19.8 C
تهران
پنجشنبه, اردیبهشت ۱۶, ۱۴۰۰
اعلامیه‌ها

١۴ امرداد ماه سالروز انقلاب مشروطه ایران

اعلامیه حزب مشروطه ایران (لیبرال دموکرات)

١۴ امرداد ماه سالروز انقلاب مشروطه ایران

امرداد، هرساله یادآور تحولى است که شروع بیدارى ایرانیان و خواست و تلاششان براى پاى نهادن ایران به جهان مدرن و هم‌ترازی با کشورهاى پیشرفته است. ایرانیانى که کم‌کم به دوروبر خویش با چشمان و ذهنى بازتر از گذشته می‌نگریستند و در دوروبر خویش جز واپس‌گرائی، رکود، فساد و ظلم و غارت و تباهى دولتمردان چیزى نمی‌دیدند بر آن شدند تا چاره‌ای ساخته و خود و کشور و هم‌میهنانشان را از آن تباهى مرگبار بدر آورند. طرحى نو برانگیزند و با تکیه‌بر گذشته پرافتخار خویش به افق‌هایی بس روشن‌تر و فرداهایى بس بهتر از آن روزشان بیندیشند. تلاش کنند و با تلاش خویش و آموختن از آزموده‌های کشورهاى پیشرفته خواست‌های جمعى خود را از آرزو به واقعیت بدل سازند.

پدران و مادران ما در انقلاب مشروطه با تمام کمبودها و کاستی‌ها و بدفهمی‌های رایج در میان ایرانیان توانستند ایران و ایرانى را از آن حالت رکود بدر آورده و به جنب‌وجوش و کوششى بی‌امان براى پیشرفت و امنیت و رفاه بکشانند. با تمام فراز و نشیب‌ها، با تمام کج‌فهمی‌ها و بدفهمی‌ها، با تمام موانع مذهبى و فرهنگى ایرانیان به برکت آن انقلاب توانستند بسیار زود، مخصوصاً با ظهور رضاشاه کبیر که دکتر آجودانى به‌درستی او را فرزند راستین انقلاب مشروطه می‌نامد و تشکیل دولت مدرن به دست تواناى او، به بسیارى از خواست‌های خود با کوتاه کردن دست ملایان از دولت و دادگسترى و آموزش‌وپرورش و اوقاف دست یابند و ایران را هرروز قوی‌تر و هرروز پیشرفته‌تر از پیش به کشورهاى مدرن نزدیک‌تر کنند.

جاى بسى تأسف است که با انقلاب واپسگرایان اسلامى که در حقیقت ضدانقلابی به تمام معنى بر ضد آمال و آرزوهاى ایرانیان در انقلاب مشروطه بود، امروز بار دیگر ایرانیان خود را در شرایطى به‌مراتب بدتر از ایران یک‌صد و یازده سال پیش و آن زمان می‌یابند: دولتى دارند مستبد و زورگو، دولتمردانى دارند بی‌اندازه فاسد و غارت‌گر و روحانیونی دارند بی‌اندازه بی‌ایمان و ازهرجهت فاسد که بر تمام ارکان دولت و جان و مال و ناموس ایرانیان مسلط شده‌اند و جز خرافه و جز فساد و جز دزدى و تباهى در آن سرزمین نمی‌گسترند.

در این یک‌صد و یازدهمین سالروز انقلاب مشروطه اما با تمامى فساد و تباهى که ایران از برکت نظام جمهورى نکبت‌بار اسلامى گرفتار آن شده است نشانه‌های بیدارى دوباره ایرانیان از زن و مرد و پیر و جوان در همه‌جا نمایان است. ایرانیان از وضع موجود بیزار و خسته‌اند و بی‌قرار در پى یافتن راهى براى رهایی از وضع موجود و بازگرداندن ایران به راه ترقى و رفاه و امنیت و آزادی‌اند.

امید می‌رود که ایرانیان بار دیگر دست در دست هم با الهام از گذشته پرافتخار خود و تجربیات تلخ این سال‌ها با از میان برداشتن نظام جمهورى غارتگران اسلامى بار دیگر چون گذشته ولى این بار با کوله بارى از تجربه‌های این سال‌های سیاه به راه آزادى و پیشرفت و رفاه پاى نهند.

حزب مشروطه ایران (لیبرال دموکرات) ضمن بزرگداشت انقلاب مشروطه، انقلابى که خود را مفتخر به پاسداشت اهداف والایش می‌داند، ١۴ امرداد ماه را به هم‌وطنان خود این فرزندان ستارخان‌ها و باقر خان‌ها، این فرزندان سردار اسعدها و یپرم خان‌ها و بی‌شمار ایرانیان وطن‌خواه دوران انقلاب مشروطه، شادباش گفته کنار هم‌وطنان خود براى بازگرداندن ایران به راه رفاه و امنیت و پیشرفت و آزادى کامل ایرانیان لحظه‌ای از پاى نخواهد نشست.

١۴ امرداد ماه سالروز انقلاب مشروطه بر ایرانیان راستین همواره شاد و خجسته باد

پاینده ایران
زنده باد ملت ایران

پست‌های مرتبط

22 بهمن و خیزش مردم ایران

admin

هفدهم ماه دی، روز زن در ایران

admin

فاجعه زمین‌لرزه در غرب ایران

admin

این سایت برای ارائه بهتر خدمات به کاربران خود ، از کوکی‌ها استفاده می‌کند.
This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish
قبول اطلاعات بیشتر