا در بخش‌هایی از این مصاحبه‌ی کم‌سابقه به موضوع ایران پرداخته و ازجمله تأکید کرده که میان رژیم ایران و مردم این کشور تفاوت آشکاری وجود دارد که باید در نظر گرفته شود.

گزیده‌ای از این اظهارات «جیمز متیس» را در ادامه می‌خوانید.

آنچه در ایران اتفاق می‌افتد یک انتخابات واقعی نیست. این رهبر است که تصمیم می‌گیرد چه کسی کاندیدای نهایی شود. مثل‌اینکه رئیس‌جمهور کنونی امریکا تصمیم بگیرد که چه کسی برای دور بعد کاندیدا شود و بعد هم خودش در کاخ سفید باقی بماند و بقیه به‌نوعی چرخشی تغییر کنند.

ایران، دارای حکومتی است که بیشتر مانند یک نهضت انقلابی عمل می‌کند تا اینکه به دنبال بیشترین منافع مردمش باشد.

آن‌ها برای مثال تلاش کردند که سفیر یک کشور عربی (عربستان سعودی) را در مرکز شهر واشینگتن به قتل برسانند.

تا زمانی که مردم ایران از دست این حکومت دینی خلاص نشوند، شرایط بسیار بسیار مشکل خواهد بود.

این رژیمی است که واسطه‌هایی مانند حزب‌الله لبنان را به کار می‌گیرد تا اسراییل را تهدید کند؛ نخست‌وزیر پیشین لبنان را بکشد؛ و گردشگران اسراییلی را در بلغارستان به قتل برساند. آن‌ها در حال حاضر موشک‌های بالستیک را به یمن برده‌اند و ازآنجا به‌سوی عربستان سعودی شلیک می‌کنند.

تنها دلیلی که بشار اسد هنوز در قدرت مانده و صدها هزار نفر از مردم سوریه را کشته و میلیون‌ها نفر را از خانه‌هایشان آواره کرده، همه‌اش به خاطر رژیم ایران است. بدون قدرت نظامی ایران و رأی وتوی دیپلماتیک روسیه، مردم سوریه، اسد را پنج سال قبل کنار گذاشته بودند.

رژیم ایران قطعاً بی‌ثبات‌کننده‌ترین تأثیر را در خاورمیانه دارد. وقتی به قاهره یا تل‌آویو یا ریاض می‌روم، همه مردم، از عرب‌ها تا یهودی‌ها،این نگاه را درباره ایران دارند.

کاری که درنهایت باید انجام داد همان کاری است که هیلاری کلینتون در مقام وزیر خارجه کرد: تحریم‌های اقتصادی علیه آن‌ها تا مجبور شوند به میز مذاکره بیایند؛ چراکه آن‌ها می‌خواهند در قدرت باقی بمانند.

درعین‌حال راهی هم وجود دارد که ما معلوم کنیم در خصوص این رژیم جانی –که همین چند سال قبل عده زیادی از مردم ایران را کشت و جوانان ایرانی زیادی را در جریان تظاهرات اعتراضی جنبش سبز زندانی کرد– دچار اشتباه نمی‌شویم.

شما نمی‌توانید مردم ایران را با رژیم‌شان یکی بگیرید. قطعاً مشکل، مردم ایران نیستند. مشکل، از رژیمی است که مأمورانش را برای کشتن سفیران در پاکستان یا واشینگتن می‌فرستد و موشک‌های حزب‌الله در لبنان یا حوثی‌ها در یمن را تأمین می‌کند.

اگر شما به روی مردم ایران و رژیم نامحبوبشان باهم فشار بیاورید، آن‌ها هم‌سو خواهند شد. ما باید اطمینان حاصل کنیم که مردم ایران می‌دانند که با آن‌ها هیچ اختلافی نداریم.

من به‌اندازه کافی با ایرانی‌ها یا با آمریکایی‌هایی که در ایران بزرگ‌شده‌اند گفتگو کرده‌ام. تأکید می‌کنم که آن‌ها مشکل نیستند؛ مشکل از رژیم است.

پست‌های مرتبط

آقای روحانی دروغ چرا؟!

admin

قیام ملی نقاب (نجات قیام ایران بزرگ)

admin

اختراع کودنانه‌ی چرخ!‏

admin

این سایت برای ارائه بهتر خدمات به کاربران خود ، از کوکی‌ها استفاده می‌کند.
This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish
قبول اطلاعات بیشتر