19.2 C
تهران
پنجشنبه, اردیبهشت ۱۶, ۱۴۰۰
اعلامیه‌ها

رفراندوم در کُردستان عراق

اعلامیه حزب مشروطه ایران (لیبرال دموکرات)

رفراندوم در کُردستان عراق

 

حزب مشروطه ایران (لیبرال دموکرات) بااینکه همواره حقوق اقوام همچون آموزش زبان مادرى و آداب‌ورسوم و فرهنگ محلی را محترم شمرده است اما رفراندمى که تنها رأی گروهى از مردم یک کشور در آن در نظر گرفته شود را مردود می‌داند.

رفراندوم و نظرسنجی براى استقلال تنها زمانى پذیرفتنى است که بنیان تشکیل یک کشور بر مبناى یک اتحاد اولیه و یا پیوستن ایالت و دولت‌ها به یک کشور از پیش شکل‌گرفته باشد. در مورد عراق هیچ‌گاه چنین پیشینه‌ای نبوده که کشور یا حکومتی به نام کُردستان به کشور عراق پیوسته باشد.

پشتیبانى از چنین حرکت‌هایی دخالت در امور کشورهاى دیگر است که بی‌شک نه‌تنها فرجامى نیک برای مردم اقلیم کُردنشین عراق نخواهد داشت و رفاه و آسایش آنان را به ارمغان نخواهد آورد، بلکه به تنش و درگیرى میان مردم آن سرزمین که سال‌ها در کنار یکدیگر زیسته و با تلاش همگانى و مشترک کشورشان را ساخته‌اند خواهد انجامید. کشوری که از همه سو با سه کشور ناخرسند از این رفراندوم همسایه است راهی برای دادوستد آزاد با جهان نخواهد داشت.

از سوى دیگر این بهانه به دست حکومت‌ها و دولت‌ها داده خواهد شد تا با ترساندن مردم از خطر تجزیه و جلوه دادن خود به‌عنوان تنها گریزگاه ملتشان، به تحکیم پایه‌های قدرت خود و سرکوبی داخلى بپردازند. هم بیم آن می‌رود که دیگر کشورهای همسایه با تضعیف و ناتوان نشان دادن دولت فعلى عراق به تحریک اقوام و یا جریانات دست‌نشانده خود پرداخته تا درنهایت پاره‌ای دیگر از عراق را به چنگ و سیطره خویش درآورند.

امیدواریم که رهبران اقلیم کُردنشین عراق با نگاهی مصلحت‌اندیش و به‌دوراز دیدگاه‌های عوام‌پسند در انجام این رفراندوم تجدیدنظر کنند. از تمامى دولت‌های جهان انتظار می‌رود که ضمن حمایت از عدم دخالت در امور یک کشور مستقل، از نادیده گرفته شدن رأی همه مردم در تعیین سرنوشت کشورشان پشتیبانى نکرده و در اخذ تصمیمات یک کشور به رأی همگان به یکسان بهاداده و احترام بگذارند.

پاینده ایران
زنده باد ملت ایران
حزب مشروطه ایران

پست‌های مرتبط

22 بهمن و خیزش مردم ایران

admin

هفدهم ماه دی، روز زن در ایران

admin

فاجعه زمین‌لرزه در غرب ایران

admin

این سایت برای ارائه بهتر خدمات به کاربران خود ، از کوکی‌ها استفاده می‌کند.
This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish
قبول اطلاعات بیشتر